• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Latvijas Starptautiskā skola.Latvijas Starptautiskā skola Babītē. Foto: ISL

Amerikāņu skolu Latvijā saeimieši grasās atbrīvot no nodokļiem

Iespējams, tā ir nejaušība, bet tieši tagad, kad Latvijas valdību (un ne tikai valdību) vada ASV pilsonis Krišjānis Arturs Kariņš, Saeima ir atsākusi virzību jautājumam par Latvijas starptautiskās skolas “darbības nodrošināšanu” (tāds ir oficiālais formulējums). Dabā tas nozīmē atsevišķu šīs skolas samaksāto nodokļu 100% kompensēšanu no valsts budžeta.    

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Latvijas starptautiskā skola jeb ISL (ēkas fasādi rotā tās nosaukums angļu valodā: International School of Latvia) atrodas Babītes pagastā. Skolas interneta vietnē teikts, ka mācības tajā notiek angļu valodā pēc Starptautiskā Bakalaurāta (The International Baccalaureate) programmas.

Skolā mācās 3 līdz 18 gadus veci bērni – pārsvarā tās ir Latvijā strādājošo ārvalstu dipolmātu atvases. Pašlaik skolas audzēkņu vidū esot aptuveni 30 dažādu tautību skolēni.

Mācībspēki ir pedagogi no Latvijas, ASV, Austrālijas, Kanādas, Lielbritānijas, Vācijas un citām valstīm. Skolēnu skaits skolas pastāvēšanas laikā esot audzis no 39 līdz pat 363 audzēkņiem. Visnotaļ solīdi.

Pērnā gada jūlijā 13. Saeima pieņēma Starptautisko skolu likumu, kas šo skolu izcēla ārpus Latvijas izglītības sistēmas. Tagad pēc Amerikas Savienoto Valstu lūguma šī skola droši vien tiks izcelta arī ārpus Latvijas nodokļu sistēmas. Proti, ISL vēlas no valsts budžeta saņemt ne vairāk un ne mazāk, kā muitas, akcīzes, dabas resursu un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atmaksu.  

Piebildīšu, ka ISL ir privāta mācību iestāde. Jautājums par ISL atbrīvošanu no nodokļu nomaksas Saeimā tika rosināts jau 2019. gadā, taču tad acīmredzot nebija nobriedis moments, tāpēc šis jautājums palika bez virzības.

Tagad Saeimas Ārlietu komiteja ir saņēmusi ministres Ilgas Šuplinskas pavadvēstuli, kurā viņas vadītais kantoris lūdz “pieprasīt finansējumu no līdzekļiem neparedzētiem izdevumiem”.

Saeimas komisijā Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) pārstāvēja Politisko iniciatīvu un attīstības departamenta direktora vietniece ES un starptautiskajā sadarbībā Anita Vahere-Abražune, kura uzsvēra, ka skolā pašlaik mācās 407 bērni – gan diplomātu, gan ārvalstu uzņēmēju un Latvijas pilsoņu atvases. Šādas skolas esamība veicinot Rīgas kā investīciju vietas izvēli. Ministrija ierosina šādu shēmu: reizi gadā ISL vēršas pie tās ar attiecīgu lūgumu, un nauda tai tiek atgriezta! Finanšu ministrijas (FM) Netiešo nodokļu departamenta direktore Solvita Āmare-Pilka piebilda, ka šādas nodokļu atlaides neatbilstot ES regulējumam, taču šis esot individuāls gadījums.

“Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK deputāts Jānis Dombrava gan uzdeva naivu jautājumu – sak, kāpēc citas, tostarp pašvaldību dibinātas skolas nevarētu kļūt starptautiskas un arī saņemt tādu pašu atbalstu? Uz to viņa partijas biedrs Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ričards Kols bija spiests atgādināt, ka – atšķirībā no vienkāršas skolas – ISL darbības pamatā ir līgums ar ASV, bet Amerikas diplomāte Dženifera Robertsone (Jennifer Robertson) darbojas ISL valdē.

Vārdu sakot, Ārlietu komisija grozījumu projektu likumā “Par Latvijas Republikas valdības un Amerikas Savienoto Valstu valdības līgumu par privātās izglītības iestādes "Latvijas Starptautiskā skola" darbības nodrošināšanu atbalstīja. Pagaidām pirmajā lasījumā, bet diezin vai kādam varētu rasties aizdomas, ka arī turpmāk process neies kā smērēts.

Tavs komentārs par rakstu: