• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kājas ar pastalāmMūsdienās nabagi pastalas kājās nemaz neaus... Ekrānšāviņš no: Youtube.com

Ar pastalām galvā

Atmodas laiku izteicienu Kaut pastalās, bet brīvi, sabiedrība ir pārpratusi. Lielākā daļa domāja, ka runa ir par pastalām kājās, bet izrādās, ka solītas bija pastalas galvās. Proti, saukļa autori (tik tiešām, kas tie bija?) aicināja abstraktai brīvībai upurēt konkrētu materiālo labklājību.

Dzintars Zaļūksnis

Neprecizējot, kas ar to domāts, darījumā ielaisties bija bīstami. Turklāt šāda filosofiski sarežģīta izvēle tika piedāvāta ne visiem.  Tie, kam pietika nopelnu un apsviedības, pievienojās politiskajai elitei un ir ieguvuši ij naudu dārgu pastalu pirkšanai, ij brīvu izvēli, kuru ierobežo tikai savtīguma pakāpe. Pārējiem dilemma joprojām ir spēkā, tikai pastalas nomainot ar realitātei atbilstošākām baltām čībiņām.

Lai nu kā, pētījumu aģentūras SKDS pērnā gada nogalē veiktās aptaujas dati liecina, ka latviešu tauta arvien drošāk pieņem demokrātiskās vērtības. Proti, arvien mazāk Latvijas iedzīvotāju būtu gatavi atteikties no politiskajām brīvībām apmaiņā pret ekonomiskā stāvokļa uzlabošanos. Tas, ka Atmodas laikā brīvība nozīmēja kaut ko citu – brīvību no ārējiem ierobežojumiem – nekā tagad, kad iekšējā brīvība un materiālā labklājība ir tik cieši saistītas, ka nav iedomājamas viena bez otras, netiek uzsvērts. Galvenais, lai Latvijas sabiedrība samierinās ar politiskās elites ākstīšanos ekonomiskajās lietās.

SKDS aptaujā iedzīvotājiem ticis lūgts vērtēt, vai, lai panāktu iedzīvotāju ekonomiskā stāvokļa uzlabošanu, ir pieļaujama neliela politisko brīvību ierobežošana.

Vairākums jeb 56% aptaujāto norādīja, ka viņi kopumā nepiekristu atteikties no politiskajām brīvībām ekonomiskā stāvokļa uzlabošanās dēļ – 30% respondentu atteikumam no politiskām brīvībām ekonomiska labuma dēļ drīzāk nepiekrīt, bet vēl 26% tam nepiekrīt pilnībā. Šis rezultāts ir par astoņiem procentpunktiem augstāks nekā 2016. gadā, sasniedzot augstāko rezultātu mērījumu vēsturē. Atteikties no politiskajām brīvībām ekonomiska izdevīguma dēļ kopumā būtu gatavi tikai 24% iedzīvotāju – par 12 procentpunktiem mazāk nekā 2016. gadā.

Ja paraugāmies realitātē, pēdējo 10 gadu laikā mums ir nācies gan atteikties no dažām politiskajām brīvībām (katram ļauts to izvērtēt pēc savas pieredzes un saprašanas), taču neviens nav pat piedāvājis to vietā uzlabot ekonomisko stāvokli. Cik abstrakta ir brīvība, tikpat abstrakta izrādījusies ekonomika. Un faktiski nekādas izvēles.

Tikai pastalas galvā kā mīņājās, tā mīņājas.

Tavs komentārs par rakstu: