• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Mazulis ar uzzīmētā ūsāmDaži papuči tā arī nekad nekļūst pieauguši. Ekrānšāviņš: Youtube

Atsevišķu «fruktu» vietā 50 miljonus alimentos «samet» visi nodokļu maksātāji

Pērn atsevišķu “fruktu” – alimentu nemaksātāju – vietā visi (tostarp sievietes) ir samaksājuši vairāk nekā 41 miljonu eiro. Šogad šī summa varētu gandrīz sasniegt 50 miljonus, un tā augs arī nākamgad un aiznākamgad.  

Dzintars Zaļūksnis

11. septembrī valdības sēdē TM prezentēs tās sagatavoto informatīvo ziņojumu “Par valsts garantēto uzturlīdzekļu izmaksu no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGFA)”, kurā teikts: lai nodrošinātu (parasti) tētuku pamesto bērnu uzturlīdzekļu izmaksu nākamajā gadā, izdevumus sociālajiem pabalstiem esot nepieciešams palielināt par 11 789 512 eiro, savukārt 2020. gadā šos izdevumus būšot jāpalielina par 15 405 797 eiro. Tātad pēc diviem gadiem visi nodokļu maksātāji par svešiem bērniem alimentos samaksās jau gandrīz 57 miljonus eiro.

TM uzskata, ka “administratīvais process motivē parādnieku sadarboties ar UGFA, jo parādnieks var noslēgt vienošanos ar UGFA un veikt maksājumus fondā tādā apmērā, kādā parādnieks spēj atļauties”.

Blēdīgie papucīši gan nav īpaši naski vienošanos slēdzēji:  pirmajā pusgadā UGFA ir saņēmisi 1069 parādnieku iesniegumus ar lūgumu noslēgt vienošanos, bet līdz šim ar parādniekiem ir noslēgtas 215 vienošanās.

Vai tas ir daudz? Spriediet paši: pērn UGFA saņēma 11 134 iesniedzēju uzturlīdzekļu izmaksas iesniegumus, un tas ir divkārt vairāk nekā iesniegumu skaits 2016. gadā. Jūlijā UGFA bija reģistrēti kopumā 27 736 aktuāli iesniegumi (informāciju iespējams lejupielādēt šeit).  

Kā zināms, pirmais ļaunprātīgais alimentu nemaksātājs šogad ir zaudējis autovadītāja tiesības. TM darba grupa pērn ir izteikusi vēl dažus “stimulējošus” priekšlikumus – piemēram, ierobežojumu parādniekiem ieņemt amatu valsts pārvaldē, mednieka apliecības izmantošanas aizliegumu, kā arī aizliegumu spēlēt azartspēles un ierobežojumus saņemt ātros kredītus. Ziņojumā aplūkoti vairāki jauni ierobežojumi, kas varētu tikt noteikti uzturlīdzekļu nemaksātājiem, tostarp liegums izbraukt no Eiropas Savienības, liegums ieņemt amatu civildienestā, kā arī iespēju parādniekiem piemērot sociālo piespiedu darbu.

Kā teikts UGFA vietnē internetā (šeit), “uzturlīdzekļi ir paredzēti bērna uzturam. Uzturlīdzekļi nav pabalsts. Uzturlīdzekļu summas, kas izmaksātas no valsts bērna uzturam, tiks piedzītas no vecāka, kurš nenodrošina bērnu ar uzturlīdzekļiem.” 

2018. gada jūlijā alimentus no UGFA saņēma 38 130 bērnu un bija reģistrēti 38 769 alimentu nemaksātāji. Salīdzinot ar šā gada sākumu, “aizmirsto” bērnu skaits ir palielinājies par 7,4%, bet nemaksātāju – par 6%. Un tas – apstākļos, kad iedzīvotāju skaits Latvijā turpina sarukt! Acīmredzot vārguļi un nelieši šajā zemītē tomēr nāk vairumā.    

Gada griezumā pērn UGFA uzturlīdzekļos izmaksāja 41 213 047 eiro. Tas ir būtisks pieaugums salīdzinot ar 2016. gadu, kad tika izmaksāti 36 412 238 eiro. Šā gada prognoze ir gandrīz 50 miljoni.

Itin latviska sistēma, vai ne? – daži priecājas, bet maksā visi.

Tavs komentārs par rakstu: