• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
pataloganatoms pie līķaHallo, neizliecieties, bet atdodiet parādu! Foto no: mirror.co.uk

13% «Gaiļezera» parādnieku miruši, visvairāk parādu par «ātro» pakalpojumiem

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) jeb “Gaiļezers” ziņo, ka 13% no tās parādniekiem ir miruši, paliekot slimnīcai parādā 1,27 miljonus eiro. Visvairāk –5714 pacienti – palikuši parādā par Neatliekamās palīdzības klīnikā saņemtajiem pakalpojumiem, un vidējā neapmaksātā rēķina summa ir 2,76 eiro.

Pēteris Kurpnieks, īpaši InfoTOP.lv

Pērn savas finansiālās saistības pret “Gaiļezera” slimnīcu nenokārtoja 10 803 cilvēki, bet kopējais parādnieku skaits sasniedzis 64 859 cilvēku, no kuriem 8212 jeb 13% ir miruši.

Slimnīcas galvenais ārsts Ēriks Kalniņš stāsta, ka pacienti nereti ierodas pie viņa ļoti neapmierināti, gatavi rakstīt sūdzības, jo nesaprot, kāpēc viņiem ir jāmaksā, ja reiz slimnīcā tika nogādāti ar neatliekamās palīdzības brigādi. Taču Latvijā arī šada “procedūra” nav bezmaksas: “Daudzi nav sapratuši, ka pat tad, ja slimnīcā cilvēks nonāk neatliekamā kārtā, viņam ir jāveic pacienta iemaksas par stacionārā saņemto neatliekamo palīdzību, ja vien viņš nepieder pie kādas no grupām, kuras no šo pacientu iemaksu veikšanas ar likumu ir atbrīvotas, piemēram, grūtnieces, 1. grupas invalīdi, Černobiļas seku likvidācijā iesaistītie politiski represētie, tuberkulozes slimnieki, trūcīgās personas un citi – kopumā 18 grupas,” skaidro Kalniņš.

Dabiski, ne jau “Gaiļezera” galvenais ārsts šo sistēmu ir izgudrojis: viņš drīzāk ir kļuvis par lielāko tās ķīlnieku. Tā pērn pacienti par “Gaiļezerā” saņemtajiem pakalpojumiem palikuši parāda 418 660 eiro, kas ir par aptuveni 7000 eiro mazāk nekā gadu iepriekš. Kopējais pacientu parāds kopš 2007. gada lielākajā universitātes slimnīcā ir sasniedzis 4,76 miljonus eiro. Taču pēc ministres Andas Čakšas rosīšanās valstij joprojām nav mehānisma, kā šos parādus “kompensēt”, “norakstīt”, vai vismaz apturēt to masas palielināšanos. Vai šo problēmu risinās jaunā ministre Ilze Viņķele? Būsim paskatīt!

Slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova stāsta, ka “Gaiļezera” administrācija “ar sapratni izturas pret pacientu grūtībām uzreiz samaksāt ārstēšanās izdevumus” un piedāvājot dažādus veidus, kā “nākt viņiem pretim”. Viens no tiem ir iespēja noformēt atlikto maksājumu, un summu par sniegtajiem pakalpojumiem samaksāt vēlāk vai pa daļām laika posmā līdz gadam, ko daudzi arī izmanto.

Tajā pašā laikā “Gaiļezeram” ir noslēgts līgums ar kolektoru uzņēmumu “Intrum” par parādu ārpustiesas piedziņu, un pašlaik norit sarunas par sadarbības sākšanu ar vēl vienu kolektoru. Taču arī tas nav risinājums, jo ārpustiesas piedziņas procesā izdodas atgūt aptuveni 23% no nodotajām lietām. Turklāt no miruša cilvēka kaut ko “izspiest” ir visai grūti, bet no viņa radiniekiem – pagalam neētiski.

Atliek tikai piebilst, ka uz šāda fona Čakšas izstrādātā un iepriekšējās Saeimas pieņemtā valsts veselības apdrošināšanas sistēma izskatās vēl ķēmīgāka, amorālāka un bezjēdzīgāka.

1 Komentāri


 1. diones
  2019-02-12

  par sliktu darbu drīzāk jāpiedzen nauda no gaiļezera par labu tuviniekiem. arī ja pat zvaigzne ebreju izcelsmes modele Sanita piemēram tur tika nomušīta nesniedzot palīdzību. kaut gan biķernieku mežs jau atrodas netālu no turienes ka protams.

Tavs komentārs par rakstu: