• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Irānas karaflotes kuģi Persijas līcīIrānas karaflotes kuģi Persijas līcī. Foto: Tasnim News Agency

ASV uzsvilpj, Irānas kaimiņi ierūcas

Nav noslēpums, ka Irānas Islāma Republika nav savu kaimiņu mīlētākā Vidējo Austrumu valsts. Pēc 1979. gada islāma revolūcijas Irāna pārtapa par teokrātisku republiku, kurā reālo varu dala sekulārs prezidents un garīgais līderis ajātolla. Taču kaimiņiem sunnītiem visvairāk netīk tas, ka persi pārstāv šiītu islāmu.

InfoTOP.lv, izmantojot Latvijas un ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

1980. gadāIrānā iebruka Irākas karaspēks un sekojošajā astoņus gadus ilgajā karā gāja bojā vairāk nekā 400 000 valsts iedzīvotāju. Likteņa ironija, ka šajā karā Sadāma Huseina (angļu: Saddam Hussein) vadīto Irāku atbalstīja ASV.

Arī pēc kara Irāna vairākumam Tuvo Austrumu valstu ir kā dadzis acī, tāpēc ASV prezidentam Donaldam Trampam (Donald Trump) nav īpaši grūti tās pārdabūt savā pusē, ja runa ir par Irānas starptautisko izolāciju, ko Tramps organizē pēc tam, kad Irānas vadība nepakļāvās amerikāņu ultimātam un “piespieda” Trampu vienpusēji izstāties no lielās grūtībās tapušā un 2015. gadā noslēgtā Irānas kodollīguma jeb Kopējā visaptverošā rīcības plāna (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA). Šī izstāšanās notika pretēji ne tikai Irānas, bet arī citu līguma dalībnieku – Krievijas, Ķīnas, Francijas, Lielbritānijas un Vācijas – gribai.

ASV gandrīz pilnībā atjaunoja pret Irānu vērstās ekonomiskās sankcijas, kas tika mīkstinātas JCPOA ietvaros, savukārt Irāna šonedēļ paziņoja, ka nepildīs dažus no JCPOA punktiem.    

Tramps, protams, negrasās to tā atstāt,tāpēc cenšas Irānu piespiest akceptēt tai neizdevīgus grozījumus līgumā. Pēdējā laikā situācija Persijas līča reģionā ievērojami saasinājusies, bet retorika kļūst arvien agresīvāka gan no Teherānas, gan Vašingtonas puses.

Pagājušajā svētdienā Apvienotie Arābu Emirāti paziņoja, ka to piekrastē četri tirdzniecības kuģi tikuši pakļauti sabotāžas aktiem. Divas dienas vēlāk Saūda Arābija paziņoja, ka divas naftas cauruļvadu atbalsta stacijas Rijādas provincē tikušas pakļautas ar sprāgstvielām pildītu bezpilota lidaparātu uzbrukumam. Par šiem uzbrukumiem atbildību uzņēmušies Irānas atbalstītie Jemenas hutītu nemiernieki.

Tikmēr ASV centrālais komandpunkts paziņoja, ka “Irānas radīto draudu dēļ” Savienoto Valstu spēkos Irākā un Sīrijā izsludināts paaugstināts gatavības stāvoklis.

Tuvo Austrumu plašsaziņas līdzekļi zino, ka Saūda Arābija un citas Persijas līča valstis piekritušas ASV karaspēka izvietošanai to teritorijās, lai “atturētu Irānu no iespējamā uzbrukuma”. Karaspēka izvietošana notiks saskaņā ar divpusējiem līgumiem starp ASV un Persijas līča valstīm.

“Galvenais ASV karaspēka izvietošanas motīvs ir kopīga rīcība, lai atturētu Irānu no jebkādiem mēģinājumiem militāri eskalēt situāciju un uzbrukt Persijas līča valstīm vai ASV interesēm reģionā,” apgalvo Saūda Arābijas laikraksts “Asharq Al Awsat, piebilstot: “Irānas režīms ir aizmirsis, ka dancis ar Obamu ir pavisam kas cits nekā sastapšanās vaigu vaigā ar Trampu.”

Tavs komentārs par rakstu: