• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
NATO karavīri ķēdītē ar karogiemASV vadībā - uz priekšu, uz saulainu nākotni! Foto: Mindaugas Kulbis/AP Photo

ASV pieņem likumu par Baltijas vasaļvalstu agresīvāku aizsardzību

Amerikas Savienoto Valstu jaunajā likumā par aizsardzības izdevumiem cita starpā ietverts arī ASV likumdevēju ieteikums nomainīt NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misijas mandātu ar gaisa telpas aizsardzības mandātu.

ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) ir parakstījis likumu par aizsardzības izdevumiem 716 miljardu dolāru apmērā, lai modernizētu Savienoto Valstu bruņotos spēkus un uzlabotu to kaujas gatavību.

Likumā arī teikts, ka ASV politiskajai un militārajai vadībai "jāizskata iespējas pāriet no NATO Baltijas valstu gaisa telpas patrulēšanas misijas uz gaisa telpas aizsardzības misiju".

Šim jautājumam jau vairākus gadus, tiekoties ar sabiedrotajiem, centušās pievērst uzmanību Lietuvas amatpersonas, norādot, ka šī ir viena no Baltijas valstu aizsardzības vājākajām vietām. Ja misijas mandāts tiktu nomainīts, Baltijas valstīs dežurējošie NATO valstu iznīcinātāji krīzes gadījumā varētu pildīt kaujas uzdevumus.

Baltijas valstīm savu iznīcinātāju nav. Lietuvai ir tuva darbības rādiusa pretgaisa aizsardzības sistēmas un tā iepērk arī vidēja darbības rādiusa sistēmas, bet šobrīd nevar iegādāties tāla darbības rādiusa raķetes, piemēram, "Patriot", kas spēj notriekt lidmašīnas vai ballistiskās raķetes.

Likumā noteikts, ka Baltijas valstu atbalstam būtu jāizpaužas kā nepārtrauktai ilglaicīgai ASV spēku dislokācijai, ASV speciālo operāciju spēku apmācībām un atbalsta darbībai, intensīvākām kopīgām mācībām nolūkā atvairīt agresiju, veicināt sadarbību, palielināt elastību un radīt apstākļus, lai NATO vajadzības gadījumā varētu uzņemties kolektīvu rīcību.

Tavs komentārs par rakstu: