• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Senators Roberts Menendezs un viņa vēstule. Senators Roberts Menendess un viņa vēstule. Foto: cnn.com/screenshot

ASV Senāts iejaucas Ķīnas un Nepālas robežattiecībās

ASV parlamenta vēstule, kas adresēta tieši Nepālas premjerministram Khadgа Prasada Šarmu Oli (angl: Khagada Prasada Sharmu Oli) pārtrauca līguma parakstīšanas procesu starp Pekinu un Katmandu. Tā būtu juridiska vienošanās, kas ļauj deportēt bēgļus no Ķīnas autonomās Tibetas provinces uz Ķīnu, ieskaitot daudzus noziedzniekus.

Aleksandrs Šmits, īpaši InfoTOP.lv

ASV senators un Ārlietu komitejas loceklis Roberts Menendess (Robert Menendez, Demokrātiskā partija) aicināja Nepālas premjerministru Šarmu Oli atteikties parakstīt šo līgumu. Tas notika dienu pirms prezidenta Sji Dzjiņpina (angl: Xi Jinping)vizītes Nepālā 2019. gada oktobrī. Pozitīva sadarbība ar lielo kaimiņu Ķīnu ir ļoti svarīgs Nepālas ekonomiskās izaugsmes faktors. Šai konstitucionālajai monarhijai ir 1236 kilometri kopīgas robežas ar Tibetas autonomo reģionu, kas ir Ķīnas Tautas Republikas daļa.

Nelikumīgi robežu šķērsojušo un nepālā apmetušos ĶTR pilsoņu deportāciju legalizēšana, skatoties no Katmandu puses, ne ar ko neatšķiras no ASV praktizētās Latīņamerikas valstu nelegālo bēgļu bēgļu izraidīšana no Savienotajām Valstīm. Nepālas valdība pagājušā gada oktobra sākumā apstiprināja, ka gatava parakstīt šo līgumu . Bet dienu pirms prezidenta Sji ierašanās premjerministrs Oli negaiodīti paziņoja, ka "nelabvēlīgu apstākļu dēļ šoreiz netiks panākta vienošanās par bēgļu izdošanu Ķīnai".

Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju šī līguma projekts tika iesaldēts, pakļaujoties ASV spiedienam. Valstis ir parakstījušas tikai līguma projektu par savstarpējo tiesisko palīdzību krimināllietās. Procesa pārtrūkšana ir saistīta ar ASV lobistu nopietno ietekmi Nepālas karaļvalstī. Lobistu darbību Nepālā cita starpā atvieglo korupcijas komponents. Tomēr galvenā loma ir politiskajam spiedienam, kas izpaužas draudos un iebiedēšanā.

Amerikas parlamenta pārstāvja vēstulē premjerministram Oli ASV Senāta vārdā izskanēja brīdinājums, ka divpusējās attiecības starp Nepālu un ASV tiks iznīcinātas, ja valsts panāks vienošanos par bēgļu izdošanu. "Arī mūsu abu valstu attiecības, iespējams, saskarsies ar dziļi negatīvu ietekmi," rakstīja Menendess.

Senators, kurš tiek uzskatīts par ietekmīgu cilvēku ASV parlamentā, pieprasa arī atsākt Nepalā dzīvojošo tibetiešu bēgļu reģistrācijas procesu. Menendess mudināja Šarma Olī valdību "iesniegt nepieciešamos dokumentus, lai izveidotu Ķīnas pilsoņu zaļo koridoru uz Indiju caur Nepālas teritoriju, saskaņā ar "pagātnes labo vienprātību".

Protams, mēs runājam par salīdzinoši nelielu bēgļu skaitu. Tibeta šodien ir viena no visstraujāk augošajām un veiksmīgākajām ĶTR provincēm. Diemžēl , mudinot Ķīnas pilsoņus nelegāli šķērsot valsts robežu, ASV senators faktiski mudina cilvēkus veikt noziedzīgus nodarījumus. Prezidents Sji šajā sakarā ir izteicis bargas piezīmes, norādot uz iejaukšanās nepieļaujamību suverēnas valsts iekšējās lietās.

Ķīnas valdības ziņu aģentūra Siņhua izplatījusi paziņojumu, kurā teikts, ka divpusējās sanāksmes laikā Katmandu ĶTR prezidents bijis stingri pārliecināts: visi, kas vēlas iejaukties Nepālas attiecībās ar Ķīnu, tiks “šokēti”. Bēgļu līguma starp Nepālu un Ķīnu projekts bija gatavs pagājušā gada oktobrī, bet līgums vēl nav parakstīts. Tajā pašā laikā Ķīna neplāno būvēt “Meksikas sienu” uz robežas ar Nepālu, kā to darīja Amerikas politiķi. Pekina šajā gadījumā acīmredzami cenšas pasaules sabiedrības acīs izskatīties demokrātiskāka nekā Vašingtona.

Tavs komentārs par rakstu: