• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Mediķu protests pret skopo finansējumu 2018. gadā.Mediķu protests pret skopo finansējumu 2018. gadā. Ekrānšāviņš no: Youtube.com

7. novembrī pie Saeimas pret nāvējošo veselības aprūpes finansējumu protestēs vismaz 500 cilvēku

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) ziņo, ka strauji pieaug atbalsts 7. novembrī plānotajai medicīnas darbinieku protesta akcijai pie Saeimas.

Jau 4. novembra akcijas atbalstītāju skaits ir pārsniedzis piecus simtus. LVSADA informē, ka aktīvākās šajā ziņā ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Latvijas Onkoloģijas centra, Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikas “Biķernieki”, Neatliekamās medicīniskās palīdzi’bas dienesta (NMPD) darbinieku Rīgas reģiona un Jelgavas slimnīcas arodorganizācijas.

Savukārt portāls lsm.lv ziņo, ka no Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) un citām iesaistītajām organizācijām dalību pieteikuši vēl aptuveni 1000 cilvēku. Tas varētu nozīmēt – protestam gatavojas jau aptuveni pusotrs tūkstotis veselības aprūpes darbinieku.

Šādu aktivitāti LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris aicina politiķiem vērtēt atbildīgi: “Strauji augošais atbalsts protesta akcijai liecina, ka sabiedrība vairs nav gatava samierināties ar prettiesisku veselības aprūpes pasliktināšanu. Saeimas deputātiem vajadzētu saprast, ka šobrīd viņi spēlējas ar uguni!”

Mediķu akciju pie Saeimas7. novembrī kopīgi rīko LVSADA, LJĀA, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) un Latvijas Māsu asociācija (LMA).

LVSADA atgādina, ka šogad Latvijā valsts finansējums veselības aprūpei ir 3,9% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Eiropas Komisijas un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (Organization for Economic Co-operation and Development, OECD) jaunākie ieteikumi Latvijai paredz būtisku valsts finansējuma palielināšanu veselības aprūpei, lai uzlabotu tās pieejamību un kvalitāti. To pašu nosaka arī Veselības aprūpes finansēšanas likums. Par spīti tam valdība plāno pārkāpt likumu un turpmākajos gados valsts finansējumu veselības aprūpei samazināt līdz 3,3% no IKP.

Lai nepieļautu šādu politiku, 24. oktobrī LVSADA, LĀB, LJĀA un LMA kopā ar  ģimenes ārstu un farmaceitu profesionālajām organizācijām vienojās par kopīgu taktiku protesta akciju rīkošanā. Pirmais protestu vilnis notiks līdz 14. novembrim, kad Saeimā plāno balsot par valsts budžeta projektu. Šajā etapā protestus rīko LĀB, LJĀA un LMA, kamēr LVSADA un pārējās organizācijas tos aktīvi atbalsta.

Otrais protestu vilnis sāksies pēc 14. novembra un būs ilgstošāks. Tas ir paredzēts gadījumam, ja Saeima, neraugoties uz pirmā viļņa protestiem, tomēr nobalsos par tādu valsts budžetu, kas būtiski pasliktina veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti. Otrajā etapā protestus virzīs LVSADA, rēķinoties ar sabiedrisko organizāciju un citu arodbiedrību atbalstu.

LVSADA jau ir uzsākusi otrā protesta viļņa pasākumu plānošanu. Kā centrālais ilgtermiņa pasākums ir paredzēta elektroniska parakstu vākšana par 13. Saeimas priekšlaicīgu atsaukšanu.

Tavs komentārs par rakstu: