• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Jauniešu grupa atvelk elpu pēc darbaĀrzemēs strādāt ir jautri! Foto no: thedalleschonicle.com

20 gadu laikā Latvija bagātajām valstīm «uzdāvinājusi» 39% savu jauno cilvēku!

Nav noslēpums, ka viens no svarīgākajiem resursiem, par ko notiek globāla cīņa starp attīstītajām valstīm, ir jauni, aktīvi cilvēki. Liktos loģiski, ka arī Latvija, domājot par savu nākotni, cenšas piesaistīt jauniešus, lai tie, pirmkārt, paliktu dzimtenē – jo vairāk tāpēc, ka valdošajā koalīcijā arvien ir darbojusies arī partija, kas sevi ir pasludinājusi par Nacionālo apvienību – “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK. Tomēr realitāte ir satriecoša: Latvija neatkarības ir nodarbojusies ar savu jauniešu “dāvināšanu” bagātajām valstīm.

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) aprēķinājusi, ka pēdējo 20 gadu laikā jauniešu skaits Latvijā ir samazinājies par 39% (iedzīvotāju skaits kopumā – par 25%). Salīdzinot ar 1990. gadu, šobrīd Latvijā ir aptuveni par 188 000 jauniešu mazāk, bet salīdzinot ar 2004. gadu – aptuveni par 157 000 jauniešu mazāk. Tieši pēdējo desmit gadu laikā – kopš Latvija ir Eiropas Savienības sastāvā –  ir novērojama īpaši izteikta jauniešu skaita samazināšanās.

Galvenie iemesli šādai bēdu ainai varētu būt trīs: vecāku materiālais stāvoklis, slēgtās skolas, dārgā augstākā izglītība. Turklāt zīmīgi, ka neviens no šiem faktoriem nav izpelnījies kaut cik nopietnu valdošās koalīcijas uzmanību, tāpēc visi šie procesi turpinās un valsts līmenī nav definēti pat kā problēmas.   

Tā vietā IZM piedāvā turpmākajai jaunatnes politikai definēt trīs ļoti eiropeiskas, bet Latvijas apstākļos pilnīgi tukšas prioritātes: 1) veicināt jauniešiem atbalstošas un iekļaujošas vides izveidi, nodrošinot tās pieejamību un uzlabojot darbā ar jauniešiem iesaistīto personu kompetences; 2) veicināt jauniešu iniciatīvas, līdzdalību lēmumu pieņemšanā un sabiedriskajā dzīvē; 3) veicināt jauniešu uzņēmīgumu, savu spēju apzināšanos, kā arī atbildības uzņemšanos par savas veselības saglabāšanu. Tieši tā  teikts IZM plāna projektā “Jaunatnes politikas īstenošanas plāns 2016.-2020.gadam”, kuru 19. aprīlī skatīs valdība.

Īpaši graujoši izskatās IZM atziņa par izglītības nozīmi: ja vēl pirms 10–15 gadiem bija novērojams, ka lielākas iespējas dzīvē ir tiem, kuri ieguvuši augstāku izglītības līmeni, kuri apguvuši darba tirgū pieprasītu profesiju, kuri dzīvo ekonomiski attīstītākos reģionos, tad šodien “šādas kopsakarības vairs nav tik izteiktas”. Pārtulkojot latviski, tas nozīmē, ka, “pateicoties” valdošās koalīcijas īstenotajai politikai, liela daļa Latvijas jauniešu ir samierinājusies ar nekvalificēta strādnieka nākotni kaut kur turīgā valstī.

15 Komentāri


 1. http://www.draugiem.lv/pnl/
  2016-04-15

  Kas nepatīk? Viss pēc plāna Генеральный план «Ост» предусматривал переселение из европейской части Советского Союза в 20 миллионов поляков, 3,5 миллионов чехов, три четверти западных украинцев, а также значительное число латышей, литовцев и эстонцев. Освобожденhttps://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD_%D0%9E%D1%81%D1%82ные «пространство без народа», заселить колонистами

 2. Ed
  2016-06-07

  Gribētu nedaudz palabot - Latvijā iegūtais diploms ir tik pat vērts kā balta a4 lapa - jo darbu tu ar viņu dabūt nevari, ārzemēs, ja tā nav medicīna - viņš ir bezjēdzīgs - Rūgtā patiesība ir tā ka paskatieties, vienkāršu piemēru LU EKONOMIKAS UN VADĪBAS FAKULTĀTE! MAKROEKONOMIKA!!! OBLIGĀTĀ LITERATŪŖA: http://www.lu.lv/gribustudet/katalogs/kursu-katalogs/?user_phpfileexecutor_pi1%5Bcourse_id%5D=2EKOP198 1.Dornbusch R., Fischer S., Macroeconomics., McGraw-Hill, Inc., NY, 2001. 2005 – EZB 1eks. 1994 – EZB 26 eks. 1987 – EZB 2 eks. 1981 – SZF 1 eks., Salaspils 1 eks. 2.Gods U., Makroekonomika., Turība, Rīga, 2002. 2004 – EZB 50 eks., CB 1 eks. 2002 – EZB 46 eks., CB 1 eks. 3.Kassalis E., Makroekonomika., LU, Rīga, 2003. 2002 – EZB 3 eks. 2000 – EZB 2 eks. 1995 – EZB 12 eks., CB 2eks. 1993 – EZB 9 eks., CB 1 eks. 4.Lībermanis G., Makroekonomika: teorija un Latvijas attīstības problēmas, SIA Kamene, Rīga, 2003 2003

 3. Ed
  2016-06-07

  HEEEEELLLLLLLOOOOOO MĒS ESAM 2016 GADĀ!!!!! HEEEEEEEELLLLOOOOOOOOOO!!!!!!! ~2003 gada grāmatas obligātās literatūras sarakstā?! Intereses pēts pat gribētos dziļāk papētīt visus priekšmetus un uzdot jautājumu Izglītības ministrijai, kāpēc šādi priekšmeti vispār tiek pieļauti un kāpēc netiek sekots līdzi izglītības līmenim??!! Un visus tos pensionārus sen jau bija laiks nomainīt pret jauniem pasniedzējiem, kas ir kaut ko sasnieguši dzīvē un ir spējīgi pasniegt priekšmetus pienācīgā līmenī... 2) Biznesa vide kā tāda Latvijā - atvērt savu restorānu un pēctam censties no valsts iestādēm atsities kā no maitu klijām, kas lido virsū un tik sūc pa 100 - 200 - 300 eiro... Valsts iestādes ir nevis lai pārskatītu kārtību Latvijā, lai uzņēmums normāli darbotos, bet gan vairāk saistāms kā mafija, kas atbrauc, paņem kukuli un aizbrauc... (rūgtā patiesība no labākās draudzenes mammas nākusi informācija - kafejnīcu sp

  • Mtz
   2016-07-28

   Elektriķiem rtu māca no 60to gadu grāmatām. Un 80 gadīga opja pierakstiem.

  • sh
   2016-07-28

   Latvijā ir labs likums,kas neļauj mācīt (skolās,augstskolās,pulciņos,sportā) tiem,kam nav pedagoģiskā izglītība. Līdz ar to neviens,kas dzīvē kaut ko sasniedzis neies mācīt 1)mazā atalgojuma dēļ; 2)priekš kam viņam tērēt savu naudu un laiku lai iegūtu nederīgu pedagoģisku izglītību?

 4. Ed
  2016-06-07

  ... kafejnīcu spēja uzturēt 1 gadu, jo bija iekrājumi, bet šī iepriekš minētā mafija izsūca veiksmīgi augošu biznesu).. 3) Jauniešiem NAV darba, vai ja ir tad par smieklīgu samaksu - Jautājums, kur tu ietu strādāt pats - pa 600 euro (izcilā gadījumā), kur pret tevi izturās kā pret suni - dzenā, lamā un noniecina, vai par 2000 euro, kur tev ir tiesības cīnīties pat ar veikala īpašniekiem, veikala vadību, vai jebkuru citu augstākstāvošo un tu tiec uzklausīts un pārsavarā ir tā ka pat nav nekādu problēmu ar priekšniekiem, drīzāk tu saņem atbalstu un vēl prēmijas.... Salīdzinājums ir LV - Anglija... 4) Pie visa vainīga īstenībā ir korupcija, kur cilvēki zaga, zog un turpinās zagt, kamēr netiks sodīti! Diemžēl sodīt nav kam, jo visi, kas soda paši ir korumpēti... TIešām ir sāpīgi noskatīties uz valsti, ko tomēr cienu un mīlu, bet atgriezties man būtu tagad ļoti grūti - domu nekad neatmetu, bet valstī kaut kas ir j

 5. ED
  2016-06-07

  ...Pozitīvās leitas ir Latvijā pieejamā pārtika - to tik tiešām var izbaudīt! Kultūra un tās paražas - Jāņi, dziesmu un deju svētki, Jaunais gads - tas tiešām liek pasmaidīt un just spēku un prieku sevī! Lielie festivāli, kas tik tiešām vēl ir apmeklēti! Tas nozīmē ka ir kas cilvēkus aicina un sauc atpakaļ - tikai valsts vadīai būtu jāpiedomā, kā šos cilēkus noturēt un dabūt atpakaļ!

 6. AD
  2016-06-07

  Meklējam Robinu Hudu! Būtu tā kā laiks kārtību ieviest tautas labā!

 7. Allahs
  2016-06-08

  Takā pie varas esošie cilvēki, lielākā daļa, psrs padzīvojušajiem patika festivāls Nācija Latvija, bet turpretī dzīvē deficīts, tad nu bez pārsteigumiem. Iznākums reletīvs, indivīds sautīgs, teatriāls, vienmēr panesīsies uz spīdīgām lietām un privatizēšanu, diemžēl slēpjoties aiz valsts likumiem nevis īstenības mērķa. Manta un īpašumi jau būtu ok, bet kādas jēgas labad tev tas ir ja tā mērķis ir izgreznot savu personalitāti, kamēr apkārt apreibuši cilvēki meklē sev pieticīgu stabilu nākotni. Nu jau tas vairs nav kā agrāk. Izskaidro jauna pāra dzīvi šodien, varbūt atbildēsi kāda Latvija ir kļuvusi, atceroties attālo dzīvi pirms stabilitātes. Laikam atbalstu nevajag, lai nebūtu jāatdod. Tad nebrīnies ka jaunie latvieši ir brīvākie cilvēki pasaulē, tie sirdī nepieder nevienai juridiskai valstij. Un tas nebūtu forši kad viņi atgrieztos uz jūsu risinājumu"brauc mājās! Mēs tevi izaudzinājām!"

Tavs komentārs par rakstu: