• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ārsts spectērpā pie neatliekamās palīdzības autoKur tie mediķi liksies! Hipokrāta zvērests jāpilda. Foto: AFP/SCANPIX/TVnet

Arī pandēmija «kariņistiem» neliekas pietiekams iemesls mediķu algu palielināšanai

13. Saeima 21. marta pievakarē parādīja, cik ļoti tā „cepjas” par sabiedrības interesēm, ja runa ir nevis par vāvuļošanu, bet gan reāliem darbiem: deputāti ar nosacīti nelielu balsu pārsvaru noraidīja ierosinājumu ārkārtas stāvokļa laikā par vismaz 20% palielināt mediķu algas.

Dzintars Zaļūksnis

Par šo priekšlikumu balsoja 36 deputāti, pret bija 27, bet atturējās 11. Protams, ierosinājumu bija izteicis radioaktīvās partijas „Saskaņa” deputāts, un tas allaž ir bijis pietiekams – gan politiski, gan sabiedriski akceptēts – iemesls, lai ierosinājumu „izbrāķētu”. Proti, Ivara Zariņa priekšlikums paredzēja no ārkārtējās situācijas izsludināšanas dienas nodrošināt finansējumu darba samaksas paaugstināšanai veselības aprūpes darbiniekiem par vismaz 20%.

Taču neviena no latviskajām partijām šādu ideju nav izteikusi un, šķiet, pat negrasās to darīt. Tātad „norakts ir norakts” – pat par spīti tam, ka Krišjāņa Artura Kariņa valdība plātās, sak, esot atradusi lieku miljardu (vai pat divus) biznesa atbalstam. 

Tātad Saeimas galīgajā lasījumā pieņemtais Finanšu ministrijas izstrādātais likumprojekts par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar jaunā koronavīrusa izraisītās slimības „Covid-19” izplatību paredz plašu valsts atbalsta pasākumu klāstu slimības seku novēršanai, tostarp dīkstāves pabalstu izmaksa darba ņēmējiem, bet apiet cilvēkus, no kuriem šajā laikā tiek gaidīts (un tiks saņemts) visvairāk.

Jāpiekrīt vien Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētāja Valda Kera teiktajam: „Skaisti vārdi par mediķu nozīmi pandēmijas apturēšanā nav lieki, taču nepasargās ne mediķus, nedz sabiedrību. Lai palīdzētu veselības nozares darbiniekiem izturēt, ir steidzami jāuzklausa viņu viedokli un attiecīgi jārīkojas. Ir vajadzīgi darbi!”

Nu jau skaidrs, ka „darbu” nebūs!  Kā norāda LVSADA, „ar pandēmijas ierobežošanu saistītie pasākumi ir radījuši papildus slodzi un veselības apdraudējumu veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Ņemot vērā darba roku trūkumu nozarē, ikviena darbinieka zaudējums būtiski apgrūtinās cīņu ar pandēmiju.”

 Citās Eiropas Savienības valstīs jau pieredzēts, ka  mediķi atrodas „Covid-19” paaugstināta riska grupā, bet  ārstu inficēšanās ar koronavīrusu var būtiski apgrūtināt veselības aprūpes sistēmas darbu.

Diemžēl nedz valdība kopumā, nedz Veselības ministrija, nedz, kā rāda pēdējais balsojums, Saeimas vairākums to neuzskata par savas uzmanības vērtu „lietu”.

Nu, ja, vieglāk taču noteikt obligātos divus metrus un pašizolāciju, ieviešot sodus gandrīz visiem, kas tos neievēro. Un turpināt vāvuļot. LVSADA ir aicinājusi K.A.Kariņu steidzami sasaukt Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes Veselības aprūpes nozares apakšpadomes ārkārtas sēdi, lai pandēmijas apstākļos skaidri, mērķtiecīgi un saskaņoti koordinētu darba organizēšanu un drošības pasākumus veselības aprūpes nozarē. Man šķiet, ka pat nenotiks, jo Kariņa un viņa kompānijas muldēšanas kampaņā nepiederošo iesaistīšana nav vajadzīga. Citādi vēl iedomāsies, ka drīkst iejaukties „atrasto” miljardu dalīšanā. 

Tavs komentārs par rakstu: