• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
LVSADA rīkota protesta akcija.Arī iepriekšējās akcijās mediķi ir bijuši visai asi, bet... Foto: LVSADA

Apkrāptajiem skolotājiem sekos jau vairākkārt apkrāptie mediķi

Mediķiem jau ir sakrājies prāvs uzmetienu portfelītis. Pat 12. Saeimas pieņemtais Veselības aprūpes finansēšanas likums,kurš, starp citu, joprojām ir spēkā, nav bijis pietiekams pamats, lai medicīnas darbinieki panāktu to, ko viņi pārpārēm ir pelnījuši.   

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Tapis zināms, ka Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padome ir vienojusies par atkārtota brīdinājuma streika rīkošanu 27. un 28. septembrī.

Streika laikā paredzēts rīkot protesta sapulci iepretī Ministru kabinetam. 

LVSADA uzsver, ka pēc 27. jūlijā notikušā pirmā brīdinājuma streika un sapulces pie Veselības ministrijas (VM) no VM puses neesot izrādīta “ne mazākā vēlme” pildīt streika prasības. Skolotājiem, kā zināms, gāja jestrāk, lai gan rezultāts, visdrīzāk, būs tieši tāds pats – nekāds.

LVSADA esot meklējusi kompromisu un kopš 2021. gada rudens izlīgšanas sarunās ar VM vairākkārt mīkstinājusi sākotnējās streika prasības. Patlaban esot palikusi tikai viena prasība – LVSADA uzstāj, ka saskaņā ar Ministru kabineta iepriekš lemto ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem būtu jāsaņem vismaz 1862 eiro, ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem – vismaz 1117 eiro, bet ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām – vismaz 745 eiro. Uz rokas.

Atbilstoši minētajai prasībai valsts garantētajai vidējai darba samaksai 2022. gada otrajā pusē būtu jāsasniedz 2048 eiro pirms nodokļu samaksas ārstiem un funkcionālajiem speciālistiem, 1229 eiro ārstniecības un pacientu aprūpes personām un funkcionālo speciālistu asistentiem un 820 eiro ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām.

LVSADA norāda, ka viena no būtiskākajām Latvijas veselības aprūpes nozares problēmām ir darba roku trūkums, un galvenais problēmas cēlonis esot nesamērīgi zemais atalgojums. Uz to Latvijas valdībai un Saeimai esot norādījusi gan Eiropas Komisija, gan Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (Organization for Economic Cooperation and Development, OECD) un Pasaules banka (the World Bank).

LVSADA vērtējumā, premjera Krišjāņa Kariņa (JV) vadītā valdība patlaban par veselības nozarē strādājošajiem “neliekas ne zinis, tāpat kā neliekas ne zinis par LVSADA streika prasībām”.

Lai kādi nebūtu skolotāju demarša rezultāti, tie ir parādījuši, ka vēlēšanu tuvums stimulē lidojošās siles rukšķus pakustināt savas pelēkās vielas. Tiesa gan, nav skaidrs, ko mediķi reāli varētu panākt, jo jebkuri priekšvēlēšanu karstumā doti solījumi pavisam noteikti nedzīvos Saules mūžu.   

Tavs komentārs par rakstu: