• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
NMPD brigāde boksosNu, tad taisāmies tepat uz čuču, rīt no rīta atkal jāķeras pie darba! Foto no: ekonomika.lv

«Ātrās palīdzības» brigādes var dzīvot darba vietā! Cipule rādīs piemēru?

Neatliekamā medicīniskā palīdzība, šķiet, ir viens no retajiem valsts veselības aprūpes SISTĒMAS elementiem, kas līdz pēdējam laikam darbojās daudzmaz normāli. Taču pērnā gada pašā nogalē Veselības ministrijai savajadzējās Neatliekamās medicīnas dienesta (NMPD) vadībā iebīdīt, kā tagad tapis skaidrs, “savējo”. Vai gan vairāk ar medicīnu nekā politikāņiem saistīts cilvēks būtu ar mieru darīt to, ko pašlaik dara NMPD direktore Liene Cipule?

Dzintars Zaļūksnis 

Cipules rosīšanās neatliekamās medicīniskās palīdzības “lauciņā” jau no sākta gala lika bažīties, vai “ātrā palīdzība” saglabāsies tās sākotnējā veidolā – kā struktūra, kas pacientiem visā Latvijā sniedz pirmo palīdzību un vajadzības gadījumā operatīvi nogādā tos ārstniecības iestādē. Cipules izteikumi par to, ka “ātro” izsaucējam pašam jāspēj diagnosticēt saslimšanu vien ir ko vērti! Kā uzreiz pēc stāšanās amatā paziņoja Cipule, ”mēs sāksim arī atteikt!” (šeit).

Tagad izrādās, ka Cipules madāma ir troikas koalīcijas cilvēciņš caur un cauri: par cilvēkiem viņai nospļauties, un ne tikai par pacientiem, kuri tak, skaidrs, ir liekēži un simulanti, ja jau stulbās bailēs no nāves uzdrīkstas tērēt daudz cēlākiem mērķiem – piemēram, ministrijas susļiku prēmijām un piemaksām – paredzēto veselības budžetu, bet arī mediķiem. Jaunākā Cipules ideja: samazināt NMPD štatus, nenieka nebēdājot, ka tādejādi “ātro” brigādēm nāksies pēc maiņas nakšņot turpat darba vietā, pilnībā iekļaujas marsiešu iecerētajā veselības aprūpes modelī.     

Tas ir nieks, ka Latvijas Veselības un sociālo darbinieku arodbiedrība (LVSADA) “pauž nopietnas bažas” par Cipules “sasteigtajām darbībām, kas var pasliktināt darbinieku stāvokli un radīs iespējamību, ka iedzīvotāji nesaņems savlaicīgu neatliekamo palīdzību”.

Tikšanās laikā ar arodbiedrību pārstāvjiem Cipule ir izklāstījusi savu redzējumu par plānotajām strukturālajām izmaiņām dienestā, kas skars darbinieku un brigāžu skaita samazināšanu.

LVSADA pārstāvji Cipulei ir iebilduši – nosakot dienas darba laiku no plkst. 8.00 līdz plkst. 22.00, NMPD darbiniekiem nebūs iespējas nokļūt mājās, un jo īpaši tas skars reģionus. Turklāt, samazinot brigāžu skaitu, būs mazāka iespēja sniegt neatliekamo palīdzību.

Uz ko Cipule atbildējusi, ka darbinieki pēc darba laika beigām var pārgulēt dienesta telpās un nākamajā dienā turpināt darbu vai doties mājās.

Šāds darba režīms, raugiet, esot nepieciešams, jo “nakts laikā neesot tik liela noslodze kā dienā”. Turklāt pēc NMPD vadības prezentācijas esot redzams, ka plānots samazināt brigāžu darbinieku skaitu, tajā pašā laikā palielinot administratīvo darbinieku skaitu.

Tāpēc tikšanās laikā starp LVSADA un NMPD vadību netika panākta vienošanās par paredzamajām izmaiņām dienestā. LVSADA priekšsēdētāja vietniece Līga Bāriņa uzsver: “Reformas nevar būt nepārdomātas un sasteigtas, lēmumi būtu jāpieņem sadarbībā ar reģionu centru vadītājiem, brigāžu centru vadītājiem un arodbiedrībām”.

Bet man, raugiet, šķiet, ka arodbiedrībai nav taisnība! Nevar taču būt, ka Cipules madāma ir galīgi zaudējusi kaunu un sirdsapziņu! Domāju, ka “ātro” brigāžu samazināšana un priekšnieku korpusa palielināšana nozīmē to, ka Cipule grasās rādīt paraugu.

Proti, turpmāk NMPD vadība un visa palielinātā administrācija pārcelsies dzīvot uz savu darba vietu, ģimenes apmeklējot tikai nedēļas nogalēs un arī tad pēc “slīdoša grafika”. Jums taču arī nekādu problēmu nakšņot kabinetā un možu garu pamosties tieši aiz vakar nepabeigtajiem papīriem, vai ne Cipules madāma? Tad rādiet piemēru un NMPD darbinieki, esmu pārliecināts, ar prieku jums sekos!

Tavs komentārs par rakstu: