• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Daniels Pavļuts ar roku uz sirdsVeselības ministrs Daniels Pavļuts nevis zvēr, ka vakcīnas ir drošas, bet ka visiem pietiks. Foto: skaties.lv

100 miljoni eiro gadā – provizoriskā cena par bailēm

Neprasiet, lai man būtu ticība valdībai, kura pēkšņi ne no šā, ne no tā ir sākusi rūpēties par manu veselību, sevišķi, ja tas notiek tik vienpusīgi – gan vēžinieki, gan sirdsslimnieki, gan tuberkuloznieki, gan HV/AIDS piemeklētie tiek aicināti uztraukties tikai par slimību, kurai dotais vārds baisuma ziņā sit pušu pat Sibīrijas mēri – “Covid-19”.        

Dzintars Zaļūksnis

Turklāt šīs rūpes arī medicīniskā aspektā izskatās kaut kādas dīvainas: valdība nevis piešķir bezmaksas zāles slimniekiem (tas būtu vismaz loģiski, taču izskatās, ka drošu zāļu nemaz nav un tās pat neviens īsti nemeklē!), bet gan ierobežo un kaunina praktiski veselus cilvēkus, jo tie, lūk, negrib noticēt jaunmodīgajai paradigmai par sasodīti gudro vīrusu, kurš pamanījies lauzt visus ierastos stereotipus un nieka gada laikā izdzēst vairāk nekā gadsimtu krātās cilvēces zināšanas par mikroorganismiem un to attiecībām ar cilvēkiem.

Tāpēc valdība man pieprasa kā tīru monētu un sirsnīgu dāvanu uztvert Big Pharma mērkaķa tempos izstrādātās un pat uz mērkaķiem īsti nepārbaudītās daždažādās vakcīnas, turklāt par tām maksājot bargu naudu – ne jau uz sava, valdības, bet gan pilsoņu nodokļu maksātāju rēķina.

Lūdzami! Veselības ministrijas (VM) sniegtā informācija Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai uzrāda, ka no Latvijas iepirktajām vakcīnām pret kovidu dārgākā ir, iespējams, vējbaku vīrusu reanimējošā (šeit) “Moderna” ražotā pote, kurai ar dažu eiro starpību seko līdzīgu efektu (jostas rozi) izraisošā “Pfizer/BioNTech” pote “Comirnaty”. 14. janvārī valdības sēdē tika atbalstīts “Moderna” vakcīnu iepirkums, kur bija divas cenas par vienu devu – 19,41 eiro un 26,21 eiro. Savukārt 28. janvārī valdības sēdē tika atbalstīts “Moderna” vakcīnu iepirkums, kur viena pote maksāja 24,96 eiro, bet 5. februārī iepirktas šā ražotāja vakcīnas, kur vienas devas cena bija 19,70 eiro. Nevaicājiet, kāpēc tāda cenu dažādība un starpība, VM uz stulbiem jautājumiem neatbild!

Tā vietā VM norāda, ka Latvijai iezīmētas 336 566 “Moderna” vakcīnas devas, kas maksā 19,41 eiro, un par tām saņemts priekšapmaksas rēķins 1,71 miljona eiro apmērā. No 14. janvārī atbalstītajām 210 353 Latvijai iezīmētajām “Moderna” devām, kuras maksāja 26,21 eiro, Latvija ir saņēmusi priekšapmaksas rēķinu 1,97 miljonu eiro apmērā. Priekšapmaksas rēķins 3,94 miljonu eiro apmērā saņemts arī par 28. janvāra valdības sēdē atbalstītajām vakcīnām, kur viena deva maksāja 24,96 eiro. Tātad Moderna” no Latvijas tūliņ pat saņem 7,62 miljonus.

Laika gaitā mainījies izcenojums Arī “Pfizer/BioNTech”, un VM visā nopietnībā stāsta, ka tas esot saistīts ar “vakcīnā izmantotu jaunu tehnoloģiju”. Patiešām? Un arī tā ir rūpīgi pārbaudīta?

Lai nu kā, 1. decembra valdības sēdē atbalstīts 97 500 “Pfizer/BioNTech” vakcīnu devu iepirkums, kur vienas potes cena ir 12 eiro (tātad kopā tas maksās 1,17 milj. EUR). 8. janvārī, kad vakcīnā jau bija izmantota jauna tehnoloģija, un valdība lēma iepirkt 1,40 miljonus devu, kur viena pote maksā 16 eiro (kopā 22,4 miljoni). Savukārt 4. martā Latvijai iezīmēts 1,01 miljons “Pfizer/BioNTech” devu, kur viena izmaksā 15,50 eiro (tas iztaisa vēl 15,655 miljonus). Tas nozīmē, ka šoreiz Pfizer/BioNTech” no mūsu nodokļu maksātājiem saņems vismaz 39,225 miljonus eiro.  

Vakcīnas cena laika gaitā nav mainījusies vienīgi tik pat bēdīgi slavenajam (šeit) “AstraZeneca” preparātam, kas ir vislētākais no Latvijas iepirktajiem – izmaksas par vietu devu ir 1,78 eiro. 20. oktobrī Latvijai iezīmēti 1,27 miljoni AstraZeneca” vakcīnas devu (kopējā cena: 2,2606 miljoni eiro). Šāds pats apjoms atbalstīts arī 1. decembra valdības sēdē.

1. decembrī valdība ir pieteikusi 854 514 Jonson&Jonson vakcīnas devas, kuras cena par vienu gab. ir 6,77 eiro (5,785 miljoni eiro). Jāpiebilst, ka tagad, kad citās valstīs atzītas šīs vakcīnas trombveidošanas problēmas (sk. šeit), te, Latvijā neviens pat neieminas, ka vajadzētu iepauzēt vai vismaz ko nebūt ierobežot.

Tajā pašā dienā valdība pieteikusies arī uz 300 000 “CureVac” vakcīnas devām, kur viena pote izmaksā desmit eiro (kopā 3 miljoni eiro). 646 519 “CureVac” devas pieprasītas arī 21. janvāra valdības sēdē, un VM prezentētajā tabulā vienas devas izmaksa nav norādīta. Pieņemot, ka tā nav mainījusies, sanāk vēl 6,46519 miljoni eiro jeb kopā par “CureVac” – 9,46519 miljoni eiro.

28. janvārī valdība papildu zināšanai apstiprinājusi arī “Valneva” vakcīnu, kuras cena par vienu devu ir desmit eiro. Latvijai kopumā iezīmētas 252 424 Valneva” vakcīnas devas par 2,52424 miljoniem eiro.

Visbeidzot, Latvijai iezīmēta kopumā 432 161 “Novavax” vakcīnu deva, kur vienas potes izmaksas ir 13,31 eiro (kopā par “Novavax” – 5,752 miljoni eiro).

Vārdu sakot, Daniela Pavļuta vadītais kantoris ziņo, ka Latvijai kopumā esot iezīmētas 8 677 875 pretkovida vakcīnu devas, un vakcīnu iegādei paredzētais finansējums varētu sasniegt 141 miljonu eiro.

Kā zināms, “Covid-19” vakcīnu darbības termiņš nepārsniedz 6 mēnešus. Tas nozīmē, ka ar iezīmētajām vakcīnām Latvijas iedzīvotājiem varētu pietikt nedaudz vairāk kā pusotram gadam. Cik maksās vakcīnas, kad visi būs uzsēdināti uz adatas, droši nevar pateikt neviens. Jebkurā gadījumā skaidrs, ka no Latvijas vien Big Pharma uzņēmumiem ir cerības iegūt vismaz 100 miljonus eiro gadā. Sīkums, bet patīkami! Uzskatīsim, ka tā ir provizoriskā cena par bailēm.

2 Komentāri


 1. Ilze
  2021-04-14

  " Latvijai kopumā esot iezīmētas 8 677 875 pretkovida vakcīnu devas" - ja šis skaits pareizs, tad katram Latvijas iedzīvotājam paredzētas 5(?!!) devas??

  • Dzintars
   2021-04-14

   Tā ir. jo tiem, kas uzkāps uz vakcīnu adatas, nāksies vakcinēties divreiz gadā. Ceru, ka par savu naudu.

Tavs komentārs par rakstu: