• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Alvis HermanisAlvis Hermanis. Publicitātes foto: opera-online.com

Alvis Hermanis pauž raizes par Dailes teātra likteni

Jaunā Rīgas teātra (JRT) mākslinieciskais vadītājs Alvis Hermanis teātra mājaslapā publicējis atklātu vēstuli “Teātris nav Rimčiks”, kurā, atbildot uz publiskajā telpā notiekošajām diskusijām par teātru vadības modeļiem, uzsver mākslinieciskā vadītāja lomas nozīmi teātrī.

“Ideja, ka Latvijas teātru mākslinieciskā vadība būtu jāuztic teātra direktoriem ir tikpat absurda kā pēckara kuriozs, ka Operas vadību uzticēja atvaļinātam krievu ģenerālim,” raksta Hermanis.

Viņš kritizē arī ideju Dailes teātra ēku pārbūvēt un iekārtot tajā multifunkcionālu iestādījumu: “Dailes teātra pārbūve par multifunkcionālu centru būs Dailes teātra fināls. Teātra nāve. Vai simfoniskā orķestra telpu problēmas būtu jārisina ar šādiem upuriem? Es noskatījos Jura Žagara TV interviju  1:1. Un dzirdēju viņa entuziasma pilno plānu par Dailes pārbūvi pēc Londonas “Barbican Centre” parauga. Kur simfoniskā orķestra zāle atrodas zem viena jumta ar teātra zāli. Tā sagadījās, ka es šo interviju noskatījos savā klēpjdatorā, atrazdamies Londonā un sēdēdams “Barbican” teātra aktieru grimētavā. Tajās dienās tur notika manas viesizrādes. Žagars aizmirsa pateikt, ka “Barbican” centrā nav savas teātra trupas. Tas ir vienkārši kultūras nams. Caurstaigājamais pagalms. Un Dailes teātrim šāds caurvējš būtu nāvējošs.

Tāpat Hermanis neuzskata, ka Dailes teātra Lielā zāle ir par lielu teātra izrādēm: “Vakar sēdēju Dailes teātra Lielajā zālē un skatījos Maskavas Dailes teātra viesizrādi. Man bija sajūta, ka telpa ir gandrīz par mazu. Aizgāju pēc izrādes zāles beigās un domāju – kurš, interesanti, ir radījis idiotisko leģendu, ka Dailes teātra Lielā zāle esot pārāk liela? Ka tās lielums traucē režisoriem un aktieriem? Mans skarbais viedoklis: Dailes teātra Lielā zāle nav priekš mīkstajiem.”

“(..) nevis direktori, bet mākslinieciskie vadītāji vada mākslas procesus teātrī. Direktoriem ir citi darbi,” uzsver Hermanis.

Tavs komentārs par rakstu: