• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Plēsonīgā banka, karikatūraJa bankām dod iespēju, tās zaudē jebkādu cilvēcību. Sevišķi, ja tā ir "sabiedroto" banka. Attēls: Pinterest

«Banku brīnums» Latvijā: pērn to peļņa augusi par 22,5%

Tas ir kas tāds, kas robežojas ar fantastiku! 2018. gadā amerikāņu sabiedrotie ar savu uzticamo vasaļu roķelēm gādāja, lai Latvijas banku sektoru pamestu visa “netīrā” (lasi – ārvalstnieku) nauda. Bijusī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola ar savu komandu brangi izkalpojās un tiešām no Latvijas “izmeta” vairāk nekā 90% “nepiederošās” naudas.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Šur tur – sevišķi “segmentos”, kas attiecas uz vienkāršajiem pilsoņiem,– sekas nebija ilgi jāgaida, un tās bija vairāk nekā loģiskas. Tā gandrīz visu valsts fondēto pensiju shēmas aktīvo, sabalansēto un konservatīvo ieguldījumu plānu ienesīgums pagājušajā gadā gada laikā izrādījās negatīvs (šeit), un bankas bezmaz ar asarām acīs melsa, ka “tā gadījies”.

Taču nu esam ieguvuši apliecinājumu, ka “tā gadījies” ir tāpēc, ka pensiju kapitālu bankas ir izmantojušas savu “robu” aizpildīšanai. Kā gan citādi izskaidrot to, ka Latvijā strādājošo banku sektora kopējais aktīvu apmērs pagājušā gada beigās bija vairs tikai 22,59 miljardi eiro (2017. gada beigās – 28,397 miljardi eiro) – gada laikā tas bija sarucis par 20,5%. Toties banku kopējā peļņa 2018. gadā bija 289,267 miljoni eiro. Tā liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) publicētā informācija par Latvijas banku darbības rezultātiem.

Un, kas pats interesantākais, banku peļņa, salīdzinot ar finanšu sektoram mierīgo un veiksmīgo 2017. gadu, pērn uzlidoja par 22,5% (2017. gadā bankas nopelnīja 236,101 miljonu eiro).

Tiesa, jāatzīst, ka arī banku kopējais kredītportfelis pērn “uztūka” (kas laikam gan apliecina, ka banku tiražētās pasaciņas Latvijas uzņēmējiem kā riskantiem kreditņēmējiem ir bijušas, hm, stipri pārspīlētas). Banku izsniegto kredītu apjoms 2018. gada beigās bija 19,7 miljardi eiro – kredītportfelis gada laikā bija palielinājies par 36,4% (!): 2017. gada beigās kopējais kredītportfelis bija 14,44 miljardi eiro.

Toties noguldījumu apjoms pērn saruka: pagājušā gada beigās tas bija 19,215 miljardi eiro (tostarp tikai 6,18 miljardi eiro – nerezidentu noguldījumi), par 5,2% mazāk nekā 2017. gadā.

Kaut vai virspusēji paanalizējot šos skaitļus, jums radīsies nojausma par to, kā tiek organizēts “banku brīnums”.

Un varbūt radīsies kāda ideja, ko darīt šobrīd, kad valdība turpina jūs uzstājīgi atbrīvot no skaidras naudas, bet “treknajā” banku sektorā arvien biežāk uzsprāgst pa kādai “smirdbumbai” – sākot ar miljardiem eiro “netīras” naudas, kas tiekot “atmazgāta” pat, šķiet, solīdākajās no tām, un beidzot ar pārtraukumiem bezskaidras naudas norēķinos.

Tavs komentārs par rakstu: