• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Jauna meitene taisa selfiju pēc potēšanāsPote kā atrakcija. Foto: Getty Images

12-17 gadu vecumā Latvijā var saņemt tikai mRNA vakcīnas. Hm...

Lai gan  Eiropas Zāļu aģentūras (European Medicine Agency, EMA) Farmakoloģisko risku novērtēšanas komiteja (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee, PRAC) ir secinājusi, ka miokardīts un perikardīts ļoti retos gadījumos, tomēr var rasties pēc potēšanās ar vakcīnām, kuru pamatā ir mRNA (messenger RNA, ribonukleīnskābes matrica) tehnoloģija, Latvijā 12-17 gadus veci bērni un jaunieši tiek potēti tieši ar šīm vakcīnām. 

Dzintars Zaļūksnis

mRNA tehnoloģija ir pamatā divām no Eiropas Savienībā reģistrētajām vakcīnām pret “Covid-19” –  “Moderna” ražotajai “Spikevax” un“Pfizer/BioNTech” izstrādājumam “Comirnaty”. InfoTOP.lv rakstīja, ka gandrīz visi ar šīm vakcīnām potētie, ko piemeklējušas smagas blaknes, ir gados jauni vīrieši.

Citām Eiropas Savienībā reģistrētajām kovidvakcīnām – “Janssen” (ražotājs “Johnson&Johnson”) un “Vaxzevria” (ražotājs “AstraZeneca”) – konkrēto blakni EMA nav atklājusi. Bet – kuš! Latvijā par to nav pieņemts izpausties.

Interesants – un nopietnu pārdomu vērts – ir fakts, ka tās pašas EZA, kura atzinusi miokardīta un perikardīta risku (jā, tas ir “ļoti rets”, tomēr pastāv), Cilvēkiem paredzēto zāļu komiteja (The Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) ir ieteikusi apstiprināt tieši mRNA vakcīnu lietošanu jauniem cilvēkiem no 12 līdz 17 gadu vecumam. EMA nav saskatījusi nekādu atšķirību starp šo vakcīnu izmantošanu pieaugušiem un nenobriedušiem cilvēkiem. Bērniem un jauniešiem “Spikevax” un “Comirnaty” tāpat tiek ievadītas divu injekciju veidā augšdelma muskulī ar četru nedēļu intervālu.

Diemžēl arī iespējamās blaknes esot tādas pašas. Laikam gan bezjēdzīgi to teikt 14-17 gadus veciem jauniešiem, kuri Latvijā tiek vakcinēti bez vecāku piekrišanas.

Tavs komentārs par rakstu: