• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
13. saeimas deputāti sēžu zālē13. Saeima ir mazākais kaitinoša. taču ar emocijām vien nepietiek. Foto: Ieva Ābele/Saeimas administrācija

13. Saeimas posts. Parakstīties nav neparakstīties?

Kā ierasts mūsu valstī, 13. Saeima ir padevusies vājāka nekā iepriekšējā. Pat trakāk, uzskatu, ka tā ir tik bezkaunīga un melīga, kāda pēc 1991. gada nav redzēta. Tajā pašā laikā es neesmu parakstījies par tās atlaišanu. Un neesmu pārliecināts, ka to darīšu.

Dzintars Zaļūksnis

Kopš pilsoņa Einara Repšes radītais “Jaunais laiks” Latvijas politiskajā balagānā ir ieviesis jaunu bubulioligarhus –, politiskās retorikas arsenāls vairs nav tik nabadzīgs kā plikā krievi nāk! laikos. Proti, šodien vienlīdz efektīvi tiek izmantotas abas stulbības.  

To mēs pašlaik redzam arī aģitācijā pret parakstīšanos 13. Saeimas atlaišanai. Atlaidēju puse izmanto grabošus saukļus par tautas glābšanu un tautas likumiem. Neatlaidēji laiž dubultu muļķi, vienlaikus bļaudami par krieviem, kur nāk un nevar vien atnākt (te viņiem palīdz pat tāds personāžs kā Nikolajs Kabanovs, kura aicinājums parakstīties klīst pa Facebook), un biedēdami ar oligarhiem (protams, protams, no šūplādes izceļot ne tikai Aivara Lemberga tēlu, bet arī Andra Šķēles un Aināra Šlesera politiski smakojošos rēgus). Valdošajam grupējumam uzticamie plašsaziņas līdzekļi ar pašpasludinātajiem “sabiedriskajiem medijiem” priekšpusē, bez šaubām, dara visu, lai atlaidēju kampaņa nesekmētos. Taču šobrīd tā rit itin raiti, tāpēc viens otrs pat pielaidis biksās un ķer ienaidnieka aģitatorus, lai sistu tos pie kauna staba.

Taču, kā jau teicu, es neparakstos, lai gan ļoti gribētos to izdarīt par spīti jenotiem un viņu kvankšķiem, kuri pašlaik smird tik pretīgi, ka elpu rauj ciet.

Kāpēc es neparakstos?

Vēlreiz atkārtošu: apsveicami, ka tiek vākti paraksti par Saeimas atlaišanu. Tomēr svarīgs ir jautājums, kas ir tie kas, to iniciējuši. Un te man rodas bažas. Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pirms vairāk nekā mēneša publiskoja savu nodomu izmantot parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu kā vienu no protesta formām pret valdības izdarīto likumpārkāpumu, valsts nākamā gada budžetā neparedzot likuma prasīto finansējumu medicīnas darbinieku algu paaugstināšanai par 20% .

Bet pēkšņi Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) reģistrē uzreiz divas šādas pilsoņu iniciatīvas. Vienas autore ir pēdējās Eiroparlamenta vēlēšanās pavisam niecīgu vēlētāju atbalstu saņēmusī Centra partija, otra – pat ne partija, bet biedrība ar pretenciozu nosaukumu “Varu Latvijas tautai. Un ko tagad darīs LVSADA? Reģistrēs trešo parakstu vākšanu par to pašu tēmu?  Droši vien tā notiks.

Taču neesiet nu naivi: šo grupu savāktie paraksti automātiski nesummēsies! Katrai no tām parakstīšanās kampaņa būs atsevišķa, un vismaz vienai no tām būs jāsavāc visi 154 865  paraksti. Ja jums šķiet, ka tā nav, rūpīgi izlasiet likumu Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu – tur neko par parakstu apvienošanu neatradīsiet.

Likuma 255. pantā teikts, ka ne mazāk kā vienai desmitajai daļai vēlētāju ir tiesības, norādot savu vārdu, uzvārdu, personas kodu un parakstīšanās datumu, iesniegt CVK ierosinājumu rīkot tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. CVK ir sākusi divas kampaņas. Likums pat neparedz iespēju tajās savāktos parakstus summēt. Vai Centra partija un biedrība “Varu Latvijas tautai” to nezināja? Atļausiet pasmīnēt: biedri, kas iesniedza projektus CVK, pa Latvijas politisko šļuru maļas jau krietnu gadsimta ceturksni.

Tad kāpēc tā trako piečuku koalīcijas apoloģēti? Pirmkārt, pirmie rezultāti rāda, ka pat šādā situācijā nepieciešamos parakstus varētu izdoties savākt. Otrkārt, pastāv iespēja, ka tiesa (ja tāda būs) tomēr varētu lemt: kampaņas ir identiskas un to paraksti ir jāapvieno!   

Ko darīt?

Kā jau es atzinos, pats parakstījies neesmu. Tomēr es saprotu visus, kas pakļāvušies emocijām un jau ir parakstījušies vai grasās to darīt. Nudien, būs patīkami, ja 13. Saeima pirms termiņa tiks izmesta vēstures mēslainē!

Taču – ko tālāk? Es neparakstos tāpēc, ka ir pārāk liels risks dabūt vēl vājāku, bezkaunīgāku un prettautiskāku parlamentu. Man vienkārši nav partijas, par ko balsot ārkārtas vēlēšanās. Proti, no apziņas izsvītrojot gan tās partijas, kas veidoja troikas koalīciju, gan tās, kas pašlaik šiverē piečuku koalīcijā, gan tās, kas savu bezzobainību un kaitīgumu ir parādījušas opozīcijā, vienkārši nekas jēdzīgs pāri nepaliek. Sevišķi tad, ja vēlos beidzot nobalsot par partiju, kura iekļūs Saeimā.

Tāpēc, ja jūs zināt, par ko balsosiet 14. Saeimas vēlēšanās, ieejiet portālā latvija.lv un parakstieties par pašreizējās Saeimas padzīšanu.  

Turpretim, ja jūs nezināt, kam pēc tam uzticēt valsti, nesteidzieties: tādā gadījumā jūsu lēmumam vēl ir jānobriest. Galu galā – jums vēl ir laiks līdz nākamā gada 13. novembrim. Tad, kad jūs būsiet izdarījuši negatīvo izvēli, jums tās pamatotība būs jāapliecina ar pozitīvu izvēli. Jums jābūt pārliecinātiem! Vismaz par to, ka neapstāsieties pusceļā.   

2 Komentāri


 1. Andris
  2019-11-18

  Dzintar, paskaties te - abas iesniegušās ir apvienotas vienā iniciatīvā https://www.latvija.lv/pv , Tagad māsiņām atliek tikai pateikt - MĒS PIEVIENOJAMIES! Un nevajag jaukt iesniedzējus (es pats viņiem teicu, ka, manuprāt, pasteidzās, bet, iespējams, māsiņas nemaz nesataisītos), parakstītājus, referndumā balsotājus, nākamo vēlēšanu kandidātus un vēlētājus. Katrā gadījumā tie ir atsevišķi kopumi, lai gan vieni un tie paši cilvēki. Es parakstījos šodien. Tīri statistiski, lai škumā nebūtu baigi daudz un tad kritums, pieliku savu parakstu vēlāk. Ko vēlēsim - tad skatīsimies.

  • Dzintars
   2019-11-19

   Andri, ja tā ir, tad labi (lai gan māsiņas tagad nezina, ko darīt). Taču paliek otrais jautājums: kā panākt, lai 14. Saeima nav vēl nejēdzīgāka par šo un nesavāra milzu ziepes?

Tavs komentārs par rakstu: