• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Andris Ameriks rēķina. Foto: LETA

Atkāpjas «profesionālais vicemērs» Ameriks

Andris Ameriks ir viens no vienlaikus īpatnējākajiem un dabiskākajiem Latvijas politiķiem. Būdams faktiski vienīgais, kas nav “sašvīkājis” visas savas “sarkanās līnijas” partijas “Saskaņa” pusē, viņš vērtējams kā visai tālredzīgs cilvēks. Taču šī izvēle viņa partiju “Gods kalpot Rīgai” (GKR) ir padarījusi par faktisku “Saskaņas” piedēkli, bet pašu Ameriku – par profesionālu vicemēru bez iespējas jelkad “caursist” šos politskās karjeras “griestus”. Un nu Rīgas vicemērs Ameriks ir nolēmis atkāpties no amata.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Neesmu no tiem, kas uzskata, ka Amerikam pienākas palama Misters 20%. Manuprāt, tā ir dikti pārspīlēta: pamatu šādai palamai nav atklājuši pat Ģenerālprokuratūras labākie izmeklētāji. Tas gan nenozīmē, ka Ameriks ir nesaprasts eņģelis,– drīzāk ārkārtīgi piesardzīgs cilvēks, kas zina ne tikai to, kā naudu iegūt (neba nejauši viņš ir pilnīgi legāls miljonārs), bet arī to, kā naudu saglabāt. 

Tāpēc es neesmu pārliecināts, ka Amerikam tiešām tiks pierādīta “piesaiste” “Rīgas satiksmes” kukuļošanas lietai. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pat kopā ar poļu kolēģiem var izrādīties pārāk smalks, lai to dabūtu gatavu. Visu 21. gadsimtu Ameriks ir apbrīnojami veiksmīgi nostaigājis pa plānu ledu, un ļoti iespējams, ka arī šobrīd viņš jūtas ne tik daudz krimināli apdraudēts, cik norūpējies par savu politisko nākotni, no kuras lielā mērā ir atkarīgs viņa finansiālais stāvoklis. Viņš nav vienīgais šīs valsts “politbiznesmenis”.  

Taču Ameriks ir viens no tiem retajiem, kas lieliski jūt politisko konjunktūru. Wikipedia šķirklī par Andri Ameriku – tāpat kā par tiltubūves inženieri Valdi Dombrovski un ģeogrāfu Andri Vilku – ir ierakstīts, ka viņš ir “latviešu ekonomists”. Tomēr atšķirībā no abiem minētajiem biedriem Amerika kungam patiešām ir ekonomista izglītība, kas iegūta Latvijas Universitātē.

Lai nu kā, “profesionālā vicemēra” Amerika ceļš uz stabilo vietu Rīgas domē veda caur “Saskaņas” priekšteci Tautas Saskaņas partiju un no komjaunatnes kolēģa Ziedoņa Čevera pārņemto Demokrātisko partiju “Saimnieks”, kuras sastāvā kā viens no diviem tās deputātiem 2001. gadā viņš iekļuva galvaspilsētas domē, taču ne uzreiz ieguva vicemēra krēslu, tā vietā aizņemot stratēģiski daudz ienesīgāku vietu Rīgas Brīvostas valdē. Par formāli otro cilvēku Rīgā Ameriks varēja kļūt tikai pēc deviņiem gadiem, kad absolūto vairākumu domē beidzot ieguva “Saskaņa”.

Starp citu, Brīvostā Ameriks paliek arī tagad, kad – esmu pārliecināts, precīzi izrēķinātā brīdī – pats ir atteicies no vicemēra goda un ar to saistītajiem riskiem, tomēr saglabājot domes deputāta mandātu.

Kurš būs izdarījis labāku izvēli – maliņā nogājušais Ameriks vai Nils Ušakovs, kurš, tieši pretēji, ir nostiprinājies Rīgas mēra amatā –, to mēs vēl redzēsim. Būs interesanti.     

Tavs komentārs par rakstu: