• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Karikatūra par naftuBaltkriev, nāc pie mums padoties! Mēs tev dosim naftas mucu... Zīmējums: Sergey Yolkin/DW

Baltkrievija vairs nesaņem Krievijas naftu. Baltijā gaidāms degvielas cenu lēciens?

Jaunajā gadā Krievija ir pārtraukusi naftas piegādes Baltkrievijas naftas pārstrādes uzņēmumiem, ziņo Krievijas informācijas aģentūra „RIA-novosti” (РИА-новости).

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Baltkrievujas pārstrādes rūpnīcas ir samazinājušas ražošanas apjomus līdz minimumam un savā darbā izmanto naftas rezerves. Baltkrievija uz laiku ir apturējusi naftas produktu eksportu, tomēr naftas tranzīts caur Baltkrieviju pagaidām turpinās bez jelkādiem ierobežojumiem.

Baltkrievijas prezidents Aļaksandrs Lukašenka (Аляксандр Лукашэнка) uzdevis atbildīgajām amatpersonām nodrošināt naftas piegādes „no alternatīviem avotiem”. Piedāvājumus par palīdzību alternatīvu naftas produktu piegāžu nodrošināšanā baltkrievi jau vasarā ir izteikuši arī Latvijai, tomēr mūsu valsts amatpersonas par šādu iespēju līdz šim nav izrādījušas interesi.

Lai gan iemesls satraukties ir arī mūspusē: nav noslēpums, ka liela daļa degvielas, kas tiek tirgotas dažādu zīmolu degvielas uzpildes stacijās Baltijas valstīs, ir nedaudz modificēta Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcu produkcija. Tas gan nenozīmē, ka Latvija varētu saskarties ar degvielas deficītu, tomēr būtisks cenu lēciens ir visai reāls: baltkrievu degvielai alternatīvi avoti to pārsvarā piedāvā par būtiski augstāku maksu.     

Bet „naftas krīze” abu šķietamo „brāļu valstu” starpā patiesībā nav nekas negaidīts. lgstošajās Krievijas un Baltkrievijas amatpersonu sarunās par naftas piegādēm kaut cik vērā ņemams rezultāts tā arī nav panākts. Maskava un Minska nav spējušas vienoties ne par naftas cenu, ne tarifiem naftas tranzītam caur Baltkrievijas teritoriju, ne arī par kompensāciju, ko baltkrievi visai pamatoti prasa par savu naftas pārstrādes uzņēmumu situācijas pasliktināšanos Krievijas īstenotās nodokļu politikas dēļ.

Pēdējās ziņas no Baltkrievijas tomēr vieš optimismu: 4. janvārī turienes plašsaziņas līdzekļi izplatīja informāciju, ka Krievijas naftas piegāde Baltkrievijas naftas pārstrādes rūpnīcām ir atjaunotas. To apstiprinājis gan „Belņeftehim”  (Белнефтехим) vadītāja vietnieks Vladimirs Sizovs (Владимир Сизов), gan Krievijas koncerna „Transņeftj” (Транснефть) oficiālais pārstāvis Igors Demins (Игорь Демин). Tātad „Krievijas-Baltkrievijas naftas krīze” līdz Baltijai šoreiz varētu nenonākt.

Tavs komentārs par rakstu: