• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Albuma "Forever Young" vāksVienmēr jauni! "Alphaville" sākums. Albuma vāks

«Alphaville»: Savāds fraktāļu komplekts I

Dārgie mūzikas draugi un augstas emocionālās frekvences cienītāji! Šī labā ziņa ir jums: “Alphaville” ir atgriezusies ar jaunu, septīto studijas albumu “Strange Attractor” [Savāds atraktors*], kurš tika izdots ša gada pavasarī. Ar vislielāko nepacietību gaidītais un jaunu emociju pārpilnais albums beidzot ir iznācis par godu šīs muzikālās ekstrformācijas 35 gadu pastāvēšanas jubilejai.

Jānis Blumbergs, īpaši InfoTOP.lv

This is radio Freedom! Now in programm would like to play the West Germany group, called ALPHAVILLE. Listen to than, they play a music..!” [Jūs klausāties radio Brīvība! Tūlīt programmā jums piedāvāsim Rietumvācijas grupu vārdā ALPHAVILLE. Klausieties, kādu mūziku viņi spēlē..!]

Mēs ļoti cerējām un uzticējāmies, un sagaidījām. Te nu tas ir! Un ir izsludināts visnegaidītākais pārsteigums – grupas priekšnesums šā gada 29. decembrī arēnā “Rīga”. Lai saprastu un aptvertu albumā pausto, ir nepieciešamas nelielas priekšzināšanas. Tāpēc par visu pēc kārtas un no paša sākuma.

Pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu ieskaņā sākās protestētāju un romantiķu laiks, kad gaisā virmoja pārmaiņu un brīvdomātāju gars. Pasaule transformējās acu priekšā, un šis fakts nevarēja apiet mūzikas pasaulē pausto – kā pretstats tolaik aizvadīto septiņdesmito gadu valdošajai panku kustībai pie apvāršņa parādījās mazāk agresīvs, bet enerģisks protesta stils “New Wave” [Jaunais vilnis] ar devīzi “No future” [Nekādas nākotnes]. Jaunais vilnis apvienoja deju ritmus, ģitāras popu, džezfanku, kurš tika balsīts uz elektronisko sintēzi un kļuva par panākuma druvu eksperimentājiem. Ar to nodarbojās tādi žanra klasiķi kā “Kraftwerk”, Deivids Bovijs, “Soft Cell”, “Roxy Music”. Viņi visi atstāja neizdzēšamu iespaidu “Alphaville” darbībā.

Tiesa tas notika nedaudz vēlāk, bet tajā pašā laikā Rietumvācu pilsētā Engerē krustojās divu gados jaunu, muzikālām dotībām apveltītu domubiedru ceļi. Tie bija Bernhards Loids (Bernhard Lloyd, īstajā vārdā Bernds Gēslings/Bernd Gößling, dz.02.06.1960.) un Franks Mertenss (Frank Mertens, īstajā vārdā Franks Zorgacs/Frank Sorgatz, dz.26.10.1961.). Pēc nerimstošiem eksperimentiem ar sintezatoriem jaunekļi nonāca pie koncepcijas – viss kā trūkst jaunai, daudzsološai grupai, ir talantīgs vokālists, un tas drīz vien tika atrasts. Tas bija Marians Golds (Marian Gold, īstajā vārdā Hartvigs Šīrbaums/Hartwig Schierbaum, dz.26.05.1954.), kurš bija sens Bernharda draugs un tolaik dzīvoja Minsterē. Marians līdz pat mūsdienām turpina būt par grupas frontmenu, paliekot uzticīgs grupas vadlīnijai par domas ideālu un tīrību.

Alphaville” radās 1982. gadā. Kolektīvs sākumā apvienojās ar nosaukumu “Forever Young” [Vienmēr jauni], un tikai nedaudz vēlāk pārdēvējās šodien visiem zināmajā vārdā. Īsā laikā šī vienība guva pasaules slavu pateicoties diviem nemirstīgiem 1984. gada  hitiem – “Big in Japan” [Liels Japānā] un “Forever Young”. Taču patiesībā jau septiņdesmito gadu beigās tika radīts projekts “Nelson Community” [Nelsona kopība], kas bija balstīts uz savu pasauli un integrāciju radošiem domubiedriem, kurus apvienoja interese par mūziku, mākslu un literatūru. Tieši tur 1980. gadā  Marians iepazinās ar Loidu, līdz ar to pievienojoties šim neformālajam klubam.  

1981. gadā notika pirmais koncerts, kurā domubiedri izpildīja pašu radītās dziesmas. Šis koncerts notika klubā, kur Loids strādāja par dīdžeju. 1982. gadā Bernhards sāka sadarboties ar Franku, izsakot piedāvājumu pievienoties arī Marianam, un viņš neatteicās. Tad arī radās nosaukums “Forever Young”, un grupa sāka kā trio. Kopīgiem spēkiem tika sacerēta demo versija kompozīcijai “Forever Young”. Jaunā apvienība sniedza pēc skaita otro, bet pēdējo koncertu tuvāko desmit gadu gaitā, jo jaunajiem censoņiem izkristralizējās īpatnība – uz velna paraušanu darboties studijā, bez jebkādiem koncertiem, jo tolaik vēl nebija radīta tāda aparatūra, kas nodrošinātu dzīvu uzstāšanos ar labu skaņu.

Jaunie domubiedri pēc pārliecības bija ultraradikāli sociāldemokrāti, kurus pārņēmusi ideja darīt pasauli skaistāku, iedvesmojot to ar mūziku. 1984. gads kļuva par izšķirošo grupas panākumiem, jo tika parakstīts līgums ar skaņu studiju “WEA Records”. Šī studija piedāvāja puišiem iespēju realizēt savas ieceres, un Bernhards, Franks un Marians vienojās domā “atskatoties pagātnē, tālredzīgi skatīties nākotnē”.

Būdami īsti kino un it īpaši zinātniskās fantastikas kinematogrāfa cienītāji, puiši ilgi nevilcinoties pieņēma nosaukumu “Alphaville”, par godu iemīļotajaiJaunā viļņa klasiķa Žana Lika Godāra (Jean-Luc Godard, dz. 1930) devītajai kinolentei “Alphaville”, kura iznāca un pasaules kinoekrāniem 1965. gadā un ieguva 15. Berlīnes kinofestivāla “Zelta Lāci” (Goldener Bär). Galvenajās lomās šajā filmā bija Edijs Konstantīns (Eddie Constantine, 1917-1993) un Anna Karina (dz. 1940). Filmas vēstījums: Alfavilla kā nākotnes pilsēta, kuru vada un kontrolē milzu datori. Pilsētā ārpus likuma pasludinātas tādas cilvēciskās vērtības kā jūtas, maigums un mīlestība, līdzcietība un savstarpēja uzticēšanās un palīdzība, kā arī tādas negācijas kā miesaskāre un tamlīdzīgi. Pilsētā neeksistē tādas lietas kā poēzija un romantika, bet valda ciparu un alfabēta kārtība. Samērā murgaina filma, taču kļuvusi ikoniska.

(Turpinājums šeit)

* Atraktors – vienādojums vai fraktāļu komplekts, kas raksturo sarežģītu uzvedības modeli haotiskā sistēmā.

Tavs komentārs par rakstu: