• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Donalds Tramps un Vladimirs PutinsTramps Putinam: "Tev tas līgums vajadzīgs?" Ilustratīvs foto: AFP

ASV izstājas no kodolraķešu likvidācijas līguma, apgalvojot, ka «Krievija to tāpat pārkāpj»

ASV vienpusēji izstāsies no Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT: Intermediate-range Nuclear Forces treaty), sestdien paziņoja ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump), apgalvojot, ka Krievija to tāpat pārkāpjot (šeit).

“Mums ir jāattīsta šie ieroči,” Tramps uzsvēra žurnālistiem pēc republikāņu kandidāta Senāta starpvēlēšanu kampaņai veltītas sanāksmes Nevadas štata Elko pilsētā. Tramps paziņoja, ka ASV atsāks izstrādāt šādas raķetes, ja neizdosies panākt jauna līguma noslēgšanu ar Krieviju un arī ar Ķīnu.

Līgumu par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju 1987.gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans (Ronald Reagan) un toreizējais Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs (Михаил Горбачев).

Atbilstoši līgumam abas puses iznīcināja gan nukleārās, gan konvencionālās raķetes ar tuvu darbības rādiusu (500 - 1000 kilometri)  un vidēju darbības rādiusu (1000 - 5500 kilometri), kā arī šo raķešu palaišanas iekārtas. Raķešu iznīcināšana tika pabeigta 1991.gadā, un pavisam tika iznīcinātas 2692 raķetes. Līgums neattiecas uz jūrā bāzētajām raķetēm.

“Viņi [Krievija] to pārkāpj daudzus gadus. Un es nezinu, kāpēc prezidents [Baraks] Obama (Barack Obama) neveda sarunas, lai izstātos. Un mēs neļausim viņiem pārkāpt kodollīgumu un būvēt ieročus, un mums tas nav atļauts,” teica Tramps.

Avots Krievijas Ārlietu ministrijā (Министерство иностранных дел России), komentējot šo Trampa paziņojumu, apsūdzēja Vašingtonu, ka tā ilgstoši pārkāpj šo līgumu, un sacīja, ka galvenais ASV izstāšanās mērķis ir vienpolāras pasaules radīšana, taču uzsvēra, ka to neizdosies sasniegt. “Galvenais motīvs ir sapnis par vienpolāru pasauli. Vai tas piepildīsies? Nē,” ziņu aģentūra “Interfax” (Интерфакс) citē avota teikto.

Vašingtona un Maskava jau ilgāku laiku apsūdz viena otru INFT pārkāpšanā.

Tavs komentārs par rakstu: