• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sieviete pie stūres maskā un cimdosŠo situāciju vieglāk būs pārdzīvot tiem, kas, arī vienatnē braucot auto, raduši uzlikt masku. Foto: Freepik

Bez «ārkārtējas situācijas», toties nebeidzamā «karantīnā» I

Varas garšu baudošā valdība bez īpašas fantāzijas, toties efektīvi ir izgudrojusi, kā iziet jaunā kovidapmāna līmenī. Tas izrādījies samērā vienkārši. Ārkārtējā situācija, kas valstī darbojas kopš pērnā gana 9. novembra, pēc Lieldienām it kā beidzas pati no sevis, turpretim cilvēktiesību ierobežojumi, kuri ieviesti šīs situācijas gaitā, turpina darboties, jo tos neviens atcelt negrasās. No 7. aprīļa tā arī dzīvojam: bez ārkārtējās situācijas, toties nebeidzamā karantīnā.     

Dzintars Zaļūksnis

Tātad Krišjāņa Artura Kariņa vadītā valdība nolēmusi, ka 6. aprīlis ir formāli pēdējā ārkārtējās situācijas diena. Vismaz šajā kovidšova raundā (pēc dažiem mēnešiem ciparsituācija noteikti mainīsies, un nekas neliegs ārkārtējo situāciju atkal izsludināt –, ja būs tāda politiskā nepieciešamība). Taču turpina darboties nu jau ierastā kovidloģika – spēkā paliek gandrīz visi ierobežojumi, kas valstī ieviesti kovidpanikas uzturēšanai.

Privāti pasākumi (ieskaitot kāzas un bēres) joprojām ir noliegti, bet svaigā gaisā tikties atļauts ne vairāk kā divu mājsaimniecību locekļiem (neuzdosim kovidloģikai neatbilstošu jautājumu –, kā reāli to iespējams kontrolēt?). Toties valdība visžēlīgi ir atļāvusi gājienus un piketus ar maksimums desmit dalībniekiem.

Spēku saglabā prasība visās publiskajās vietās, ieraugot vēl kaut vienu cilvēku, knaši uzmaukt mutes un deguna aizsegu jeb masku. Tas attiecas arī uz darba vietām. Obligāta masku nēsāšana noteikta arī publiskās vietās, kurās novērojama intensīva cilvēku plūsma, bet nav iespējas ievērot 2 metru atsvešināšanās distanci. Tāpēc nebrīnieties par jauniešiem, kuri arī vasaras karstumā svaigā gaisā negribēs šķirties no sejsega – ja ne citādi, tad opīšu un omīšu veselības vārdā.

Maskotas sejas paliek obligātas arī sabiedriskajā transportā, kur vasaras periodā vietu ierobežojums tiek paaugstināts līdz 50% no transportlīdzekļa faktiskās ietilpības (šobrīd – 35%).

Joprojām normālā režīmā nebūs pieejami veselības aprūpes pakalpojumi, skaistumkopšana un izklaide – tostarp bērniem paredzēti pasākumi. Ievērojot stingru kovidprotokolu, varēs darboties tikai frizieri, podologi, manikīra un pedikīra speciālisti.

Muzeji turpina atrasties anabiozes stāvoklī: arī vasarā tajos ir atļauta tikai ārtelpā esošas ekspozīcijas apmeklēšana, turklāt tikai atsevišķiem indivīdiem.

Un, kas, manuprāt, ir visriebīgākais, slēgtas paliek arī kultūras platformas – teātri un kinoteātri, koncertzāles un izstāžu zāles. Legāli un klātienē pieejamā kultūra paliks tikai muzeju ārtelpās un bibliotēkās. Tiesa, profesionālajiem kultūras darbiniekiem dienas laikā (no plkst. 6 līdz 22) atļauti mēģinājumi. Nevaicājiet, kāpēc šāds laika ierobežojums – kovidloģika uz šādiem jautājumiem neatbild!

Tomēr, galvenais, paliek cerība, ka kultūrtelpā parādīsies šis tas jauns. Lai gan pārsvarā turpināsim baudīt konservus. Stingri virtuālus.

Nav noliedzams, ka šādu situāciju visvieglāk pārdzīvos tie likumpaklausīgie cilvēciņi, kuriem kultūra ir nevis ikdiena, bet kaut kas ārkārtējs un – ideālā stāvoklī – nesaprotams.

Viņiem varētu būt vienkāršāk, jo viņu lielākā šodienas problēma –, kā pēc iespējas ātrāk saņemt savu poti.   

(Noslēgums šeit)

Tavs komentārs par rakstu: