• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Raimonds BergmanisRaimonds Bergmanis: tik feinam puisietim taču var piedot visu, vai ne? Foto: Sergey Melkonov/Sputnik

Bergmaņa «praporščiki» pamazām «iztīrījuši» armijas noliktavas

Tiesiskā valstī, valstī, kur politiķi jūtas atbildīgi sabiedrības priekšā, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis būtu pazīņojis par atkāpšanos un no politikas ilgu laiku turētos haubices šāviena attālumā. Turpretim Latvijā viņš mierīgi vāvuļo un paliek viens no tautā mīlētākajiem ministriem, turklāt tēmēdams uz šo krēslu arī nākamajā valdībā. Vai kādam vēl ir jautājumi, kāpēc Latvijā viss notiek tā, kā tas notiek?

Dzintars Zaļūksnis  

Padomju armijā bija tāda apakšvirsnieku šlaka – praporščiki. Karoja un komandēja viņi reti, toties visa saimniecība bija viņu rokās. Un armijā “pazuda” mantas, kam bija kaut kāda vērtība. Praporščiku “saimniecībās”, protams, tika rīkotas inspekcijas un revīzijas, un tādos brīžos viņi kā sadeguši skraidīja pa kaimiņu vienībām un patapināja no saviem kolēģiem trūkstošo (lasi: nozagto) inventāru. Rezultātā revidentiem parasti nebija, kur piesieties.

Starp citu, Krievijas armijā proporščiku institūcija ir likvidēta.

Toties izskatās, ka Bergmaņa kantorī praporščiki vēl zeļ un zied. Kā nu ne, ja pats ministrs iepērk te sapieru lāpstiņas, kas salūzušas jau uz konveijera, te atjaunotu tehniku par jaunas cenu, te helikopterus, par kuriem starpnieki nopelna vairāk nekā paši helikopteri maksā.

Tagad, izrādās, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) noliktavās “kāds pazaudējis” nakts redzamības ierīces. Un Bergmanis atkal dauza ar mietu pa pannām, lai aizsistu visiem ausis un nebūtu jāatbild uz neērtiem jautājumiem. Par kādām ierīcēm ir runa? Cik tās maksāja? Kā to pazušana ietekmē valsts aizsardzības spējas? Un galvenais – kā tas varēja notikt?

Mēģināsim iemest aci aiz zagšanas noslēpumu plīvuriem, ko tik bargu seju producē Bergmaņa kantoris.   

Pirms vairāk nekā 10 gadiem firma “Neja&Ko” piegādāja NBS nakts redzamības ierīces par 1,53 miljoniem latu, bet tās izrādījās neatbilstošas armijnieku prasībām, jo puikas, sasolījuši Igaunijā ražotas ierīces, nebija tām tikuši klāt, tāpēc uzražojuši savas (šeit). Notika tiesāšanās, “Neja&Ko” bija ar mieru atdot naudu, bet pieprasīja atgriezt savas ierīces. Tomēr beigu beigās firmai pasludināja maksātnespēju, bet “nederīgās” ierīces AS “Reverta” pārdeva, atsakoties atklāt, kas bija pircējs. Plašāka sabiedrība tā arī neuzzināja, kur šis “brāķis” nokļuva. Un vai vispār nokļuva.

Tikmēr atklājās, ka Aizsardzības ministrija jau ir tikusi pie citām, derīgām nakts redzamības iekārtām – nevis samaksājot no budžeta vēl vienu pusotru miljonu latu, bet gan par velti, pateicoties ASV Aizsardzības departamenta projektam “Foreign Military Sales”, kas spēja garantēt kvalitāti, drošību un labo praksi militāro iekārtu iegādē. Bijis jāmaksā tikai par transportēšanu un nodokļi.

Tomēr ar tām nav pieticis, tāpēc 2016. gada novembrī Aizsardzības ministrija izsludināja vēl vienu iepirkumu – ar mērķi apgādāt ar naksts redzamības ierīcēm Zemessardzi (šeit). Zemessardzei tika iegādātas 630 universālās nakts redzamības ierīces “Monoklis” un 90 nakts redzamības ierīces “Brilles” (šeit).

Tas šobrīd ir vienīgais aritmētiskais pieturas punkts. Interneta veikalos nakts redzamības monoklis maksā no 230 līdz 2290 eiro gabalā, savukārt binoklis – no 110 līdz 650 eiro gabalā. Skaidrs, ka ne jau lētāko civilo modeli pirka Aizsardzības ministrija, kurai vispār patīk iepirkties dārgāk par tirgus cenām.

Tāpēc varam lēst, ka kopumā šīs ierīces Latvijas nodokļu maksātājiem ir prasījušas vairāk nekā pusotru miljonu eiro. Kāpēc kādam šīs ierīces pēc tam būtu jāpērk no Latvijas “praporščikiem”? Par to, ka tām tomēr ir sakars ar valsts drošību, šoreiz nerunāsim. Bet to komerciālā pievilcība meklējama faktos, pirmkārt, ka NBS iegādātie modeļi nav atrodami atklātā pārdošanā: Aizsardzības ministrija atzīst, ka nakts redzamības ierīces, kas paredzētas Zemessardzei, speciāli adaptētas militārajai specifikai. Šādas ierīces atļauts iegādāties tikai Aizsardzības ministrijai un NBS. Kvalitāte, funkcionalitāte un tehniskie parametri šīm nakts redzamības ierīcēm ir labākas nekā civilās lietošanas variantam.

Otrkārt, ne jau par maksimālo tirgus cenu Bergmaņa “praporščiki” nozagtās ierīces tirgoja.  Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins ir apstiprinājis, ka Militārā policija veic izmeklēšanu pagājušā gada 31. augustā sāktajā kriminālprocesā par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kā arī “par dažāda veida bruņojuma materiāli tehnisko līdzekļu” piesavināšanos lielos apmēros, kas izdarīts ilgstošā laika posmā organizētā grupā. Tāpat izmeklēšana tiek veikta par šaujamieroču munīcijas, šaujamieroču būtisku sastāvdaļu neatļautu iegādāšanos un realizēšanu organizētas grupas sastāvā. Tātad runa nav tikai par nakts redzamības ierīcēm (tas arī nebūtu ticami, jo “praporščiki” mēdz ņemt visu, kas nav piesiets, nevis kādas konkrētas lietas). 

Galkins apstiprina, ka lietā, kur runa par vairāku miljonu zādzību un valsts drošību, patlaban tikai vienai personai kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums. Vairākām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi, trīs kriminālprocesā iesaistītās NBS amatpersonas no dienesta pienākumu pildīšanas atstādinātas, un vēl viena amatpersona – atvaļināta. Bet bargais Bergmanis esot uzdevis NBS komandierim “vērtēt citu amatpersonu disciplināro atbildību”. Tādi, lūk, karotāji rūpējas par mūsu ārējo drošību.

Rezumējot vēlos teikt skarbi: patīk jums lāga zellis Bergmanis vai nē, bet man grūti nosaukt otru Latvijas pilsoni, kas būtu tik daudz darījis mūsu valsts aizsardzības spēju graušanā (tiesa, šo stafeti viņš ir pieņēmis no Raimonda Vējoņa, tomēr tas viņu nekādā ziņā neattaisno).

Taču dārgais sabiedrības vairākums acīmredzami ir ar mieru viņam piedot praktiski visu. Tāpēc man ir ideja: izveidojam Skaisto un simpātisko cilvēku partiju (SSCP), un, saglabājot šādu attieksmi, nākamajās vēlēšanās tā iegūs absolūtu vairākumu!

Jo cilvēkam, kas viņam patīk, vidusmēra latvietis acīmredzot ir ar mieru piedot pēdējās nelietības.

2 Komentāri


 1. Janis
  2019-01-05

  Neko jau gribēt daudz nevar jo NBS pie varas bijušais Red Army oficieris Ļoņa Kalniņš ar sev līdzīgu kliķi. Ir daudz darīts lai ar viltīgu personāla politiku no NBS padzītu patriotiskākos izglītotos virsniekus. Neviens patriots savus NBS neapzagtu! Un kur tad visādi SABi, MIDD, Drošības polmiļicijas kas pieļāva ILGSTOŠI veikt zādzības?! Esam sevi diskreditējuši ASV acīs un tas ir tieši kas KGB vajadzīgs. Gan jau vēl šis tas pazūd tikai tas pagaidām iet zem grifa "SLEPENI" (nez kurš un kā nodeva atklātībai šo zādzību). ... Bergmani taču kūrē krievu lieldraugs Lembergs caur ZZS.

  • Pilsonis
   2019-01-07

   Nu tad beidzot patiesība ir atklāta . Pie visa vainīgs Putins. NATO komandē Putins. Bez putina atļaujas NATO neieceļ nevienu komandieri.

Tavs komentārs par rakstu: