• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Apgriezta "Moody's" izkārtne"Moody''s" var kaut uz galvas stāvēt, tik un tā saglabās savu autoritāti. Foto no: london.ctvnews.ca

– 10%: «ekonomikas pravieši» kļūdās, tomēr saglabā savu autoritāti

Jūlija sākumā InfoTOP.lv uzdeva jautājumu (krievu valodā: šeit), ko iesākt ar neticami optimistiskajām prognozēm, ko publisko starptautiskā reitingu aģentūra “Moody's Investors Service, Inc.” (Moody's)? “Moody's” eksperti bija nosapņojuši, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šogad samazināšoties par 7,3%.  

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Šo skaitli mēs iegaumējām, lai pēcāk salīdzinātu ar realitāti. Necik ilgi nebija jāgaida, jo jau jūlija nogalē kļuva skaidrs, ka “Moody’s” nav nekāds labais prognozētājs: Centrālā statistikas pārvalde (CSP) ziņo, ka šā gada otrajā kvartālā atbilstoši sezonāli un kalendāri neizlīdzinātam vērtējumam Latvijas IKP ir samazinājies par 9,8%, salīdzinājumā ar atbilstošu laika posmu pērn.

Gandrīz par 10%! Tātad, lai “Moody’s” iedomas kļūt par realitāti, 2020. gada pēdējos divos kvartālos Latvijas IKP ir jāaug vismaz par 6%. Jūs kaut kam tādam ticat? Esmu pārliecināts, ka tādam zobenzobu tīģera lēcienam netic arī paši “Moody’s” optimisti. Taču dziļi šaubos, vai viņus tas uztrauc un vai viņi vispār ir gatavi atbildēt par saviem vārdiem.

Kāpēc lai “Moody’s” to darītu, ja visas pasaules biznesa sabiedrība šīs aģentūras, hm, izstrādātos kredītreitingus izmanto vērtspapīru un biržu indeksu svārstīšanai. Un tie ir pat ne miljardi, bet triljoni dolāru. Esmu pilnīgi pārliecināts, ka arī Latvijas politikāņi “Moody’s” un līdzīgu ekspertu viedokļus turpinās izmantot savu viedoklīšu un alkatības pamatošanai.

Toties varam atzīmēt, ka ir piepildījusies MŪSU (nekādā veidā globālo biznesu neietekmējošās) prognozes pirmā puse. Proti: “šogad lejupslīde būs lielāka, bet 2021. gadā izaugsme – mazāka, nekā pravieto “Moody’s” eksperti”, kuri Latvijas ekonomiku vērtē šādi: “elastīga un nosacīti diferencēta ekonomika, mērens valsts parāda līmenis un efektīva politika.”

Mēs šeit, šīs ekonomikas iekšienē dzīvodami, labi redzam, ka tā nav diezin cik “elastīga” (un tāda nemaz nevar būt patēriņā nevis pievienotajā vērtībā balstīta ekonomika). Valsts parāds pavisam īsā laikā ir būtiski uzaudzis (turklāt valdības vadītājs Krišjānis Arturs Kariņš ar priecīgu ģīmīti ir paziņojis, ka šis process turpināsies vēl arī nākamajos gados – sk. šeit).

Un par politiku... Vai kādam, izņemot “Moody’s” ekspertus, vēl ir saglabājušās kādas ilūzijas par to, ar ko patiesībā nodarbojas Kariņa kabinets? Neskaitot aizņemto miljardu dalīšanu un kovidpanikas uzpūšanu, protams.

Tavs komentārs par rakstu: