• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Arvils Ašeradens un Dana Reizniece-OzolaArvils Ašeradens: "Redz, Dana, kāds mums liktenis: pūlamies tautas labā, bet tauta mūs nesaprot!" Foto: Evija Trifanova/LETA

Ašeradens savus «OIK korešus» piesegs līdz galam

Esmu pagalam pārsteigts: tiesiskās paļāvības princips Latvijā patiešām darbojas! Tiesa gan ne visur. Piemēram, jaunus nodokļus koalīcijas troika var ieviest vai vecos paaugstināt, kad vien vēlas palielināt amatpersonu algas, piemaksas un prēmijas. Toties vīriem, kas piezīdušies “OIK cicim”, tiesiskā paļāvība ļaus nopelnīt vēl vismaz pusotru miljardu, lai tur lūst vai plīst!

Dzintars Zaļūksnis  

Tāpēc viņu aizstāvībai ir cēlusies Satversmes tiesa, kura pasūtīja dēt pašu ģenerālprokuroru, atsakoties izskatīt viņa pieteikumu par obligātā iepirkuma komponentes (OIK) sistēmas atcelšanu. Par “OIK biznesa” spēcīgāko vaideloti, sargu un taurētāju, ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu pat nerunājot. Kam nebija skaidrs, tam acis top atvērtas: savus “OIK korešus” Arvils apņēmies piesegt līdz galam. 27 000 eiro katru mīļu stundu (šeit) – tāda ir mūsu, nodokļu maksātāju un elektroenerģijas tērētāju maksa par šo Arvila apņemšanos.

Vai kāds šaubījās, ka Ekonomikas ministrijas izveidotajai komisijai viedoklis atšķirsies no šīs ministrijas vadītāja viedokļa? Taisnība izrādījās līdz vēmienam banāla: arī komisija kaut ko vāvuļo par “tiesisko paļāvību”, kura, redz, nebija aktuāla, kad vēl pagājušā gadsimta nogalē kāds premjers, kas cepuri kuldams mīt mākoņos, nolēma uztaisīt “koģenerācijas sili”, kas vēlāk pārtapa par OIK.

Bet Ašeradens nu var atļauties izlikties par tautas draugu, kurš esot cerējis, “ka Satversmes tiesa atbildēs uz jautājumu, vai valsts būs pasargāta no tiesvedībām ar  elektrības ražotājiem, ja viņiem pārtrauks maksāt subsīdijas. Tas ir miljardus vērts jautājums. Viens no instrumentiem, kā varētu šo OIK sistēmas jautājumu risināt, ir atcelt pilnībā OIK maksājumu. Ja Satversmes tiesa šo būtu izskatījusi, tad tas dotu atbildi, vai šī tiesiskā paļāvība ir vai nav. Mūsu lielais izaicinājums ir neiegrūst valsti prātam neaptveramās tiesvedībās,” bimbā Ašeradens, ka puņķi šķīst uz visām pusēm.

Tagad, lūk, nekā! Satversmes tiesas lēmumi tak nav pārsūdzami, vai ne? Tāpēc naudiņa tupina plūst, un Arvila cīņubiedri var būt pārliecināti, ka šī straume neapsīks.

Ģenerālprokurors gan vēl apsverot iespēju piesaistīt enerģētikas speciālistus sava pieteikuma uzlabošanai un startēt vēlreiz, jo pavisam atteikties no prasības Ēriks Kalnmeiers negribot. Taču, kā līdz ar Ašeradenu būtu teikusi Skārleta O’Hāra, “par to es šodien nedomāšu, par to domāšu rīt”.

Jo Arvils joprojām ir un paliek valdības izveidotās darba grupas vadītājs, un tieši šai grupai jāsagatavo priekšlikumi, kā “atteikties no OIK”. Eksperti līdz šim sanākuši uz četrām sēdēm, kurās apsprieduši OIK vēsturi, mērķus un paspēlējušies ar lego klucīšiem. Un pašlaik esot pārliecināti, ka “mērķis ir nesasniedzams”. To apliecina it kā neitrāls speciālists, Latvijas Pašvaldību savienības enerģētikas padomnieks Andris Akermanis: pēkšņi nevarot visu izbeigt, jo “tomēr līgumi ir slēgti, iekārtas ir iepirktas, šis scenārijs nav izpildāms”. Pat Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes ģenerāldirektors Guntis Vilnītis velk bimbu līdzi Arvilam: “(..) mēs runājam pamatoti par transformāciju, par to, ka nemaksāt to tiem resursiem, kas nav atjaunojamie resursi, bet par pilnīgu izbeigšanu – nē, jo visā Eiropā katra valsts kaut kādu eiro par kilovatstundu piemaksā par elektroenerģiju no atjaunojamajiem energoresursiem.”

Asākais, kas darba grupā izskanējis: priekšlikums pārtraukt par paaugstinātu maksu iepirkt elektroenerģiju no tām hidro un vēja spēkstacijām, kas atbalstu saņem jau vairāk nekā desmit gadus. Vai nemaksāt stacijām, kas izmanto Krievijas gāzi. Vai OIK sloga mazināšanai izmantot visu “Latvenergo”peļņu. Bet arī tas viss “pakāries gaisā”.

Sevišķi dīvaina varētu likties OIK maksāšana par tādu “atjaunojamo” resursu, kāds ir Krievijas gāze. Un tā arī ir dīvaina! Tak tiesiskā paļāvība ir tiesiskā paļāvība, un neko tur nevar padarīt! Tāpēc, Ašeradens norāda, OIK maksājums paliks! Būs mazāks (un tāpēc ilgāks), bet paliks!

Ministru kabineta rīkojumā teikts, ka Ekonomikas ministrijai priekšlikumi likumu grozījumiem par elektroenerģijas OIK maksājumu sistēmas atcelšanu valdībā jāiesniedz līdz 1. septembrim. Nu un? Viss taču skaidrs jau šobrīd.

Tavs komentārs par rakstu: