• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Balts karogs uz ēkasŠoreiz baltie karogi domāti kā protests nevis padošanās zīme. Kas sanāks galu galā? Publicitātes foto

Ar baltiem karogiem pret Bordānu, JKP un NĪN celšanu

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmju paaugstināšanas problēmai ir divas puses. Ir aizdomas, ka šo atbildības dalīšanu politiķi ir uztaisījuši tīšām, taču šis aspekts lai paliek neaplūkots: kurš par ko ir atbildīgs, tik un tā varam izskaitļot. Patiesību sakot, skaitļot te pat nav ko – NĪN paaugstināšanā 2022. gada 1. janvārī varam droši vainot Jauno konservatīvo partiju (JKP) un tās līderi, tieslietu ministru Jāni Bordānu. 

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Protams, protams, lai paagstinātu NĪN likmes, nepietiek ar Tieslietu ministrijas (TM) pakļautībā esošā Valsts zemes dienesta (VZD) veiktu kadastra vērtību palielināšanu jeb, kā mūsu labieši mēdz to saukāt, tuvināšanu tirgus vērtībai. (Lai gan nekustamajam īpašumam, ar kuru nenotiek nekādi darījumi, nekādas reālas tirgus vērtības vienkārši nav. Un jūs taču neesat dzirdējuši, ka tiem, kas savu zemi vai māju negrasās pārdot, nebūs jāmaksā NĪN?)

Bez TM un VZD veiktām darbībām vēl nepieciešams, lai Finanšu ministrija (FM) liek mierā Likumu par nekustamā īpašuma nodokli. Tas ir tas, ko viltīgais Bordānu Janka pašlaik mēģina pārmest savam vārda brālim Reiram – sak, proties, bračka, pagrozi nu likumu, lai es neizskatos tik ļauns!

Bet ķeza te ir pavisam vienkārša: lai NĪN likmes celtos, vienam (Bordānam) ir aktīvi jādarbojas – un to viņš dara, lai gan varēja nogaidīt, kamēr savu darbu (mīkstinošu likuma grozījumu projektu) izstrādās tas (Reirs), kurš var arī neko nedarīt.

Īsāk sakot, ja Reirs tupēs krūmos, NĪN paliks uz vietas. Ar noteikumu, ka arī Bordāns tup krūmos. Tomēr Bordāns netup, bet publikai apēšanai grib aizbīdīt priekšā kartona Reiru.

Rezultātā uz vairāk nekā 50 uzņēmumu ēkām parādījās balti karogi. Nevis kā padošanās zīme, bet kā protests pret Tieslietu ministrijas un personīgi JKP līdera Bordāna iniciatīvu pārskatīt nekustamā īpašuma kadastra vērtības, tādejādi gandrīz automātiski – ja likums par NĪN paliek pašreizējā redakcijā – dubultojot, trīskāršojot, bet vietām vēlvairākkāršojot NĪN likmes.           

Nekustamo īpašumu attīstītāju alianse un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības palāta uzskata, ka NĪN likmju uzlidināšana atbaidīs investorus un izdarīs kārtīgu triecienu ekonomikai? Nieki! Bordānam un viņa kolēģiem tā neliekas (ja liekas, tad, kā zināms, var sasisties), tāpēc visa kompānija turpina izlikties kurla un stulba. TM un VZD savus plānus jau ir nodevusi sabiedriskai apspriešanai. Skan varen draudzīgi, bet vai jūs atminaties kaut vienu gadījumu, kad pēc formālas sabiedriskās apspriešanas politiķu galvās jel kas sagriežas par labu sabiedrībai?

Diezin vai kaut ko tādu būtu vērts gaidīt tieši šoreiz. Jaunais kadastrālo vērtību aprēķināšanas projekts noteikti bez īpašām grūtībām paveiks savu ne-ērkšķaino ceļu politiskajās aprindās, un no 2022. gada 1. janvāra kadastrs uzaugs.

Bet tas nozīmē, ka pilnīgi konkrētas fiziskās un juridiskās personas saņems jūtamu finansiālu triecienu. Tā uzskata gan nevalstiski analītiķi, gan trešā šajā lietā ieinteresētā – Ekonomikas – ministrija. Visvairāk cietīs privātmāju īpašnieki Rīgā un tās apkārtnē.

Tiesa, Bordāna kompānija vēl var visu apturēt, taču šāds pavērsiens vismaz man šķiet gluži neticams. Jebkurā gadījumā tieslietu ministrs un viņa partija pašlaik bola nevainīgas ačeles un ne visai pārliecinoši – toties pērkondimdoši – lasa mantru “mēs jau neko, Reirs un citi vainīgi!”    

Tavs komentārs par rakstu: