• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sīrieši protestē pret lielvalstu uzbrukumu2018. gada 14. aprīlis. Sīrieši Damaskā protestē pret lielvalstu agresiju. Foto: Omar Sanadiki/Reuters

ASV vadītā koalīcija bombardē «aizdomās turēto» Sīriju

2014. gada 23. jūnijā visas pasaules – tostarp ASV – plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka Sīrijas prezidenta Bašara al Asada (angļu: Bashar al Assad) deklarēto ķīmisko ieroču ražošanā izmantojamo ķimikāliju pēdējā krava ir atstājusi Sīriju (šeit). Ķimikāliju izvešana notika ANO uzraudzībā, bet tos iznīcināja uz īpaši aprīkota ASV karaflotes kuģa.

Šodien tas militāristiem šķiet aizmirsies. Tāpat kā teroristiskās organizācijas “Islāma valsts” (angļu: Islamic State, IS) kontrolētajā teritorijā pēc tās atbrīvošanas 2017. gada maijā uzietā ķīmisko ieroču ražotne, par kuru ziņoja ASV militārpersonas (šeit), un ISIS kaujinieku veiktā indīgo kaujas vielu izmantošana pret Irākas karavīriem pērnā gada aprīlī (šeit).

Šos un citus faktus ASV un to sabiedrotie tagad uzskata par nebijušiem: nepierādīti ziņojumi par ķīmisko ieroču uzmantošanu kaujās Sīrijas pilsētā Dumā tika izmantoti, lai ASV vadītā koalīcija 2018. gada 14. aprīļa rītā beidzot sāktu to, kā dēļ tā ir ieradusies Sīrijā,– Asada “režīma” gāšanu.

ASV, Francijas un Lielbritānijas gaisa spēki sestdienas rītā veica uzlidojumus Sīrijas armijas bāzēm un “ķīmisko pētījumu centriem” Damaskā un tās apkārtnē, lietojot dažāda veida munīciju, apstiprina ASV aizsardzības resora amatpersona. ASV, Francija un Lielbritānija paziņoja par kopīgu operāciju pret Sīrijas valdību, kas notiek nedēļu pēc tam, kad “ķīmiskā uzbrukumā Dumas pilsētai pie Damaskas tika nogalināti vairāk nekā 40 cilvēku”.

ASV prezidents Donalds Tramps (Donald Trump) paziņoja, ka šo gaisa triecienu mērķis ir “atturēt Sīrijas valdību no ķīmisko ieroču lietošanas”. Tie vērsti pret “pozīcijām, kas saistītas ar Sīrijas valdības ķīmiskajiem ieročiem”. Tā pagaidām esot "vienreizēja akcija".

Savukārt Lielbritānijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka britu kara lidmašīnas ir raidījušas raķetes uz Sīrijas armijas objektu netālu no Homsas pilsētas sakarā ar “aizdomām, ka tur tiek uzglabātas ķīmisko ieroču sastāvdaļas”.

Francijas prezidents Emanuels Makrons (Emmanuel Macron) paziņoja, ka Francija pievienojusies ASV un Lielbritānijai gaisa triecienu operācijā, lai vērstos pret “Sīrijas režīma spējām ražot un lietot ķīmiskos ieročus”.

3.55 pēc Damaskas laika triju valstu militāristi palaida apmēram 110 raķetes uz mērķiem Sīrijas teritorijā. “Sīrijas pretgaisa aizsardzība bloķē amerikāņu, britu un franču agresiju pret Sīriju,” ziņoja Sīrijas valsts televīzija.

Sīrijas galvaspilsētā Damaskā sestdien no rīta cilvēki piedalījās protesta akcijās pret “triju lielvalstu agresiju”, un protestētāji nes arī plakātus “Mēs esam tavi cilvēki, Bašar!”.

Krievija ir oficiāli brīdinājusi, ka ASV prezidenta lēmumam par uzbrukumu Sīrijā būs “sekas”.

“ASV, Lielbritānija un Francija no jūras un gaisa izšāva vairāk nekā 100 kaujas raķešu pa militārajiem un civilajiem mērķiem Sīrijā,” teikts Krievijas Aizsardzības ministrijas paziņojumā. “Ievērojamu skaitu šo raķešu notrieca Sīrijas gaisa spēki, ko palīdzēja izveidot PSRS pirms vairāk nekā 30 gadiem. Krievijas gaisa spēki, kas bāzēti Sīrijā, karadarbībā nav iesaistījušies.” (Jaunākās ziņas angļu valodā šeit)    

Tavs komentārs par rakstu: