• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Bašāra Asada momentuzņēmumsBašārs Asads. Foto: AP

Asads sola atkāpties, ja tas būs vajadzīgs, lai pārvarētu krīzi

Pēc Krievijas aviācijas izdarītajiem iznīcinošajiem triecieniem Islāma valsts un tā saucamās “mērenās opozīcijas” kaujiniekiem Sīrijas prezidents Bašārs Hāfizs al Asads (angļu: Bashar Hafez al-Assad) ir paziņojis: viņš nekavēšoties atkāpties no amata, ja vien būs skaidrs, ka šāds solis palīdzēs pārvarēt Sīrijas krīzi un izbeigt pilsoņu karu.  

52 gadus vecais Asads ir Sīrijas prezidents kopš 2000. gada, kad šo amatu saņēma, visas tautas vēlēšanās iegūstot 97,29% balsu. Asads Londonā ir ieguvis mediķa izglītību un sākotnēji ir bijis visrietumnieciskākais valsts vadītājs Vidējos Austrumos. Cita starpā Asads Sīrijā izveidoja valsts vēsturē pirmo civilo valdību, liberalizēja piekļuvi internetam, amnestēja daudzus politieslodzītos, atļāva privātu komercbanku darbību. Tomēr, kā uzskata analītiķi, drīz vien Asads nobijās no demokratizācijas sekām, un Sīrijā atkal parādījās politieslodzītie, bet 2007. gadā tika ierobežota piekļuve daudzām interneta vietnēm, tostarp Facebook, Youtube, Twitter. Tajā pašā gadā Asads vēlreiz uzvarēja prezidenta vēlēšanās, iegūstot 97,6% balsu. 2011. gadā, reaģējot uz nebijuša sausuma izraisītu pārtikas krīzi, Sīrijā iestājās tā sauktais “arābu pavasaris”, kas sākumā izpaudās kā politisku “grafiti” sērga, bet gada beigās jau sākās ielu kaujas starp Sīrijas armiju un nemieriniekiem, un drīz vien tās izvērtās pilsoņu karā starp Asadu atbalstošajiem spēkiem – pārsvarā šiītiem (Asads pieder alavītiem, kurus šiīti uzskata par “savējiem”) – un nemierniekiem – pārsvarā sunnītiem. Dumpiniekus (tostarp Islāma valsti un “Alkāidu”) atbalsta Persijas līča “naftas monarhijas” Saūda Arābija un Katara, kā arī Turcija, kuras vēlas vājināt Sīriju, kā arī tās “mūžsenā ienaidniece” Izraēla. “Mērenos nemierniekus” oficiāli atbalsta ASV un NATO. Savukārt Asadam palīdz šiītiskā Irāna un Libāna, tagad arī senā sabiedrotā Krievija; savu karaspēku palīgā Sīrijas prezidentam ir gatava sūtīt arī Ķīna.

Pilsoņu kara gaitā līdz šim ir nogalināti apmēram 250 000 sīriešu, bet vairāk nekā 4 miljoni ir devušies bēgļu gaitās. Spēcīgākā “opozīcija” pašlaik ir Islāma valsts, kura kontrolē aptuveni pusi Sīrijas teritorijas valsts austrumos un ziemeļos.            

Tavs komentārs par rakstu: