• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
SEB bankas spoguļfasādeBankas greizais spogulis. Foto: Reuters/Scanpix

Baņķieri dara kā grib un ir droši, ka nebūs nekāda «bumeranga efekta»

Arvien biežāk dzirdam, ka kādam “Latvijas rezidentam” – lielākoties juridiskām personām – banka pēkšņi paziņo, ka slēdz tā kontu. Bez paskaidrojumiem, jo likums tos neprasa. Pagaidām tā nav masveida parādība, bet cilvēki vairs par to nebrīnās.  

Roberts Ozols, īpaši infoTOP.lv

Vai baņķieri nebaidās, ka šādai rīcībai vai izrādīties “bumeranga efekts”? Kāpēc gan lai viņi baidītos? Pirmkārt, arvien ciešāka kļūst banku korporatīvā solidaritāte. Ja kādam tiek atteikts konts vienā bankā, to neatvērs arī citas.

Otrkārt, skaidrās naudas apgrozība tiek ierobežota arvien vairāk, tāpēc bankas ir drošas, ka cilvēciņš-planktons nekur neliksies. Sevišķi juridiska persona, kura Latvijā pilnvērtīgu biznesu var taisīt tikai tad, ja tai ir konts kādā no Latvijā atvērtajām ārvalstu banku filiālēm.

Par banku veiktajām vienpusējām līgumu korekcijām nerunāsim, tā jau ir ikdiena – daudziem vēl atmiņā 2008. gads, kad bankas saviem klientiem piedāvāja izvēli – vai nu maksājiet krietni augstākus kredītprocentus, vai arī atdodiet kredītu uzreiz un pilnā apjomā. Tagad praktiski visu banku klienti vismaz vienreiz gadā saņem “informāciju par izmaiņām cenrādī”, kuras cilvēciņa-planktona maksājumus kopumā ievērojami palielina. Un arī vārdkopa banku noslēpums šodien arhaiski, absurdi un ironiski.  

Nupat AS “SEB banka” ir paziņojusi, ka nepagarinās pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” piešķirto overdrafta līgumu 3,2 miljonu eiro apmērā. Priecājoties par galvaspilsētas pašvaldības pēdējā laika daļēji pamatotajām, daļēji politiski  “uzpūstajām” problēmām, pastāvošajai varai lojāls pilsonis aiz priekiem tverko un nekādi neattiecina to uz sevi. Sak, tā tiem resnajiem korumpantiem vajag! Un “Rīgas satiksmes” valde var cik uziet lūgt baņķieriem tā nedarīt, tas neko nemainīs, jo sabiedrības vairākums šoreiz ir baņķieru pusē – un tāds rets gadījums taču jānosvin!

“Tā kā šie līdzekļi ir rezervēti īstermiņa likviditātes nodrošināšanai, kuru šobrīd ar kompensācijas maksājumiem par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu nodrošina Rīgas pilsētas pašvaldība, tad ietekmi uz uzņēmuma ikdienas darbu tas neatstās,” apgalvo uzņēmumā. Kaut jau nu tā būtu!

Cilvēks-planktons ir spītīgs un paštaisns. Viņš priecājas, ka “Rīgas satiksmei” baņķieri noņem apgrozāmos līdzekļus, ir sašutis par “milzu” dotācijām, ko saņem galvaspilsētas sabiedriskais transports – un grib tajā pārvietoties bez maksas. Vai vismaz par simbolisku maksu.

Starp citu, pirms četriem gadiem Rīgas dome mēģināja īstenot “Tallinas variantu”, t.i., visiem Rīgā deklarētajiem cilvēkiem ļaut pašvaldības sabiedrisko transportu izmantot par brīvu. Vai cilvēks-planktons atceras, kā – un galvenais, kāpēc – tas viss izgāzās? Atgādināšu: tam visam nebija nekāda sakara nedz ar šaubīgajiem iepirkumiem, nedz nanoūdeņiem, nedz Nila Ušakova kriminālo pagātni, tagadni un nākotni. Tie, kas tagad sola pārņemt varu Rīgā, vienkārši pieņēma politisku lēmumu bezmaksas sabiedrisko transportu tikai Rīgas nodokļu maksātājiem uzskatīt par diskriminējošu.

Tieši tāpat pašlaik rīkojas “SEB banka”: lēmums ir pieņemts, un publikas aplausu pavadībā var mierīgi atteikties arī no citām saistībām pret nejauko klientu – “Rīgas satiksmei” ar šo banku ir noslēgti kredītlīgumi kopumā vairāk nekā 20 miljonu eiro apmērā. Taču pašlaik, kā redzam, tie ir izēstas olas vērti.

Publika alkst asiņu, lai gan šajās vampīru dzīrēs tai ir lemta tikai un vienīgi cienasta loma. Uzdzīvos baņķieri un politiskais isteblišments.

Tavs komentārs par rakstu: