• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Turcijas armijas bruņutransportieriTurcijas armija dodas uzbrukumā kurdiem. 2019. gada 9. oktobris. Foto: Lefteris Pitarakis/gazettenet.com

Amerikāņi «uzmetuši» savus nesenos sabiedrotos kurdus

Protams, ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) pašlaik noliedz, ka amerikāņi ir piekrituši, lai Sīrijas ziemeļos turku armija sāk uzbrukumu kurdiem, kuri vēl pavisam nesen cīnījās ASV vadītās koalīcijas sastāvā.

InfoTOP, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Savukārt Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans (Recep Tayyip Erdoğan) apgalvo, ka militārās operācijas izvēršanai no Trampa ir saņemta “zaļā gaisma”.

Kāds no viņiem bezkaunīgi melo. Zīmīgi, ka nesenais Trampa lēmums par karaspēka izvešanu no reģiona izsauca asu kritiku arī no Trampa sabiedroto puses: viņi kritizēja Trampu, ka viņš nodod kurdus, kas Sīrijā ASV vadītajā operācijā pret džihādistu grupējumu “Islāma valsts” (Islamic State) cietuši lielus upurus.

Lai kā nebūtu, fakts paliek fakts: Turcijas operācija pret kurdu kaujiniekiem ir sākusies aizdomīgi drīz pēc abu valstu prezidentu tikšanās un Tramps pagaidām nav veicis nekādus – pat formālus – pretpasākumus. Tiesa, viņš sola Turcijai “bargas sankcijas”, taču vai tādas patiešām tiks ieviestas, rādīs laiks.

Erdoans apgalvo, ka turku ofensīva esot vērta “pret kurdu nemierniekiem un džihādistu grupējumu “Islāma valsts””. Var jau būt, ka tā ir taisnība un Turcijas valsts vadītāja vārdi jāuztver ļoti burtiski: pirmais mērķis ir kurdi, sekundārais – “Islāma valsts”.

Taču arī to, vai karadarbības mērķis patiešām ir “novērst terora koridora izveidošanu pāri mūsu dienvidu robežai un nest mieru reģionā”, varēs novērtēt tikai pēc kāda laika.

Jebkurā gadījumā Sīrijas kurdu spēki pašlaik ir izsludinājuši vispārēju mobilizāciju un paaugstinājuši trauksmes stāvokli. Kurdu vadītie Sīrijas Demokrātiskie spēki (angļu: Syrian Democratic Forces, SDF) apstiprina, ka Turcijas kara aviācija sākusi uzlidojumu, tostarp civilistu rajoniem. “Cilvēku vidū reģionā ir milzīga panika,” tviterī ziņo SDF preses pārstāvis Mustafa Bali (angļu: Mustafa Bali).

Eiropas Savienības (ES) amatpersonas ir izteikušās, ka gadījumā, ja Turcija iebruks Sīrijā, liela daļa no četriem miljoniem Turcijā esošo bēgļu varētu izlemt doties uz Eiropu, lai netiktu piespiedu kārtā repatriēti uz dzimteni.

Tavs komentārs par rakstu: