• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
13. Saeimas prioritātes.13. Saeimas prioritātes. Zīmējums: Māris Jurjāns

13. Saeimas atsaukšanas kampaņā iesaistās mediķi. Laiks parakstīties!

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) bija pirmā organizācija, kura publiski izteica ideju par parakstu vākšanu 13. Saeimas atlaišanai – tā tika plānota kā viens no mediķu protesta pasākumiem.

Dzintars Zaļūksnis

Tomēr mediķi nedaudz nokavēja: Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jau ir paspējusi reģistrēt divu citu organizāciju pieteikumus, tos apvienojot vienā un sākot parakstu vākšanu portālā latvija.lv.

Nu LVSADA parakstu vākšanai ir “pieslēgusies”. Tiesa, pagaidām vēl pastāv bažas, ka CVK LVSADA pieteikumu varētu vai nu noraidīt, vai izmantot, sākot vēl vienu parakstu vākšanas kampaņu. Otrā iespēja nozīmētu to, ka vara cenšas “sadalīt” parakstus, lai galu galā vajadzīgo daudzumu varētu krietni palielināt.

Tomēr šāds CVK lēmums, lai cik pievilcīgs tas nešķistu valdošajai koalīcijai, nebūtu īsti loģisks un to būtu grūti tiesiski pamatot. Tāpēc cerēsim, ka LVSADA pieteikums tiks pievienots jau esošajai parakstu vākšanas kampaņai.   

Jebkurā gadījumā mediķu arodbiedrība 28. novembrī nolēmusi rīkot protesta akciju pie Saeimas, tās laikā prasot parlamenta atlaišanu, izteikt neuzticību veselības ministrei Ilze Viņķelei un lūgt Valsts prezidentu atgriezt otrreizējai caurlūkošanai likumus Par valsts budžetu 2020.gadam un Par vidējā termiņa budžeta ietvaru 2020., 2021. un 2022. gadam, kuri vēl nav stājušies spēkā.

Starp citu, Egils Levits arī nav pirmo reizi ar pīpi uz jumta: viņš, jurists būdams, labi zina, ka atbilstoši Administratīvā procesa likuma 15. panta 8. un 9. punktiem pēc tam, kad valsts 2020. gada budžeta likumu viņš būs parakstījis, atkāpšanās ceļa vairs nebūs: budžetam tad tiešām būs lielāks spēks nekā saeimiešu nopulgotajam Veselības aprūpes finansēšanas likumam, un piečuku koalīcija varēs pēdējo “neņemt pierē” tiesiski korekti, pat neveicot tā grozīšanu.

Sīkāk par nākamnedēļ gaidāmās protesta akcijas norisi vēl tiks lemts, norāda LVSADA vadītājs Valdis Keris. Pārējās mediķu organizācijas atbilstošo ieceri izskatīšot tuvākajās dienās, bet gan Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidente Ilze Aizsilniece, gan Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) valdes priekšsēdētājs Kārlis Rācenis uzsver, ka “pastāv nepieciešamība pēc vēl vienas protesta akcijas”.

Līdz ar Saeimas atlaišanas īsto iniciatoru – LVSADA – iesaistīšanos šaubas par parakstu vācēju patiesajiem nodomiem ir zudušas. Joprojām gan pastāv neskaidrība par pozitīvo programmu – proti, kā panākt, lai 14. Saeima būtu kvalitatīvāka par trīspadsmito. Taču tas tiešām būs nākamais solis. Vispirms jātiek vaļā no savtīgu, bezkaunīgu un bezatbildīgu cilvēciņu grupiņas, kam apzinīgākā sabiedrības daļa sev un citiem par postu ir atdevusi varu.

Tavs komentārs par rakstu: