• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cilvēks purvā ar maziem aligatoriņiem uz galvasNebaidies, tauta! Drīz viņi būs zaļi. Foto no: critterbabies.com

Ašeradens: Triju gadu laikā pārkrāsosim OIK zaļu!

Sakot, ka “tuvāko triju gadu laikā Latvijā varētu atteikties no obligātā iepirkuma komponentes (OIK)”, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens iz sīkpartijas “Vienotība”, protams, stāsta blēņas, lai arī ausis viņam nekustas! Taču OIK afēra pati par sevi ir viena puspatiesību, slēptu patiesību un nepatiesību čupa, tāpēc viena spēlīte ar vārdiem neko “neiztaisa”.

Dzintars Zaļūksnis

Šo priekšlikumu – proti, “atteikties no OIK” – esot atbalstījusi speciālā darba grupa, kas pēdējos mēnešus izskatījusi iespējas “atcelt OIK maksājumu”. Arvils patiesi ir filoloģijas tīrradnis. Jā, Arvil, “atteikties” un “atcelt” patiešām nav viens un tas pats! Atcelt nozīmē likvidēt – un beigta balle! Atteikties – tikai noraidīt, tostarp izvēloties kaut ko citu.

Un Arvils arī ir izvēlējies. Lieliem burtiem: NOKRĀSOT OIKU ZAĻU! Ar mazu piebildīti: bet jūs, mani dārgie “OIK biznesmeņi” turpināsiet “vārīties”, tikai tagad tas notiks bikucīt citādi.

OIK ir kā panks – mūžīgs! Vismaz Ašeradena interpretācijā noteikti. Tiesa, nāksies nomainīt segvārdu jeb kļičku – bija OIK, turpmāk būs zaļais sertifikāts. Garāk, bet solīdāk un ne tik biedējoši. Ļautiņi samulsīs, maksās un vēl paldies teiks. Par virtuāli izglābtajām koku vardēm, sniega leopardiem, pandām un retajām ērču sugām – piemēram, oikus vulgaris.   

Vārdu sakot, dziedot rekviēmu uzticamajam draugam ar segvārdu OIK, Ašeradena kantoris piedāvā jau nākamgad atjaunot subsidētās elektroenerģijas nodokli 15% apmērā, ieviest jaunas prasības biogāzes stacijām, nosakot minimālo pārtikas atkritumu un citu organiskās izcelsmes atkritumu īpatsvaru; reformēt jaudas maksājumu, veidot izmaiņas tā administrēšanā, nosakot prasību stacijām iekļaut palīgpakalpojumu sniegšanu pārvades sistēmai, tādējādi samazinot lietotāju maksājumus. Vai uztvērāt šā teikuma citu daļu saistību ar pēdējo? Tieši tā! – vismaz pagaidām tā nav redzama. Bet gan jau Arvils, godapauika būdams, kaut ko izgudros.

Visa tā rezultātā tikšot pārskatīta “iekšējās peļņas norma” un ieviests – uzmanību! – “zaļais sertifikāts”, ko enerģijas ražotājs pārdotu tirgotājiem. Vot tā! Tas jau ir pavisam kas cits! OIK tiek ieslēpts norēķinos starp, piemēram, “Latvenergo” un “Elektrum”, bet uz elektrības rēķiniem patērētājiem tas formāli neattieksies. Uzminiet nu, kur enerģijas tirgotājs ņems tos miljonus, lai samaksātu ražotājam par “zaļo sertifikātu”!  

Visbeidzot, būsim godīgi un fiksēsim, ka cienītais Arvils savu vārdu ir turējis: pienācis 1. augusts, un šeku reku – risinājums, kā tikt galā ar OIK, to atceļot, bet atstājot, ir galdā! Kurš teiks, ka viņš ir samelojies? Līdz 1. septembrim Ekonomikas ministrija iesniegs Ministru kabinetā priekšlikumus normatīvu grozījumiem par elektroenerģijas OIK maksājumu sistēmas atcelšanu – un viss, kas solīts, būs izpildīts! Neviens taču nesolīja, ka elektrība kļūs lētāka.

Tavs komentārs par rakstu: