• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sebastians KurcsSebastians Kurcs. Foto: T.Roge/picture-alliance/dpa

Austrijā atkāpjas Kurca valdība

Lai kā nepatika hiperliberāļiem, Austrijas kanclers, jaunais un tajā pašā laikā visai pragmatiskais Sebastians Kurcs (Sebastian Kurz), kurš Eiropas Savienības “konservatorus” baidīja ar savu “radikālismu”, tautā bija samērā populāts. Nu Austrija rādās “nomierināta”: Kurcs nav izturējis uzticības balsojumu parlamentā, un līdz ar to viņa vadītā valdība atkāpjas.    

InfoTOP.lv, izmantojot ārvalstu plašsaziņas līdzekļu materiālus

Austrijas pēckara vēsturē tas ir pirmais valdības neizturētais uzticības balsojums, un par to Kurca pretinieki var pateikties nule vēl Kurca vadītās Austrijas Tautas partijas (Österreichische Volkspartei,ÖVP) sabiedrotajai un koalīcijas partnerei Austrijas Brīvības partijai (Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ), kura balsojumā pret Kurca mazākuma valdību pieslējās sociāldemokrātiem (Sozialdemokratische Partei Österreichs).

Atbilstoši konstitūcijai valsts prezidents Aleksandrs van der Bellens (Alexander van den Bellen) tagad iecels ekspertu valdību, kas strādās līdz ārkārtas vēlēšanām septembrī.

FPÖ vēl nesen atradās koalīcijā ar Kurca pārstāvēto labējo centrisko Tautas partiju (ÖVP), taču sadarbība izjuka, izceļoties skandālam, kura dēļ atkāpās FPÖ ministri Austrijas valdībā un partijas līderis Haincs Kristiāns Štrāhe (Heinz-Chtistian Strache) atkāpās no vicekanclera amata.Austrijā tika izsludinātas pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas, un Kurcs izveidoja pagaidu valdību bez FPÖ ministriem.

Tomēr Kurca vadītā ÖVP popularitāti nezaudē: piemēram, nupat Eiroparlamenta vēlēšanās Austrijā tā bija pārliecinoši pirmā, savācot gandrīz 35% balsu un iegūstot septiņus mandātus Briselē. Eksperti prognozē, ka ÖVP saglabās ietekmi arī pēc Austrijas parlamenta ārkārtas vēlēšanām.

Tavs komentārs par rakstu: