• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Slimas cūkas šņukursSlims cūķis. Foto no: drovers.com

ĀCM un PVD dzen bankrotā «Druvas Unguru» cūkkopjus

Vēlreiz un vēlreiz ielāgosim: cilvēkam un citu sugu dzīvniekiem (izņemot mājas un meža cūkas) Āfrikas cūku mēris (ĀCM) nav bīstams, un saslimušo cūku gaļa bez bažām ir lietojama uzturā! Lopiņus pieņemts nogalināt un sadedzināt tikai tāpēc, lai ai novērstu slimības izplatību (Eiropas Komisijas informāciju angļu valodā par ĀCM lasiet šeit). Tomēr Latvijā, kā parasti, ĀCM skartā cūkgaļa tiek iznīcināta, un Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pat nepiedāvā citas alternatīvas.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Šāda “standarta” procedūra tiek piemērota arī pašlaik, kad Latvijā reģistrēts kopš 2014. gada lielākais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām – slimība atklāta Saldus novada SIA "Druvas Unguri" cūku novietnē ar 15 570 cūku lielu ganāmpulku. Konkrētu iemeslu “Unguru” mājas cūku saslimšanai ar ĀCM, visticamāk, neizdosies noskaidrot, atzīst PVD ģenerāldirektors Māris Balodis: biodrošību saimniecība ievērojusi augstā līmenī, un arī uzņēmuma teritorija bijusi norobežota. Tāda versija kā tīša inficēšana kopš 2014. gada, kad ĀCM Latvijā parādījās, nezin kāpēc netiek uztverta nopietni.

“Unguru” novietnē tiek veikti slimības apkarošanas pasākumi un uzņēmuma darbs ir apturēts. ĀCM uzliesmojuma dēļ PVD ir noteiktcis karantīnu – aizsardzības zonu trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zonu desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku un gaļas produktu pārvadāšanai.

 “Druvas Unguri” ir viens no Latvijā lielākajiem cūkkopības nozares uzņēmumiem: pagājušajā gadā tas strādāja 3,331 miljona eiro apgrozījumu, kas ir par 12,6% vairāk nekā gadu iepriekš.

Valdība jau ir apstiprinājusi 367 000 eiro piešķiršanu visu cūku likvidēšanai un sadedzināšanai. Tie ir miljoniem kilogramu izniekotas, bet pārtikā izmantojamas cūkgaļas, kas tirgū nenonāks un atbrīvos vietu importa produkcijai.

“Druvas Unguru” zaudējumus varēs aplēst tikai pēc “utilizācijas”. Taču skaidrs, ka no šā trieciena atgūties saimniecībai būs ļoti grūti – pat ja valdība tai piešķirs kādu nebūt naudisku kompensāciju.

Tavs komentārs par rakstu: