• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Bērniņš ar krūzītiVecākiem noskaustās naudas kripatas politiķi izsniegs bērniem. Ilustratīvs attēls: Getty Images

13. Saeima par 500 eiro/bērnam pērk no tautas «indulgenci»

Nezināmos virzienos izšķieduši vairāk nekā 4 miljardus eiro pērn, gatavodamies ko nebūt notērēt arī šogad, piecīšu koalīcijas politiķi pēkšņi ir atcerējušies, ka nākamgad tā kā gaidāmas 14. Saeimas vēlēšanas. Protams, ļaunais kovic var tikt izmantots kā iegansts arī vēlēšanu atcelšanai.

Dzintars Zaļūksnis

Tomēr tas būtu lieks risks – ja nu mūsu labiešu saimnieki pēkšņi izdomā pandēmiju beigt? To pašlaik zina tikai saimnieki, tāpēc labāk nodrošināties pret tādiem pārsteigumiem. Koalīcijas partijas saprot, ka Krišjāņa Artura Kariņa vadītā valdība, vicinot viltīgā koronavīrusa karogu, Latvijas sabiedrībai ir izdzērusi spaiņiem ekonomisku, sociālu un politisku asintiņu. Un turpina to darīt par spīti katastrofālajai nepopularitātei – pētījumu aģentūras SKDS veiktā Latvijas Barometra rādītāji liecina, ka janvārī K.A.Kariņa valdības darba vērtējums noslīdējis līdz zemākajai atzīmei tās pastāvēšanas laikā, un pat pats K.A.Kariņš bija spiests atzīt, ka valdības darba kritiskais vērtējums ir objektīvs. Piebildīšu: objektīva būs arī šīs tendences turpināšanās.   

Bet vara jāsaglabā kaut vai tāpēc, lai izvairītos no loģiska jautājuma: kur jūs likāt naudu, kuras taču bija vairāk nekā jebkad? Tādēļ vajadzīgs plāns B jeb, precīzāk sakot, vēlētāju akceptēta grēku atlaišana. Derēs arī nopirkta indulgence, pēc kuras liela daļa vēlētāju aizmirsīs visas komandantstundas, milzu soda naudas, maskas, aizliegumus pirkt un pārdot, sakopt matus, un ķermeni, gūt normālus ienākumus, pilnvērtīgi mācīties un izklaidēties.

Aizliegumu normāli dzīvot un priecāties.

Skaidrs, ka šāda indulgence kaut ko maksās, to apzinās pat alkatīgie siles zvēriņi. Taču viņi apzinās arī to, ka ne jau pašiem būs jāmaksā. Proti, indulgenci taču var nopirkt par pašu vēlētāju naudu!        

Tāpēc nebrīnieties, ka citādi aplam paštaisnie un egocentriskie 13. Saeimas zvēriņi 18. februārī apstiprināja vienreizēja 500 eiro pabalsta izmaksu saviem pilsoņiem par katru bērnu.

Atbilstoši Labklājības ministrijas aprēķiniem šis pabalsts tiks izmaksāts kopumā 364 097 bērniem, iztērējot 182 miljonus eiro no budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Vienam cilvēkam summa būtu milzīga. Taču, vērtējot globāli, tie ir tikai 4% no summas, ko koalīcija jau ir aizņēmusies un notērējusi tā, ka gailis pakaļ nedzied! No summas, ko solidāri un ar procentiem atdos visi nodokļu maksātāji – arī tie, kam šie 500 eiro nepienāksies: pabalsts paredzēts par bērniem vecumā līdz 15 gadiem (ieskaitot bērnus, kas piedzims līdz pašlaik noteiktajām, bet ar dakšām ūdenī rakstītajām ārkārtas situācijas beigām – 6. aprīlim), kā arī jauniešiem no 15 līdz 20 gadu vecumam bet ar noteikumu, ka viņi mācās.

500 eiro par katru bērnu automātiski – bez iesnieguma – izmaksās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Šī nauda tiks izmaksāta personai, kurai laikposmā no 2021. gada 1. marta līdz ārkārtējās situācijas beigām ir tiesības uz bērna kopšanas pabalstu par bērnu līdz viena gada vecumam, ģimenes valsts pabalstu vai piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti, vai kurai sakarā ar bērna piedzimšanu ir tiesības saņemt maternitātes pabalstu un bērns ir piedzimis līdz ārkārtējās situācijas beigām.

No izmaksātā pabalsta netiks atskaitīti nodokļi (tostarp iedzīvotāju ienākuma nodoklis), veikta parādu piedziņa un ieturējumi. Šo pabalstu neņems vērā, vērtējot atbilstību maznodrošinātas/trūcīgas ģimenes (personas) statusam.

Paredzēts, ka pabalstu ģimenes saņems līdz 31. martam, bet personas, kurām tiesības uz pabalstu radīsies no 1. marta līdz ārkārtējā situācijas beigām – 30 dienu laikā pēc bērna kopšanas pabalsta līdz viena gada vecumam vai ģimenes valsts pabalsta pieprasīšanas. Ja naudu nepaspēs pārskaitīt kopā ar ģimenes valsts pabalstu, tad tiks veikts atsevišķs maksājums. 

Visbeidzot, gribu uzsvērt: tas ir labi, ka siles lopiņi pērk indulgenci, lai arī tai izlieto tikai 4% no kovidkrīzei aizņemtās naudas, kas patiesībā bija paredzēta arī ģimenes apgādnieku balstīšanai, kura tā arī nav notikusi, vismaz nopietnos mērogos ne!

Tāpēc ideāli būtu, ja vēlētāji par šo labdarību pieklājīgi pateiktu paldies un to tūliņ pat aizmirstu. Kārtīgi aizmirstu – bez iespējas atcerēties pirms 14. Saeimas vēlēšanām 2022. gada rudenī. Pat tad, ja siles lopiņi to atgādinātu ar skaļiem kviecieniem.

Tavs komentārs par rakstu: