• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Kanādas karavīri LatvijāKanādas karotāji Latvijā. Foto: Ints Kalnins/Reuters

Baltijā NATO izvietošot veselu divīziju ar štābu Ādažos!

Īstenojot vienošanos Dānijas, Latvijas un Igaunijas starpā, Ādažu bāzē tiks izveidots daudznacionālās divīzijas "Ziemeļi" štābs, kas būs atbildīgs par aizsardzības plānošanu un īstenošanu Baltijas reģionā, apgalvo ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Minētā vienošanās panākta Briselē notikušajā NATO samitā. Nodomu protokolu par štāba izveidi līdz ar triju minēto ietvarvalstu aizsardzības ministriem parakstījuši arī viņu kolēģi no Kanādas, Lielbritānijas un Lietuvas.

Daudznacionālās divīzijas "Ziemeļi" štāba uzdevumi būs aizsardzības plānošana, militāro mācību un aktivitāšu organizēšana un īstenošana, lai palielinātu iesaistīto valstu savstarpējo savietojamību un spēju kopīgi veikt aizsardzības uzdevumus. Jaunizveidotais štābs pilnībā atbilst NATO operacionālajai analīzei un būs daļa no NATO kopējās komandķēdes, kas būs atbildīgs par aizsardzību Baltijas reģionā.

Daudznacionālās divīzijas "Ziemeļi" štābs nodrošinās vienotu komandvadību. Divīzijas štābā dienesta pienākumus veiks virsnieki no ietvarvalstīm – Dānijas, Latvijas un Igaunijas. Štāba lielumu varēs palielināt atkarībā no jaunu ietvarvalstu iesaistīšanās.

Divīzijas "Ziemeļi" štābs būs pakļauts daudznacionālā Ziemeļaustrumu korpusa štābam, kas atrodas Ščecinā, Polijā. Divīzijas štābs sāks darbu septembrī, sākotnējo operacionālo potenciālu sasniegs nākamā gada pirmajā pusē, bet pilnīgu operacionālo potenciālu – 2020.gada vidū. Vienlaicīgi štāba elements darbosies arī Dānijā, un krīzes gadījumā to būs iespējams operatīvi pārdislocēt.

"Tas ir loģisks solis NATO savaldīšanas un aizsardzības potenciāla stiprināšanas virzienā," norādījis Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks (Jüri Luik). "Samitā Velsā alianses dalībvalstis nolēma izveidot komandvadības elementus, Varšavā - izvietot Baltijas valstīs un Polijā sabiedroto kaujas grupas, šobrīd mēs varam runāt par visaptverošu militāro pavēlniecību, kas fokusējas uz Latviju un Igauniju.(..) Baltijas jūras reģions šobrīd ir viens no jutīgākajiem NATO reģioniem, un ir svarīgi, lai alianses komandstruktūra atbilstu reālajiem apdraudējumiem un lai NATO vajadzības gadījumā spētu vadīt plaša mēroga kolektīvās aizsardzības operācijas."

Latvija divīzijas štāba izveidē nodrošinās virsniekus un administratīvo personālu štāba uzdevuma veikšanai, kā arī tā darbībai nepieciešamo infrastruktūru Ādažu bāzē, informē Aizsardzības ministrija.

Atbilstoši NATO reglamentam divīzija ir karaspēka vienība, kuras sastāvā ir 10 000 līdz 25 000 karavīru un virsnieku atkarībā no to izveidojušās valsts. Piemēram, par NATO kontingentu Baltijā atbildīgās Kanādas divīzijā ir aptuveni 10 000 karotāju un tā sastāv ir līdz četriem bataljoniem. Divīziju parasti komandē ģenerālmajors (Major General).  

1 Komentāri


 1. Neatkarību, kā Islandē 2008g.
  2018-07-13

  Tāpat, kā 1939.gadā Latvija it kā brīvprātīgi ielaiž okupantu karaspēku. Vai šoreiz tā ir nav piekāpšanās spēkam? Par cik ASV baņķieri drukā tik daudz naudas, cik ienāk prātā, kontrolē centrālās bankas gadrīz visās pasaules valstīs, uztur tik milzīgu armiju, ka jebkuras valsts valdībai (izņemot varbūt Ķinu un Krieviju) uzreiz tiek parādīts, kurš pasaulē galvenais. Turklāt viņi kontrolē arī pasaules "neatkarīgos" medijus, lai "ganītu aitas vajadzīgā virzienā". Vienīgi atškirībā no PSRS, oficiāli savu varu nepasludinās, ostas, rūpnīcas, dzelzceļus u tml nebūvēs. Nepasludinās, arī lai nevajadzētu tērēties kolonijas dzīves līmeņa tuvināšanas metropoles dzīves līmenim. Atvainojos par savu viedokli, turpiniet gatavoties Latvijas "neatkarības" simtgades svinībām...

Tavs komentārs par rakstu: