• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Arvils AšeradensArvils Ašeradens: Jūs maksāsiet "OIK biznesmeņiem", tikai tas vairs nebūs OIK. Foto: LETA

Atzīstot, ka «OIK afēra» ir Latvijā radīta, Ašeradens šo «biznesu» grasās pārstrukturēt

Ekonomikas ministrija (EM) iesniegusi valdības komitejā ziņojumu “Kompleksi pasākumi OIK atcelšanai un elektroenerģijas tirgus attīstībai”. Šajā ziņojumā faktiski ir atzīts, ka gan ministrs Arvils Ašeradens, gan viņa kolēģi valdībā un koalīcijā ir melojuši, stāstot, ka obligātā iepirkuma komponente (OIK) ir Briseles prasīta.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Taču šī atziņa nekādā ziņā neietekmē joprojām notiekošo “gumijas stiepšanu”, kuras gaitā “OIK biznesmeņiem” elektroenerģijas patērētāji un nodokļu maksātāji ik stundu pārskaita 27 000 eiro (šeit). Pat ja valdība OIK maksājumu summu samazinās (līdz šim ir nevis mazināti OIK maksājumi, bet gan notikušas manipulācijas ar formālajiem maksātājiem), triju gadu laikā “OIK koreši” – Krievijas dabasgāzes biznesmeņus ieskaitot – no mums saņems vēl vismaz 700 miljonus eiro. Tātad ap 380 eiro no katra Latvijas iedzīvotāja, zīdaiņus ieskaitot.

Praksē EM kārtējo reizi grib “OIK jautājumu” atlikt: komponenti paredzēts atcelt tikai no 2022. gada 1. janvāra, taču ar visai “slidenu” piebildi: “valsts atbalstu “zaļās” enerģijas ražošanai balstot uz tirgus principiem”.

Oficiāli EM piedāvā īstenot vairākus pasākumus, lai triju gadu laikā atceltu esošo elektroenerģijas OIK maksājumu sistēmu. Jau šogad tikšot novērsta pārsubsidācija visām OIK elektrostacijām un samazināts atbalsts ekspluatācijā nenodotām elektrostacijām, bet 2022. gadā tiek rosināts ieviest stingrākas prasības biogāzes staciju izejvielām, kā arī pārtraukt elektroenerģijas gala lietotāju maksājumus dabasgāzes koģenerācijas stacijām, “izņemot otrajai termoelektrocentrālei (sic!) kā Latvijas enerģētiskai neatkarībai un energoapgādes drošībai stratēģiski nozīmīgai stacijai”. Jautājums, kāpēc Krievijas vai ASV – viens pīpis – fosilā dabasgāze tiek saglabāta ailēs “atjaunojamā” un “zaļā” enerģija, EM ieskatā nav būtisks. 

EM plānojot iesniegt priekšlikumus grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz ar 2022. gada 1. janvāri esošo OIK maksājumu sistēmu aizstāt ar “tirgus cenas efektivitātes modeli jeb piemaksu virs elektroenerģijas tirgus cenas”. Tas acīmredzot nozīmē, ka patērētāju rēķini nesamazināsies, tikai no tiem pazudīs pagalam nepopulārais OIK. Atšķirībā no iepriekšējā piedāvājuma EM rosina “mazināt OIK”, neieviešot tā dvīņubrāli – subsidētās enerģijas nodokli (SEN).

Kā tiks “kompensēti” “OIK biznesmeņu zaudējumi”? Pavisam vienkārši: visdrīzāk, par tādu pašu summu pieaugs elektroenerģijas tarifs, kurš jau tāpat Latvijā ir augstākais visā Ziemeļeiropas elektroapgādes zonā.

Ziņojumā iekļautais risinājums paredz, ka kopējās atbalsta izmaksas elektroenerģijas ražošanai ik gadu nepārsniegs 0,3% no iekšzemes kopprodukta (IKP). EM ieskatā tas esot “samērīgs saskaņā ar citu valstu pētījumiem un salīdzinājumā ar 1% no IKP 2017. gadā”. Te nu paskaidrošu, ka 0,3% no IKP 2022. gadā būs ne mazāk par 100 miljoniem eiro. Un atgādināšu, ka jebkurā gadījumā OIK maksājumi sākot ar 2020. gadu pakāpeniski samazinās. Jā, ne tik strauji. Tomēr EM “kompensācijas mehānisms” paredz, ka “OIK bizness” kādu laiku saņems mazāk nekā pašlaik, toties “kompensēšana” notiks daudz ilgāk un stabilāk.

Rūpējoties par saviem “korešiem”, kas OIK sūkņu stacijas jeb elektrostacijas jau sabūvējuši, Ašeradens mierina: “Patlaban netiek plānots atbalsts jaunām elektrostacijām; tirgus modelis attieksies uz godprātīgi strādājošām esošām elektrostacijām, sekmējot atjaunojamās enerģijas mērķa sasniegšanu.”  Un klapē pats sev pa plecu, vai līks palikdams: “Sākotnējais plāns ir daudzkārt izdiskutēts un precizēts, izsverot visus priekšlikumus, to ietekmi un sekas. Rūpīga darba rezultātā ir tapusi OIK atcelšanas programma, kuru, soli pa solim realizējot, no 2022. gada esošā OIK maksājumu sistēma vairs nepastāvēs. Ar izveidoto plānu esam radījuši skaidru ceļa karti, kā tiesiskā veidā atcelt esošo OIK sistēmu un stimulēt elektroenerģijas ražotājus turpmāk strādāt uz tirgus principiem balstītā konkurencē.”

Tādus, lūk, podus, gatavo iejūtīgais puika Ašeradens. “Tikai” 100 miljonu eiro gadā OIK biznesmeņiem – toties stabili un “uz mūžīgiem laikiem”.

1 Komentāri


 1. Milda
  2019-01-03

  Un šis sprāgoņa sapņo vadīt valdību !

Tavs komentārs par rakstu: