• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēks ar 500 eiro banknotēmSkatieties, kamēr vēl varat! Foto: Matthias Balk/EPA

500 eiro banknotes tiek izņemtas no apgrozības

Vairums eirozonas dalībvalstu – arī Latvija – 2019. gada 27. janvārī pārtrauks laist apgrozībā 500 eiro banknotes. Tas tiek argumentēts ar bažām, ka vislielākā nomināla eiro banknotes bieži tiekot izmantotas nelegālos skaidras naudas darījumos.

"No 2019. gada 27. janvāra 17 no 19 eirozonas nacionālajām centrālajām bankām vairs neemitēs 500 eiro banknotes," norāda Eiropas Centrālajā bankā (ECB). Austrija un Vācija gan turpinās šo banknošu drukāšanu līdz 26. aprīlim, tādējādi cenšoties nodrošināt netraucētu pāreju un saistībā ar loģistikas iemesliem, skaidro ECB, uzsverot, ka apgrozībā esošās šā nomināla banknotes joprojām būs likumīgs maksāšanas līdzeklis arī pēc tam, kad tiks pārtraukta jaunu banknošu laišana apgrozībā.

Latvijas Bankā mierina, ka iedzīvotājiem nav jādodas mainīt 500 eiro banknotes. "Cilvēkiem un uzņēmējiem būtiski zināt, ka nekur nav jādodas, 500 eiro banknotes nav jāmaina, tās nezaudēs savu vērtību. Arī pēc tam, kad tiks pārtraukta šī nomināla eiro banknošu drukāšana un emisija, tās saglabās likumīga maksāšanas līdzekļa statusu, tās varēs izmantot uzkrājumiem un norēķinos. Nākotnē, ja tiks nolemts no šo banknošu izmantošanas apgrozībā atteikties, tās nezaudēs savu vērtību un tās mūžīgi, līdzīgi kā latus pret eiro, varēs apmainīt pret citu nominālu eiro naudas zīmēm," pauž Latvijas Bankā, tomēr atturoties komentēt, vai 500 eiro banknotes to īpašniekiem tiešām neradīs nekādus sarežģījumus attiecībās ar, piemēram, Valsts ieņēmumu dienestu, Ekonomisko policiju vai kredītiestādēm.

Tavs komentārs par rakstu: