• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Jaunākais UH-60M "Black Hawk" modelis boksā. Publicitātes foto: Sikorsky

Bergmanis pērk četrus amerikāņu helikopterus par $ 50 miljoniem gabalā

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis tieši pirms vēlēšanām izdarījis kārtējo pirkumu par apbrīnojami “izdevīgu” cenu.  ASV Valsts departaments (U.S. State Department) atļāvis Latvijai  iegādāties no Savienoto Valstu uzņēmuma “Sikorsky” četrus helikopterus UH-60M “Black Hawk”, vēsta ASV militārais izdevums Defense News.

Pirkuma summa ir $ 200 miljoni (173 miljoni eiro), un tajā ietilpst “četri helikopteri, 10 dzinēji un attiecīgais aprīkojums”, ziņo “Defense News”. Salīdzinājumam: ražotājs “Sikorsky” šos helikopterus (atkarībā no specifikācijas, aprīkojuma un iegādes apjoma) tirgo, sākot no $ 5,9 miljoniem gabalā. Bez šaubām, tas ir tikai “neapbruņots” bāzes modelis, bet kaujasspējīgs helikopters maksā krietni vairāk. Piemēram, 2017. gada jūlijā “Sikorsky” paziņoja, ka noslēdzis kontraktu $ 3,8 miljardu dolāru vērtībā par kopumā 257 UH-60M “Black Hawk” helikopteru piegādi Pentagonam un Saūda Arābijas Nacionālajai gvardei (šeit). Nav sarežģīti aprēķināt, ka amerikāņiem un saudītiem viena UH-60M “Black Hawk” iegāde izmaksā $ 14,79 miljonus.

Kāpēc tāda starpība, Bergmanis vismaz pagaidām nav paskaidrojis. Savukārt specializētā Pentagona struktūrvienība – ASV Aizsardzības drošības sadarbības aģentūra (Defense Security Cooperation Agency, DSCA) apgalvo, ka šis darījums “atbalstīs ārpolitiku un Savienoto Valstu nacionālo drošību, palīdzot uzlabot NATO sabiedroto drošību,” bet helikopteri sekmēs “savietojamību ar ASV un NATO spēkiem”, kad nepieciešama ātra reaģēšana dažādās misijās un ātra karavīru izvietošana ar helikopteriem. “Šo helikopteru pārdošana Latvijai nozīmīgi palielinās tās spējas nodrošināt karavīru pārvietošanu, robežu drošību, pretterorisma pasākumus, medicīnisko evakuāciju, meklēšanu un glābšanu (..) un kaujas atbalstu visos laikapstākļos,” teikts DSCA paziņojumā.

2 Komentāri


 1. Pilsonis
  2018-08-06

  Ja agrāk sūtīja armijas, lai izlaupīt resursus, tad tagad ir lētāki risinājumi = vietējie kangari

 2. Ome
  2018-08-07

  Krievijas ražojumi ir 10 reizes lētāki , bet saimnieki ntos neļaij pirkt !

Tavs komentārs par rakstu: