• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Andris Nelsons un Leipcigas "Gewandhaus" orķestris.Andris Nelsons un Leipcigas "Gewandhaus" orķestris. Foto: Jan Woitas/dpa

Andris Nelsons beidzot koncertē dzimtenē

Ar trim koncertiem – 13. un 14. oktobrī Latvijas Nacionālajā operā Rīgā un 16. oktobrī koncertzālē “Lielais dzintars” Liepājā – Latvijā viesosies pasaulslavenais Leipcigas “Gewandhaus” orķestris sava jaunā mākslinieciskā vadītāja, izcilā latviešu diriģenta Andra Nelsona vadībā. Kopā ar viņiem šurp pošas solisti – pasaules zvaigznes latviešu opersoprāns Kristīne Opolais un zviedru trompetists Hokans Hardenbergers (Håkan Hardenberger). 

Andris Nelsons Latvijā nav diriģējis sešus gadus, bet Leipcigas “Gewandhaus”(dib. 1781)orķestris uz Latviju dodas pirmo reizi. Rīga un Liepāja ir iekļauta pasaulslavenā orķestra Eiropas turnejā līdzās Londonai, Malmei, Stokholmai, Manheimai un Dortmundei. 

Viņi šeit viesosies ar divām atšķirīgām programmām trijos koncertos. Kristīne Opolais piebiedrosies ar Pētera Čaikovska (Петр Чайковский, 1840-1895) operu Jevgeņijs Oņegins (Евгeний Онeгин, 1878), Pīķa dāma (Пиковая дама, 1890) ainām 13. oktobrī Rīgā un 16. oktobrī Liepājā, bet trompetistu Hokanu Hardenbergeru varēs dzirdēt tikai Rīgā 14. oktobrī kā vācu XX gadsimta avangardista Bernda Aloiza Cimmermana (Bernd Alois Zimmermann, 1918-1970) trompetes koncerta Nobody knows the trouble I see atskaņojuma solistu. Pirmajā programmā (13. un 16. oktobra koncertos) īpaša intriga ir Andra Dzenīša jaundarbs Māra, kopīgs abu Andra Nelsona vadīto kolektīvu – Leipcigas “Gewandhaus”un Bostonas Simfoniskā orķestra (Boston Symphony Orchestra) – pasūtījums, kas tikko Leipcigā (4. oktobrī) piedzīvoja pasaules pirmatskaņojumu.

Vieskoncertos skanēs arī Andra Nelsona īpaši iemīļotā austriešu simfoniķa Gustava Mālera (Gustav Mahler, 1860-1911) meistardarbi: pirmajā programmā – monumentālā Pirmā simfonija Titāns, otrajā (14. oktobrī Rīgā) – 5. simfonija. Visi trīs koncerti iekļauti Latvijas valsts simtgades programmas koncertciklā Dzimuši Latvijā. Koncertus Rīgā organizē Andreja Žagara Kultūras atbalsta un attīstības fonds, bet Liepājā – Inta Dāldera koncertorganizācija Laba mūzika

Publika un mūzikas profesionāļi visā pasaulē Andri Nelsonu apbrīno un mīl īpašās muzikalitātes, partitūru lasījuma dziļuma, interpretāciju drosmes, aizrautīgās pašatdeves, mākslinieciskās atraktivitātes un personības starojuma dēļ. Tāpēc viņu par savu māksliniecisko vadītāju (t. s. kapelmeistaru) izvēlējās Leipcigas “Gewandhaus” orķestris, viens no pasaulē vecākajiem un izcilākajiem mūziķu kolektīviem. Šajā amatā Andris Nelsons stājās šā gada februārī. Nu jau piekto sezonu (kopš 2014./2015. g.) viņš ir pasaulslavenā Bostonas Simfoniskā orķestra muzikālais vadītājs, viņu veikums – Dmitrija Šostakoviča (, 1906-1965, Дмитрий Шостакович) simfonisko opusu interpretējums – novērtēts jau ar divām “Grammy” balvām.

Tavs komentārs par rakstu: