• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Glīta sieviete maskāEs domāju par tevi! Vai tu domā par mani? Foto no: Pixabay

20. novembrī izšķirsies strīds starp masku «mīlētājiem» un «nīdējiem»

Tā kā kovidšovā ir maz loģikas, arī ierastie argumenti tajā nedarbojas. Atkarībā no gribēšanas ticēt sabiedrība ir sadalījusies divās lielās grupās: masku mīlētājos un masku nīdējos. Trešā – neitrālā jeb pragmatiķu grupa ir tik klusa, ka tajā neklausās ne vienas, ne otras pamatgrupas adepti.       

Dzintars Zaļūksnis

Kā ierasts, gan masku mīlētāji, gan nīdēji pārsvarā sēž sociālajos tīklos un sarunājas paši ar sevi. Otrajiem gan dzīve ir krietni grūtāka, jo pret viņiem darbojas ij viss valsts propagandas aparāts, troļļu fermu ieskaitot, ij “Facebook” kopienas noteikumu uzraugi jeb cenzori.

Nu varam sagaidīt, ka pēc 20. novembra būs iznīdēti arī tie vārgie diskusijas iedīgļi, kuri – par spīti masīvajiem, bet vāji argumentētajiem monologiem, kas nebeidzamā straumē plūst no abām pusēm,– pagaidām vēl šur tur parādās un mudina atbildēt uz dažiem svarīgiem jautājumiem par masku efektivitāti un lomu sabiedrības veselības aizsardzībā.

Proti, no minētā datuma sāks darboties sodi par “mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās, kur to lietošanu prasa normatīvie akti”. Pašlaik Ministru kabinets ir noteicis prasību lietot mutes un deguna aizsegus pasažieriem sabiedriskajā transportlīdzeklī (izņemot bērnus līdz 13 gadu vecumam), publisku pasākumu norises vai saimnieciskā vai publiskā pakalpojuma sniegšanas vietās, kā arī atsevišķu administratīvo teritoriju publiskajās telpās, kur nav iespējams nodrošināt divu metru distanci.

Tomēr tie, skaidra lieta, ir mainīgi lielumi – ja feldmaršalam Krišjānim Arturam Kariņam un veselības ģenerālienei Ilzei Viņķelei liksies, ka arī uz poda jāsēž ar masku, tad visiem likumpaklausīgiem pilsoņiem nāksies to darīt, bet koronavīruss vaidēdams atkāpsies visās frontēs.

Neieslīgsim nu tik optimistiskās prognozēs! Pagaidām konstatēsim, ko pēc K.A.Kariņa komandētās izpildvaras pasūtījuma ir lēmusi 13. Saeima, grozot Covid-19” infekcijas pārvaldības likumu. Turklāt atcerēsimies, ka svarīgākais nav pats likuma grozīšanas fakts: 13. Saeima radusi bez šaubīšanās pieņemt visu, ko liek priekšā K.A.Kariņa brigāde.

Svarīgākais ir tas, ka mūsu siles radījumi beidzot ir izcēluši dibenus no sava lidaparāta, paciemojušies uz zemes un konstatējuši, ka ganāmpulka prātiņiem tāds skaitlis kā 2000 eiro vienkārši ir pārāk abstrakts un neiedveš pienācīgas bailes.

Tādēļ pēc lidojošās siles tieslietu stūrmaņa Jāņa Bordāna ierosinājuma no 20. novembra spocīgie skaitļi tiek svītroti un to vietā nāk patiešām draudīgs formulējums: par mutes un deguna aizsega nelietošanu attiecīgajās vietās varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu 10 līdz 50 eiro apmērā. Lūk, tā jau ir manta! Badā turētās sabiedrības locekļiem 10 eiro nozīmē vismaz pārīti kārtīgu pusdienu visai ģimenei, bet 50 eiro, no kuriem acīmredzot nāksies šķirties sevišķi spītīgiem masku nīdējiem,– vakariņas veselas nedēļas garumā.

Jā, pavisam maznodrošinātiem pilsoņiem siles radījumi ir ar mieru piegādāt bezmaksas maskas – tiesa, nedaudz dīvainas (bet kuras no tām gan nav dīvainas?) –, kā skaidro Tieslietu ministrijas princese Laila Medina, “šai vajadzībai ir paredzēts iegādāties vairākkārt lietojamās maskas divu eiro vērtībā, kuras varēs mazgāt vismaz 30 reizes”. Šīs ierobežoti vairākkārt lietojamās maskas sākšot izdalīt akurāt 20. novembrī, bet “masku lielo iepirkumu paredzēts veikt līdz 15. novembrim”.

Valdības budēļi nezin kāpēc ir pārliecināti, ka ar iepirkuma procedūru šoreiz viss būs čikeniekā. Acīmredzot ar draugiem jau viss sarunāts.

Labi būtu, ja šie draugi tomēr kaut cik pārliecinoši atbildētu arī uz jautājumu par masku efektivitāti. Taču tas laikam gan ir par daudz prasīts.

Tavs komentārs par rakstu: