• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
A-ha "Cast in Steel" koncertturnejas plakāts A-ha. "Cast in Steel". Koncertturnejas plakāts

«A-ha»: Tas ir iecirsts akmenī. Un atliets metālā

Jānis Blumbergs, īpaši InfoTOP.lv

Cast in Steel” [latviski to varētu tulkot kā “tēraudā liets”] nav “vienkārši” desmitais studijas albums leģendārās norvēģu elektropopa grupas “A-ha” veikumā vai svētku torte tās 30 gadu jubilejā. Mortens Harkets (Morten Harket, dz.1959.14.09.) un & Co ieskaņojuši pārsteidzoši konceptuālu un vienotu kompozīciju virteni, diskā ietverot 12 trekus. Jaunā plate “iesūkusi” visu, ko mēs tā cienām "A-ha" pagātnē un tagadnē – satriecošu melodiskumu, dāsnu instrumentālo sniegumu un neparastu, par gaisu vieglāku pasniegšanas stilu. Būs tādi, kas, iespējams, nepiekritīs, bet grupas dalībnieki Magne Furuholmens (Magne Furuholmen, klavieres, ģitāra, balss, dziesmu autors un komponists), Pols Vāktārs Savojs (Pål Waaktaar-Savoy, ģitāras, balss, dziesmu autors un komponists) un Mortens Harkets (5 oktāvu diapazona unikālās balss īpašnieks, kuram pieder pasaules rekords vienas nots ilgākajā izdziedāšanā starp vīriešu vokālistiem visā popmūzikas vēsturē – 20.2 sekundes – “A-ha” 2000. gada dziesmā “Summer Moved On” [Vasara pārcēlusies]) savos gandrīz 60 gados demonstrē lielisku formu. “Cast in Steel” – tā nav atklāsme līdz šim pieņemtajā izpratnē, bet gan īpašs brieduma un solīduma eliksīrs izmeklētai laika un mūzikas patērēšanai.

Jaunā diska laišana tautā notika 2015. gada 3. septembrī, lai gan baumas par to tika izplatītas jau pagājušā gada aprīlī. Tas bija Kaspars Tobis, kurš tolaik, aprīlī man piezvanīja un darīja zināmu, ka “A-ha” mājas lapā tiek vēstīts par jaunu plati un koncerttūri, piesakot arī Rīgas apmeklējumu “Cast in Steel Tour” ietvaros “Arēnā Rīga” otrdien, 2016. gada 15. martā. pkst. 19:30.

Patiesībā šis būs jau trešais grupas koncerts Rīgā. Pirmais bija Mežaparka estrādē 2002. gada 8. septembrī, otrais – 2010. gada 1. novembrī “Arēnā Rīga”, kad grupa svinēja 25. gadskārtu mūzikas apritē. Šis pasākums tika izziņots kā atvadu tūre, pēc kuras iznāca grupas koncertalbums gan DVD, gan divos CD. Par to es nu jau aizsaulē aizgājušajā laikrakstā “Pastnieks” piezīmēju sekojošo: “Nav īstas ticības tam, ka grupa ir beigusi pastāvēt. 1982. gadā Norvēģijā dibinātā “A-ha” pieder astoņdesmito gadu spilgtākajām grupām. Varbūt tagad mums viņu pietrūks. Bet, ja viņiem pietrūks mūsu, viņi var atgriezties. Tas ir diezgan ticami.”

Nu, re, kā ir sanācis – minējums bija precīzs! Tikai ko no jaunā “A-ha” albuma varētu atskaņot, jo, lūk, piemēram, 2015. gada koncertā “Rock in Rio” (Brazīlijā) grupa spēlēja savus ejošākos hītus, bet no jaunā albuma skanēja tikai viena dziesma – “Forest Fire” [Meža ugunsgrēks], kura bija radio hīts.

Lai arī albuma saturs atbilst nosaukumam un ir kā rūdīts metāls, manuprāt, albuma galvenais hits tomēr ir “Under the Makeup” [Zem grima], kas kalpoja kā jaunā izdevuma videohits, parādoties sociālajos tīklos jau nākamajā dienā pēc albuma iznākšanas, un tas bija 2015. gada 4. septembrī. Novērtējiet šīs kompozīcijas klipu ar diezgan kriminālu raksturu – kods +16, kā to mūsdienās pieņemts apzīmēt. Teksts “I want to see you/Under the makeup/Let all the worry/Vanish away/I want to hold you/Like it's the first time/Like you were still mine” [Es gribu tevi redzēt/Zem grima/Ļauj visām rūpēm/Izgaist/Es gribu tevi apskaut/It kā tas būtu pirmoreiz/It kā tu joprojām būtu mana] uzplēš un uzber sāli sāpīgām atmiņām par tik tiešām pirmo, Zemes gravitāciju pārvarošo mīlestību.

Kontaktzīme? Atbilde ir vienkārša – tas ir "A-ha". Albuma tituldziesma, kas diskā ir pirmā kompozīcija, satur šādu tekstu (sniedzu tā tulkojums): “Tu satiksi mani krustcelēs/Apturēsi auto un skatīsies apkārt,/Tur es tevi gaidīšu/Un aizmirsti visu kā iepriekš/Dziest/Pakāpeniski zūdot/Tas ir iecirsts akmenī/Un atliets metālā/Bija pareizi/Un pa īstam/Atliets metālā/Un iekalts akmenī.”

Kad “A-ha” martā apmeklēs Rīgu, noskaidrosies, kas koncertā tiks atskaņots no jaunā albuma. Par to tad arī ziņosim. Un arī šis solījums ir “atliets metālā”.

Tavs komentārs par rakstu: