• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Auto sadursmeAutiņa žēl, bet laba OCTA to kompensēs. Tasm, kas nav vainīgs. Foto: Shutterstock

Auto nododot «placī», vecā īpašnieka OCTA polise automātiski zaudēs spēku

Saeima galīgajā lasījumā ir pieņēmusi grozījumus Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas (OCTA) likumā. Līdz ar to novērstas vairālas praksē konstatētas nepilnības un neskaidrības.

InfoTOP.lv, izmantojot LETA materiālus

Līdz šim nebija noteikts, cik ilgā laikā pēc līguma noslēgšanas tam jāstājas spēkā. Turpmāk OCTA līgums stāsies spēkā ne vēlāk kā trīs mēnešu laikā pēc apdrošināšanas līguma noslēgšanas.

Līdzšinējais regulējums arī nenoteica, kam jāslēdz apdrošināšanas līgums gadījumos, kad Latvijā no uzskaites noņemts un komersantam pārdošanai nodots transportlīdzeklis, kurš, aprīkots ar tirdzniecības numura zīmēm, piedalās izmēģinājuma braucienos. Turpmāk par OCTA līgumu atbildīgs būs tirgotājs. Tādejādi transportlīdzekļa īpašniekam, kurš, piemēram, savu automašīnu būs nodevis pārdošanai, OCTA līgums automātiski zaudēs spēku un viņš varēs saņemt atpakaļ neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu.

Savukārt transportlīdzeklim ar ārvalsts numura zīmi, kurš reģistrēts citā Eiropas Ekonomiskās zonas valstī vai Šveices konfederācijā un pēc tam ievests Latvijā, reģistrēšanas brīdī Latvijā pirms tam uz 30 dienām noslēgtais apdrošināšanas līgums automātiski zaudēs spēku un, lai ar šo transportlīdzekli varētu piedalīties ceļu satiksmē, īpašniekam būs jāiegādājas OCTA polise.

Akceptētie grozījumi ļaus novērst arī gadījumus, kad transportlīdzekļa īpašnieki pēc OCTA polises iegādes to pārreģistrē un saņem taksometra numura zīmes, lai transportlīdzekli izmantotu citiem mērķiem, nekā sākotnēji norādīts, slēdzot apdrošināšanas līgumu. Šādos gadījumos līgums automātiski zaudēs spēku un īpašniekam būs jāiegādājas jauna OCTA polise, savukārt apdrošinātājiem tādējādi tiks nodrošināta iespēja noteikt atbilstošu apdrošināšanas prēmijas apmēru atkarībā no patiesā transportlīdzekļa izmantošanas mērķa.

Apdrošinātājiem un Latvijas Transporta apdrošinātāju birojam noteiktās situācijās būs tiesības iesniegt regresa prasības. Savukārt ar zagtu transportlīdzekli nodarītos zaudējumus kompensēs saskaņā ar apdrošināšanas līgumu, nevis izmaksās no OCTA Garantijas fonda.

Atbilstoši Eiropas Savienības regulai par saskaņotajiem patēriņa cenu indeksiem ar grozījumiem precizēti personai, kā arī mantai nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas limiti, un tos piemēros ceļu satiksmes negadījumiem, kas notikuši, sākot ar 2019. gada 1. janvāri.

OCTA likuma grozījumi stāsies spēkā 1.maijā.

Tavs komentārs par rakstu: