• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Maciņš skrūvspīlēsĀtrais kredīts var būt gan draugs, gan ienaidnieks. Attēls no: livit.lv

Ātro kredītu tirgus saglabā stabilitāti – gluži kā Latvijas valdība

Šogad nebanku aizdevēji no jauna kredītos varētu izsniegt 570-590 miljonus eiro, prognozē Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš. Nebanku aizdevumu segmentā procentu likmes šogad samazināšoties.

Nebanku aizdevumu kredītportfelis 2018. gada beigās varētu būt 625-635 miljonu eiro apmērā, un vairāk nekā 55% tajā būšot nebanku aizdevēju (tostarp banku meitassabiedrību) sniegtie līzinga pakalpojumi.

Asociācijā prognozē, ka patēriņa aizdevumu segmentā 2018. gadā palielināsies konkurence starp bankām un nebanku aizdevējiem, kas mazinās nebanku aizdevēju no jauna izsniegto patēriņa kredītu apmēru, kamēr situācijas uzlabošanās ekonomiskā un algu pieaugums izlīdzinās banku un “nebanku” izsniegto kredītu apmērus. Nebanku aizdevēju izsniegto patēriņu kredītu apmērs šogad varētu augt 2-3% robežās.

Asociācijā min, ka šogad turpināsies 2017. gadā novērotā tendence – palielināsies no jauna izsniegtie patēriņa aizdevumi ar atmaksas grafiku un garāku aizdevuma termiņu, nodrošinot patēriņa aizdevuma kredītportfeļa pieaugumu gan tiešsaistes patēriņa segmentā, gan klātienē piešķirto patēriņa aizdevumu segmentā.

Savukārt hipotekāro nebanku aizdevumu un aizdevumu pret kustamas lietu ķīlu izsniegšanas apmēri, prognozē asociācija, 2018. gadā varētu saglabāties 2017. gada līmenī.

“Ja skatāmies uz kredītu atmaksas disciplīnu, tad rādītāji ir ļoti labi. No jauna izsniegtie aizdevumi bez kavējumiem tiek atdoti vairāk nekā 90% gadījumos. Šobrīd nav iemeslu, lai tas mainītos. Ir veiktas nozīmīgas investīcijas tehnoloģiju risinājumos, arī kredītņēmēji ir kļuvuši daudz apdomīgāki un rūpīgāk izvērtē savas iespējas atdot aizņēmumu,” saka Āboltiņš.

Asociācijas pārstāvju ieskatā 2018. gadā nopietns darbs būtu jāveic saistībā ar datu atspoguļojuma pilnveidošanu, ko veic Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). “PTAC sagatavotie pārskati šobrīd neatspoguļo patieso situāciju tiešsaistes patēriņu segmentā, jo kredītu atmaksas īsā termiņa dēļ netiek ņemti vērā tie aizdevumi, kas jau atmaksāti, kā arī datos tiek atspoguļoti vēsturiski ilgstoši kavētie aizdevumi, kā rezultātā bruto kredītportfeļa kvalitāte ir zemāka nekā citiem aizdevumu segmentiem, lai gan realitātē dati ir daudz labāki,” skaidro Āboltiņš.

Nebanku kreditēšanas nozares uzņēmumi šogad uzmanību pievērsīšot galvenokārt ārvalstu tirgu apgūšanai un jaunu produktu ieviešanai. Nozares uzņēmumi turpināšot veikt nozīmīgas investīcijas tehnoloģiju risinājumos, lai stiprinātu gan klientu maksātspējas vērtēšanas procedūras, gan nodrošinātu augstus pakalpojuma kvalitātes standartus.

1 Komentāri


 1. gf
  2018-01-13

  kāpēc ''gluži kā''? Andris Ameriks...piemēram...ļoti motivēts par augļotājiem. Un tāda arī ir ''valdība'' šķērsgriezumā :)

Tavs komentārs par rakstu: