• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Skats veikalā kovidkrīzes laikāAr tik "viegliem" drošības pasākumiem nekādi nepietiks! Foto: Aija Kinca/lsm.lv

Ar «lāci» šajā «alā» mūs baidīs vēl vismaz līdz 6. aprīlim

Laiks paiet. Pienāks arī 6. aprīlis, līdz kuram valdība pagarina ārkārtējo situāciju, un paies arī šī diena, un valdība noteikti situāciju pagarinās atkal. Nevajadzētu cerēt, ka cilvēciņi, kuriem nekad mūžā vairs nebūs tik liela teikšana – infektologi Uga Dumpis un Juris Perevoščikovs, pianists Daniels Pavļuts, amerikāņu kovbojzellis Krišjānis Arturs Kariņš –, labprātīgi atteiksies no varas, iekams nebūs to izbaudījuši līdz mielēm.     

Dzintars Zaļūksnis

Kā jūtas sabiedrība, viņiem acīmredzami ir pie kājas. Kaut kur no augšas – mītiskas Davosas, tik pat mītiskas Vošingtonas vai vēl mītiskākas Landenas – ir nolaistas instrukcijas, un mūsu šobrīd varenākie ļautiņi steidz tās pildīt, dziļā pateicībā gatavi bučot ne tikai kājas tiem lielajiem vīriem, kas izgudrojuši kovidpaniku. Tas nekas, ka šaipus Baltijas jūras nevienam nav ne jausmas, kad tas viss beigsies,– mūsu mežā esot ieklīdis ļauns lācis, un visiem jāpiesargās!

Jā, starp citu, iedomāsimies, kā šo situāciju ar lāci-kovidu varētu risināt divās radikāli atšķirīgās sabiedrībās – autoritārā/totalitārā un demokrātiskā.

Autoritārs valdnieks totalitārā valstī var: 1) nelikties par lāci ne zinis, pakļaujot riskam visus savus pavalstniekus; 2) pieteikt lācim karu – te ir trīs apakšvarianti: 2a) smagās kaujās lācis tiek pieveikts; 2b) lācis uzvar, ļaujot valdniekam pašam izgudrot, kāpēc uzvarējis tomēr ir valdnieks; 2c) cīņa turpinās relatīvi bezgalīgi un ļauj valdniekam pamazām, bet visai strauji ierobežot savu pavalstnieku tiesības un brīvības, kā arī aizvērt tiem mutes (ļoti iespējams, ka šajā gadījumā valdnieks ar lāci sadraudzējas un abi slepeni tiekas, lai iedzertu pa kausam medalus); 3) pasludināt, ka katrs pats ir atbildīgs par savu dzīvību un lāci padarīt par pavalstnieku ikdienu, samierinoties ar regulāriem upuriem; 4) pasludināt, ka lāča uzvarētāju nosēdinās sev pie labās rokas un piešķirs viņam mūža pensiju (iespējams, izgudrojot ieganstu, kāpēc lāča uzvarētājs tomēr neko lielu nedabū); 5) sadzīt visus savus pavalstniekus alā un aizliegt viņiem iet ārā, draudot ar bargiem sodiem, līdz visi saņēmuši centralizētu poti pret lāci.

Demokrātiska valdība demokrātiskā valstī var: 1) nelikties par lāci ne zinis, pakļaujot riskam visu sabiedrību, tomēr ne uz mūžīgiem laikiem, jo neviens lācis nav mūžīgs; 2) pieteikt lācim karu, rūpīgi tam gatavojot dažādus ieročus pierādījumu un argumentu izskatā; 3) pasludināt, ka iestājusies ārkārtēja situācija un katrs pats ir atbildīgs par savu dzīvību (tomēr izmantot situāciju, lai konsekventi ierobežotu pilsoņu tiesības un brīvību); 4) pasludināt, ka par lāča uzvarēšanu noteikta prāva naudas balva; 5) sadzīt visu sabiedrību alā un aizliegt cilvēkiem iet ārā, draudot ar bargiem sodiem, līdz visi saņēmuši centralizētu poti pret lāci.

Kā redzam, ārkārtējā situācija (lācis mežā) demokrātiski ievēlētiem valdoņiem ļauj rīkoties ne īpaši atšķirīgi no autoritāriem vadoņiem. Sevišķi līdzīgs abos gadījumos ir 5. punkts, kurš šobrīd arī ir visvairāk izmantotais visā pasaulē. Jūs domājat, ka mūsu valdnieki nesaprot, ka šāda tupēšana alā galu galā novedīs pie ekonomikas sagrūšanas, bada un dumpja? Saprot, un kā vēl! Baidos, ka tas pat varētu būt viens no globālo kovidbaiļu mērķiem, un lāča dresētāji šādam notikumu pavērsienam gatavojas. Notikumu secība noteikti būs tieši tāda: ekonomikas kolapss–bads–dumpis. Vēl ir laiks šo to paveikt, lai dumpi novērstu. Vai vismaz gādātu par tā ātru un efektīvu apspiešanu.

Jūs domājat, mūsu valdnieki nesaprot, ka tādā steigā izstrādātas vakcīnas, mazākais, ir saistītas ar ilgtermiņa riskiem? Saprot, un kā vēl! Tieši tāpēc loģiski apsvērumi visā pasaulē tiek aizstāti ar kovidreliģijas dogmām, pret kuru apšaubītājiem pamazām sāk iedarbināt kovidinkvizīcijas paņēmienus.

Tāpēc savelkam jostas, nomierināmies un darām visu, lai mums neaizbrauktu jumts! Citādi lāča dresētāji mūs iznīcinās – humāniem ieročiem, protams.

Tāpēc esam gatavi tam, ka ārkārtējā situācija Latvijā ilgs līdz 6. aprīlim un droši vien arī pēc tam. Cilvēku intereses pašlaik ir aizstātas ar kovidskaitļiem, un vajadzīgo skaitļu ražošanai ir iedarbināta jaudīga mašinērija – sākot ar neprecīzajiem kovidtestiem, līdz pat kovidnāvju uzskaitei. Parasts cilvēciņš pret to vienkārši nespēj cīnīties. Sevišķi apstākļos, kad daļa sabiedrības – tostarp daudzi viņa tuvinieki – ir sakaunējusies un šiem uzmācīgajiem skaitļiem noticējusi (padomā par savu opīti un omīti!).

Valdība ir pieņēmusi Veselības ministrijas (VM) piedāvāto risinājumu, ka ārkārtējo situāciju varētu izbeigt, ja saslimstība ar “Covid-19” samazinātos trīs reizes. Būs vieglāk, ja apzināsieties, ka, pareizi manipulējot ar skaitļiem, tas var nenotikt nekad! Precīzāk, ārkārtējā situācija var ilgt tik, cik vajadzīgs. Nevaicājiet, kam vajadzīgs, tik un tā uzticamu atbildi uz šo jautājumu nesaņemsiet.

Visbeidzot, dažas alas dzīves aktualitātes. No nākamās nedēļas atsevišķos veikalos varēšot iegādāties visas preces (ar to domātas pārsvarā pārtikas un higiēnas preces, bet ne, piemēram, apģērbs un apavi). Valdībā lemtais paredz, ka nebūt ne visas tirdzniecības vietas darbu varēs atsākt pilnībā. Izmaiņas attieksies tikai uz tiem veikaliem, kuri varēs izpildīt prasību, ka lielākā daļa tirdzniecībā esošo produktu ir pārtika vai higiēnas preces.

Tomēr – acīmredzami nobijušies no Vijas Kilblokas iesnieguma Satversmes tiesā – valdības pusanalfabēti ir atļāvuši darboties grāmatnīcām.

Bet! Nedomājiet, ka te kāds ir gatavs rūpēties par jūsu labsajūtu! Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ir paziņojis, ka valdība konceptuāli atbalstījusi drošas tirdzniecības konceptu, kas ietver vēl stingrāku drošības prasību ieviešanu. Turklāt valdība nav atteikusies no ārkārtējās situācijas laikā atļauto preču saraksta, vien papildinājusi to ar tādā precēm kā sēklas un stādi.

Tā, protams, ir patīkama garoziņa sabiedrībai. Lai tie, kam ir kur ko iestādīt, nevarētu pārmest, ka mūsu demokrātiskā vara to ir liegusi. 

1 Komentāri


 1. Skolnieciņš no svētmeža
  2021-02-05

  Kovid-19 (covid-19) sērga mūsu valstī ilgst jau apmēram gadu. Diemžēl kovid-19 sērga pagaidām nav uzveikta. Ministru kabinets ir pagarinājis ārkārtējo situāciju līdz 6. aprīlim. Respektēsim šo valdības lēmumu. Cienīsim mūsu valdību. Neļausimies panikai un drūmām domām. Būsim saprotoši un iecietīgi pret mūsu politiķu lēmumiem. Šie ārkārtējās situācijas ierobežojumi ir domāti, lai pasargātu sabiedrību no inficēšanās ar SARS-CoV-2 vīrusu. Valdība rūpējas par mums. Saglabāsim cerību savās sirdīs. Uzvilksim kaklā pīlādžogu krelles. Iedegsim uz galda māla svečturī zaļu svecīti par godu Dabas Mātei. Lūgsim visvarenās Dabas Mātes svētību. Lūgsim Dabas Māti, lai Dabas Māte sniedz mums labu veselību un spēku pārvarēt šo krīzi! Lai Dabas Māte mūs svētī! Ar mīlestību un saticību, Skolnieciņš no svētmeža [Latvju Dievu dēls] ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-) Skolnieciņš® ™Skolnieciņš Latvju Di

Tavs komentārs par rakstu: