• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Māršals Biligslī un Jāps ShēfersMisters Bilingslī (pa kreisi) pārraida signālus aģentei Danai, apejot NATO bijušo ģenerālsekretāru un savu priekšnieku Jāpu de Hopu Shēferu (chairman). Foto: nato.int

Amerikāņi svilpo uz Latvijas banku sektora pusi, finanšu ministre gatava startam

Amerikāņi zina, ka viņiem nekas nav jāsaka: Latvijas politikāņi ir gatavi viņu domas nolasīt un izdarīt visu un vēl vairāk nekā visu. Tāpēc Savienoto Valstu Valsts kases departamenta (the United States Department of the Treasury, USDT) amatpersonu miglainās runas un šķietami neargumentētās apsūdzības ir jāuztver ar vislielāko nopietnību.

Dzintars Zaļūksnis

Padomā tik! Latvija (!) no ASV partneriem (!!) saņēmusi mājienu (!!!), ka “bankas joprojām atmazgā naudu” (!!!!), savās paniskajās bailēs ar žurnālistiem steidz dalīties finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola iz visiem zināmās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS).

Kas tad īsti ir noticis? Šaha spēlē varen izglītotā ministre ir tikusies ar USDT sekretāra vietnieku pretterorisma jautājumos Māršalu Bilingslī (Marshall Billingslea) un no viņa sakniebtajām lūpām un atturīgajiem žestiem nolasījusi svarīgu vēstījumu. Proti, ziņas par konkrētiem pārkāpumiem konkrētās Latvijā strādājošās bankās.

Vārdu sakot, misters Bilingslī  ir dziļdomīgi klusējis tieši par Latvijas banku sadarbību ar riskantiem klientiem. Tas, protams, nemaz nav runāts – špiki tak noklausās! Tomēr visgudrajai Reizniecei-Ozolai ar sabiedrotajiem verbāla saziņa nav vajadzīga. Viņa uztver SIGNĀLUS! Ja tā padomā, loģiski vien ir: kāpēc tad marsiešiem antenas, ja ne signālu uztveršanai?

Tāpēc, atgriezusies savā lidojošajā bļodiņā, astronaute Dana, paldies viņai, pasaules lāpītājai, nekavējoties ziņo visiem interesentiem, sak, “Latvijas finanšu sektoram tiek pārmests, ka bankas tiek izmantotas tādu līdzekļu pārskaitīšanai, kas saistīti ar sankcijām pakļautām personām, uzņēmumiem vai valstīm.” Kuš! Un tagad piesardzīgi! “Bet minētos faktus ASV partneri vēl nodos Latvijai (izcēlums mans  Dz.Z.). Tikšanās laikā tika skaidri norādīts, ka finanšu sektorā joprojām ir problēmas.” Ņemot vērā ABLV likteni (šeit), varam sagaidīt, ka Reizniecei-Ozolai jau prātā kāds pavisam konkrēts upuris, kurš varētu kompensēt sasodītajā ABLV pazaudēto miljardu eiro vērto obligāciju portfelīti (šeit).   

Kā jau astronautiem pienākas, mūsu Dana drosmīgi atzīst, ka “puses gan neesot runājušas par problēmām konkrētās bankās”, tomēr ASV partneri uzsvilpojuši par konkrētiem pārkāpumiem, kas tiek veikti joprojām. Ko tur daudz runāt, ja antenas uzstellētas uz viena viļņa!

Tāpēc Reizniece-Ozola tūlīt sākšot samazināt riskanto nerezidentu apkalpošanas biznesu, ko piekopj Latvijā darbojošās pārsvarā skandināvu bankas. Bez šaubām, misters Bilingslī ir uzsvilpojis signālu arī par konkrētu laika periodu, kad Latvijai šis jautājums būtu jāatrisina, bet tajā brīdī mūsu varonīgās finanšu ministres antena sapinusies šampanieša glāzē un viņa nav īsti sadzirdējusi, cikos. Tak skaidrs, ka “laika ir maz”. Tā, lūk! “Mēs nerunājām par konkrētu laiku, bet sarunā skaidri uztvēru, ka riski ir jāsamazina ļoti īsā laikā,” uzsvēra finanšu ministre.

Šajā lietā ir tikai divi varenajiem dieviem Delavēram un Nevadam uzticami spēki – Latvijas valdība un Finanšu un kapitāla tirgus komisija jeb fuktuks. Viņi tiks galā ar visiem, kam nepielec: naudas mazgāšana Latvijā ir vakardiena! Mūsdienīgas mazgājamās mašīnas atrodas tikai taipus okeāna un, ja vajadzēs, nevienā šejienes bankā akmens uz akmens nepaliks, kur nu vēl klientu, sasodīts, nauda!

Tavs komentārs par rakstu: