• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Policijas patruļas pie Sidnejas opernama.Policijas patruļas pie Sidnejas opernama. Foto: CNN

«Austrālijas modelis»: Sidnejā ienāk armija, lai nodrošinātu «komandanta diennakti»

Necik ilgs laiks nav pagājis, kopš esam piedzīvojuši valdības žēlīgi noteikto mājsēdi, kas bija tāds maigs eifēmisms komandantstundai. Otrā pasaules malā, Austrālijā, pašlaik ir Latvijas marts, ziema tuvojas beigām, un kovidbaiļu atmosfēra ir pašā plaukumā.

Pēteris Kurpnieks, īpaši InfoTOP.lv

Izskatās ir īstais laiks koriģēt ierasto vārdu komandantstunda, jo to, ko izgudrojuši austrāliešu Jaunās Dienvidvelsas pavalsts politiķi, drīzāk būtu jāsauc par komandantdiennakti. Proti, uz reālas kovidsaslimšanas palielināšanās fona (skaidrs, ir taču ziema!) pavalsts varas iestādes ir teju līdz galam piegriezušas skrūves Austrālijas lielākajā pilsētā Sidnejā. Sidnejiešiem ir aizliegts “bez attaisnojoša iemesla” iziet no mājām, bet, ja tas tomēr ir izdarīts, attālināties no dzīvesvietas vairāk par pieciem kilometriem. Tiem, kuriem pastāvīgā dzīvesvieta ir ārpus megapoles, lai izbrauktu aiz Sidnejas robežām (t.i., nokļūtu mājās), jāsaņem īpaša varas iestāžu atļauja.

Skaidrs, ka ne visiem austrāliešiem šī kārtība, kas ieviesta kopš 26. jūnija, ir pa prātam, tāpēc Jaunās Dienvidvelsas pavalsts premjerministre Gledisa Beredžikljana (Gladys Berejiklian) ir paziņojusi, ka no pirmdienas, 16. augusta Sidnejā ieradīsies armijas papildspēki, kuri palīdzēs policijai īstenot operāciju “Stay At Home” [Palieciet mājās]. Šīs operācijas ietvarā policisti un karavīri pārbaudīs, kā pilsētnieki ievēro varas iestāžu rīkojumu par “pašizolāciju”. Beredžikljanas komanda ir noskaņota apņēmīgi: uz Sidneju tiek norīkoti vismaz 500 Austrālijas Aizsardzības ministrijas (The Department of Defence) darbinieku. Viņi pievienosies policijas spēkiem un 1400 štata patruļdienesta darbiniekiem. Tādā kārtā militārais kontingents, kura uzdevums būs nodrošināt komandantdiennakts ievērošanu Sidnejā, sasniegs 800 personu.

Jāpiebilst, ka arī pārējā Jaunās Dienvidvelsas pavalsts teritorijā kopš 14. augusta ir noteikts “mājsēdes” režīms, kurš pagaidām būs spēkā vienu nedēļu – līdz 21. augustam.

Austrālijā tuvojas pavasaris, Latvijā – gluži otrādi – nāk ziema. Tiem, kas ne īpaši tic, ka politiķi tiešām rūpējas par mūsu veselību, atliek cerēt, ka Austrālijas modelis nav tas, kas mums tiek gatavots jau pēc pāris mēnešiem. 

Tavs komentārs par rakstu: