• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
DUS IgaunijāDUS Igaunijā iekasē arī to, ko Latvijā sauc par transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokli. Foto: Postimees/Scanpix

Baltija «ierastajās sliedēs»: Rīgā benzīns dārgāks nekā Tallinā un, protams, Viļņā

Lietuvā autoceļu uzturēšana tiek finansēta no degvielas akcīzes nodokļa, kas 100% tiek nodalīts šai nozarei, savukārt Igaunijā ceļiem aiziet 75% no degvielas akcīzes nodokļa. Nodoklis, ko Latvijas autovadītāji maksā atsevišķi, veicot ikgadējo valsts tehnisko apskati, abās kaimiņvalstīs ir iekļauts degvielas cenā.

Roberts Ozols

Tas jāņem vērā, salīdzinot degvielas cenas Baltijas valstu degvielas uzpildes stacijās (DUS): ja visas citas izmaksas ir vienādas, nodokļu iekasēšanas specifikas dēļ Latvijā degvielas cenām jābūt par 15-16 centiem litrā zemākām nekā Lietuvā un Igaunijā – tas ir tad, ja jūs braucat ar mazlitrāžas auto, kas mēnesī patērē vidēji ap 100 litriem degvielas, gadā nenoripojot vairāk par 10 000 km. Proti, Igaunijā un Lietuvā nodoklī samaksātā summa ir atkarīga no patērētās degvielas daudzuma. Turpretim Latvijā – no auto pašmasas, dzinēja apjoma un izlaides gada un atgāzu satura.     

Tomēr mēs visi labi zinām, ka tā nav. Degvielas cenas Latvijā konstanti ir augstākas nekā Lietuvā un apmēram tādas pašas kā Igaunijā. Tas lielā mērā saistīts ar valdošās koalīcijas alkatību, un to parāda cenas degvielas mazumtirdzniecībā 2018. gada sākumā.

Līdz ar akcīzes nodokļa kāpumu degvielai Rīgā 2018. gada pirmajā nedēļā ir nopērkams dārgākais 95. markas benzīns Baltijas valstīs. Taču Tallinā joprojām ir augstākā cena dīzeļdegvielai. Zemākā degvielas cena, protams, ir Lietuvā.

“Degvielas inflācija” ir novērojama visās Baltijas valstīs: Rīgā 2018. gada pirmajā nedēļā 95. markas benzīns maksā par 4,8% vairāk nekā pērnā gada pirmajā nedēļā, Tallinā – par 3,9% vairāk un Viļņā – par 4,2% vairāk. Dīzeļdegvielas cenu kāpums Rīgā ir 4,2%, Tallinā – 5,1%, bet Viļņā – 5,4%. Tas gada griezumā.

2017. gada pēdējās un 2018. gada pirmās nedēļas prizmā mēs esam bēdīgi līderi: šā gada pirmajā darba nedēļā Rīgā "Circle K" DUS 95. markas benzīna cena līdz ar akcīzes nodokļa kāpumu ir palielinājusies par 4% – līdz 1,262 eiro par litru, bet dīzeļdegvielas cena piektdien bija 1,182 eiro par litru – pieaugums nedēļas laikā par 3,3%.

Tajā pašā laika posmā Viļņā 95. markas benzīna cena tajās pašās "Circle K" DUS bija 1,214 eiro par litru, un tas ir par 0,5% vairāk nekā iepriekšējā piektdienā. Dīzeļdegvielas cena šonedēļ pakāpusies par 2,3% un bija 1,133 eiro par litru.

Tallinā 95. markas benzīna cena palielinājusies par 0,6% – līdz 1,256 eiro par litru. Arī dīzeļdegvielas cena kāpusi par 0,6% – līdz 1,276 eiro.

Tādi, lūk, degvielas pīrāgi Baltijas valstu mērogos. Gribam mēs to vai nē, “godīga” E95 benzīna cena Latvijā pašlaik būtu ne vairāk par 1,12 eiro litrā, bet dīzeļdegvielai – ne vairāk par 1,04 eiro litrā. Taču gan nodokļu apmēra, gan degvielas cenu noteicēji rēķina ar saviem kalkulatoriem. Un tajos degvielas cenā noteikti tiek ierēķināts vēl viens nodoklis – lai būtu tāpat, kā Igaunijā un Lietuvā.    

Tavs komentārs par rakstu: