• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Noguris darbinieks papīru kalnosJāturas! Nākamo stundu vairs nestrādāšu par velti! Foto: Shutterstock

Ašeradena ministrija neapmaksātas virsstundas grib padarīt par normu

Tas pats nomenklatūrai ka vai asinis no deguna uzticamais ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, kas izliekas, ka sācis cīņu pret OIK afēristiem, tagad ir izštukojis vēl vienu feinu lietiņu. Proti, gribēdams risināt darbaspēka problēmu –, bet tā, lai “korešiem” nevajadzētu no kaut kā atteiksties,– labsirdis Arvils ir nolēmis tiem, kam ir darbs, dot iespēju strādāt ilgāk, saņemot uz pusi mazāku samaksu.

Dzintars Zaļūksnis   

Nu, tā viņš ir gan, kurš iebildīs: darbaspēka deficīta problēmu var risināt dažādi. Piemēram, radot apstākļus, kad uzņēmējiem ir izdevīgi pieņemt jaunus darbiniekus, jo nodokļu sloga samazināšana ir ļāvusi izbrīvēt tādus līdzekļus. Vai dotējot jaunas darba vietas. Vai prātīgi piesaistot darbaspēku no ārvalstīm. Vai sistemātiski veicinot darba samaksas palielināšanos līdz pietiekami pievilcīgam līmenim, kas vismaz apturētu darbaspēka eksportu. Nu, apmēram tā.

Tomēr kāpēc es nebrīnos, ka Latvijas politiskās elites kauls no kaula Arvils par vispiemērotāko uzskata tieši šo iespēju – tiem, kas strādā, likt strādāt garākas stundas, par pusi no tām algu nesaņemot. 

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija gan ir atlikusi lemšanu par ekonomikas ministra rosinātajiem grozījumiem Darba likumā, kuri paredz par virsstundu darbu maksāt 50%, ja “tiek slēgta ģenerālvienošanās nozarē par atalgojumu”.

Ašeradens uzstāj, ka “nav pieļaujama situācija, ka nozarē strādājošie – darba devēji un ņēmēji – vienojušies par veidu, ka risināt samilzušās problēmas nozarē, bet valsts to neatbalsta”. Desmitiem gadu tiekot diskutēs, ka virsstundu apmaksa 100% apmērā bez jebkādām manevrēšanas iespējām neesot pareiza pieeja. Arodbiedrības, kuras ilgstoši bija pret šo ieceri, beidzot esot piekritušas. “Man grūti ticēt, ka arodbiedrība gribētu ko sliktāku darba ņēmējiem,” saka Ašeradens. Jā, Arvil, un man arī gribas ticēt, ka darba ņēmēji ir tik pārtikuši, ka labprāt strādās ilgāk par to pašu naudu. Vot, tā ir lieliska izeja, kā Latvijā turpināt lolot savu “veiksmes stāstu”!

Bet, Arvil jaukais, ja darba ņēmēji ir ar mieru, varbūt tu būsi tas, kas ierosinās arī valdības čaļiem būt bišķi patriotiskākiem – piemēram, strādāt tās pašas stundas, bet par mazāku algu? Nu, teiksim, samazinot to par tiem pašiem 50%? Esmu pārliecināts, ka darba devēji – nodokļu maksātāji un elektorāts – piekristu šādam risinājumam, un demokrātiskā valstī mazākums pakļaujas vairākumam. Jūsu, ministru taču vismaz pagaidām ir mazāk nekā vēlētāju, vai ne?

Saeimas komisija ir vienojusies sagatavot alternatīvu likumprojektu Ekonomikas ministrijas iesniegtajiem Darba likuma grozījumiem. Saeimas Juridiskais birojs ir atzinis, ka godavīra Arvila piedāvātais likumprojekts pieļauj gadījumus, kad personai tiek samazināta piemaksa par virsstundu darbu, lai gan netiek garantēts darba samaksas pieaugums. Tas attiektos uz darbiniekiem, kuri jau patlaban saņem atalgojumu, kas pārsniedz ar ģenerālvienošanos paredzēto minimālo atalgojuma līmeni. Tiesībsargs Juris Jansons un Saeimas Juridiskā biroja vadītāja Dina Meistere norāda, ka Arvila grozījumi ir potenciāli neatbilstoši Satversmei. Jansons, citējot Satversmes ievadu, kurā teikts, ka Latvija kā demokrātiska, tiesiska, sociāli atbildīga un nacionāla valsts balstās uz cilvēka cieņu un brīvību, atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības, deputātiem norādīja, ka virsstundu darbu samaksa 50% apmērā (tik daudz acīmredzot ir ar mieru maksāt Arvila koreši) neatbilst vairākiem tās pantiem.

Kā viss risināsies tālāk, mēs vēl redzēsim. Bet vienā gan Ašeradenam ir dziļa jo dziļa taisnība: turpinot trejpartiju koalīcijas politiku, darbaspēka krīze Latvijā tikai saasināsies.

Man personīgi ir cits priekšlikums: oktobra vēlēšanās neļaut šai koalīcijai noturēties pie varas un siles. Taču tas jau, kā saka, ir katra personīgās izvēles jautājums.

Tavs komentārs par rakstu: