• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Plakāts Maizes un sidra svētkiMaizes un sidra svētki. Pasākuma plakāts

Āraišos satiekas Maizes ceļš un Sidra ceļš

Maizes un sidra svētkos satiksies Rudzu ceļš un Sidra ceļš – divi kulinārā tūrisma maršruti, kas iepazīstina ar latviskās identitātes nesējiem – tradicionālo rudzu maizi un dabīgo, no Latvijas āboliem darīto sidru.

Asnāte Ziemele, Latvijas Lauku tūrisma asociācijas Lauku ceļotājs prezidente

Šajā dienā, 31. jūlijā Āraišu dzirnavās kā ik gadu godina jaunās ražas rudzu maizi. Šogad svētkiem plašāks skanējums, iesaistot arī Latvijā darītu sidru no mūsu āboliem, kas simbolizē seno un jauno tradīciju savienošanos. Rudzu rupjmaize ir senu Latvijas kulināro tradīciju nesēja. Savukārt, sidrs ir jauns Latvijas identitātes produkts, jo tikai pirms aptuveni 30 gadiem Latvijā sāka veidoties sidra kultūra. Ar mūsu maizīti un sidru pamatoti  lepojamies, ceļot svētku galdā, ņemot līdzi ciemakukulī un baudot ikdienā.

Svētku norises vieta

          • Svētki notiks Āraišu dzirnavu kalnā – tās ir vecākās holandiešu tipa vējdzirnavas Latvijā, kurās joprojām var malt miltus un iepazīt latviskās maizes tradīcijas. Maizes cepēji un sidrdari – Rudzu ceļa un Sidra ceļa iniciatori - būs sastopami vaigā, stāstīs un rādīs par sidra darīšanu un maizes cepšanu, sniegs meistarklases un piedāvās degustācijas. Svētkos būs tirdziņš un saimes galds, kurā viesi varēs nogaršot  maizes cepēju veikumu.

Rudzu ceļa saimnieku piedāvājums svētkos:

          • Rudzu ceļu pārstāvēs Santa un Jānis Rubeņi no “Caunītēm” Jelgavas pusē, cienājot ar pašu cepto rudzu saldskābmaizi, rādīs arī darba rīkus, ar kuru rudzu maizi cep.

          • Plkst. 13.30 “Dzīļu” saimniece Aina Barsukova no Malnavas sniegs rupjmaizes saldo ēdienu meistarklasi.

          • Krodziņa “Kukaburra” saimnieks no Smiltenes puses piedāvās degustēt savu cepto rudzu rupjmaizi, ko apmeklētāji varēs arī iegādāties.

          • Plkst. 12.30 Ilze Stabulniece ar saimniecības pavāru no Latgales Zirgu sētas “Klajumi” Krāslavas pusē vadīs rudzu rupjmaizes uzkodu meistarklasi. Ilze kopā ar Viktoru  uz svētkiem būs atveduši arī savus zirgus – zirgs ir zemes arājs, rudzu grauda garants.  Bet šoreiz zirgi sniegs arī priekšnesumu – skatītājiem par prieku, turpat Āraišu pļaviņā notiks Zirgu dejas plkst. 13.30 un 15.00.

          • Vineta Cipe – Āraišu dzirnavu saimniece un namamāte raudzīsies, lai viesi jūtas labi visās svētku norisēs. Viņa gādās par dzirnavu apskati, “Kukulīša taku”,  dzirnavu spārnu iegriešanu.

          • Plkst. 14.30 notiks rudzu miltu kūku konkurss, kurā piedalīsies cepējas no visas Latvijas.

          • Svētkos pirmo reizi varēs saņemt jauno Rudzu grauda recepšu grāmatu – Sandras Ošiņas sagatavotu, viņa arī iepazīstinās ar tajā apkopotajās gardo ēdienu receptēm, kuras pagatavot izdosies ikvienam – rupjmaizes kārtojumus, maizes zupa, ķiploku grauzdiņi un citi latviešiem iecienīti ēdieni. Šie ēdieni nobaudāmi gan Rudzu ceļā, gan turpat svētkos – degustācijās un meistarklasēs.

Vairāk par Rudzu ceļa tūrisma piedāvājumu uzzini šeit.

Sidra ceļa sidrdaru piedāvājums svētkos.

Sidra ceļu pārstāvēs seši sidrdari – patiesi savas lietas entuziasti, kuri gatavo sidru no Latvijas vietējo šķirņu āboliem un mežāboliem. Mūsu autentiskais sidrs var lepoties ar unikālu aromātu, ko tam piešķir Baltijas vēsais Ziemeļeiropas klimats, mālaini smilšainās augsnes, mērenās vasaras un salīdzinoši īsākais veģetācijas periods. Aizrautīgie sidrdari, kuri šobrīd veido Latvijas un Baltijas sidra rokrakstu un tradīciju, ir: Abavas ģimenes vīndarītava, Sidra darītava “Abuls”, “Mr. Plūme” sidra darītava, Naukšēnu vīna darītava, “Tālavas sidrs” un “Turkalnes muiža”.

Sidrdari piedāvās intrigu, ikvienam dodot iespēju degustēt sidrus un balsot par savu iecienītāko. Degustācija notiks plkst. 13.00 – 14.00, un jau pusstundu vēlāk notiks izloze, kurā katrs no sešiem sidrdariem piedāvās laimēt pudeli iecienītākā sidra saviem balsotājiem.

Visu svētku laikā, protams, sidrs būs gan baudāms glāzēs izlejamā veidā, gan pudelēs līdznešanai.

Vairāk par Sidra ceļa tūrisma piedāvājumu uzzini šeit.

“Lauku ceļotājs” pārstāvēs Rudzu un Sidra ceļus ar kopīgu informācijas stendu, kurā stāstīs, kas piedzīvojams un baudāms Rudzu un Sidra ceļā, dalīsies ar ieteikumiem, kā plānot ceļojumu. Tāpat būs visi citi ceļojumu materiāli līdzi.

Svētki solās būt jauki un pārsteigumiem bagāti, tādēļ ieplānojiet 31. jūliju pavadīt Āraišu dzirnavās un sekojiet programmai šeit

Baudiet svētku gaisotni, izgaršojiet un mācieties arī paši cept maizi un darīt sidru!

Tavs komentārs par rakstu: